Orkán napáchal v kraji škody za desítky milionů

V Plzeňském kraji poškodil lednový orkán zhruba 1,2 milionu krychlových metrů dřeva, což je téměř roční těžba dřeva na území regionu. Dřevní hmota je značně poškozena především zlomy, padlé kmeny poničily i mladé porosty.

Cílená propagace v Plzni

V Plzeňském kraji poškodil lednový orkán zhruba 1,2 milionu krychlových metrů dřeva, což je téměř roční těžba dřeva na území regionu. Dřevní hmota je značně poškozena především zlomy, padlé kmeny poničily i mladé porosty, řekla mluvčí kraje Alena Šatrová. Škody na lesích se budou pohybovat podle zpeněžení dřeva v desítkách milionů korun.
"Gró škod na lesích bude jasné koncem dubna. Do některých lokalit je stále nemožné se dostat," řekl vedoucí krajského odboru zemědělství a lesnictví Stanislav Polák. Všechny škody v kraji budou detailně zpracované do konce roku. Podle Poláka začala řada obcí likvidovat kalamitu ihned po orkánu, který se přehnal přes území Česka v noci z 18. na 19. ledna. Obce zatím podle informací ČTK nemají problém se sháněním těžební techniky.
"Nejvíce byly poškozeny Klatovsko, Tachovsko, Domažlicko a Sušicko," uvedl radní Jiří Kalista. Nejmenší škody jsou hlášeny v okolí Plzně a Kralovicka. Na Klatovsku včetně Sušicka je to zhruba 400.000 m3 dřeva. Asi 250.000 m3 je v majetku Lesů ČR, z toho tři pětiny na Železnorudsku a zbytek kolem Klatov. Druhou nejpoškozenější lesní oblastí v kraji je Tachovsko s 230.000 m3 polámaného dřeva, z toho 90 procent ve státních lesích, zejména v oblasti Planá a Přimda. Shodný objem hlásí Domažlicko.
Vedoucí odboru krizového řízení Milan Řihošek potvrdil, že nouzový stav, respektive zákaz vstupu do lesů končí v Plzeňském kraji dnes ve 24:00. "Obce s rozšířenou působností ale mohou podle lesního zákona samy v určitých lokalitách nadále pohyb lidí omezit," uvedl. Řihošek ani mluvčí nejsou informováni o tom, že by k tomu nějaká obec přistoupila. Pouze šumavský park omezil do 5. dubna vstup do lesů mimo cesty. Následky větrné kalamity tam budou odstraňovány po celý rok 2007, minimálně do podzimu.
"Do pátku dostaneme od obcí předběžné odhady škod včetně lesů. Příští pondělí je musíme odevzdat na ministerstvu financí," řekl Řihošek.
V případě škod na státních i obecních lesích na území kraje je podle hejtmana Petra Zimmermanna na vlastnících, jak se s kalamitou vypořádají. Kraj, který nemá žádný les ani hospodařící firmu, nepočítá s tím, že by dal na odstraňování následků vichřice peníze z rozpočtu.
Nejvíce obecních lesů v kraji mají Kašperské Hory na Klatovsku. Ze 6500 hektarů jich je 4600 ha v Národním parku Šumava. Podle starostky Aleny Balounové postihla kalamita 110.000 m3, což je více než čtyřnásobek roční těžby. Městské lesy chtějí kalamitní dřevo odstranit do konce roku, aby nevznikly ještě větší problémy s kůrovcem. "Do zákonem stanoveného termínu likvidace kalamity, do 30. června, se nám to nepodaří," řekla starostka.
Podnik dodával do kasy města se čtyřicetimilionovým rozpočtem z prodeje dřeva pět milionů korun ročně. Město nyní s těmito příjmy zhruba pět let nemůže počítat, protože poškozené dřevo se bude prodávat hůře, a navíc bude na trhu přetlak dřevní hmoty a jeho ceny budou klesat. Minulý týden to potvrdil také náměstek ministra pro místní rozvoj Jiří Vačkář. Dodal, že ministerstvo zemědělství i programy EU pomohou obcím se zalesňováním holin.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 07.02.2007 07:34



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka