Osvobození o víkendu slaví i šumavské obce

Obec Kvilda, Modrava a Horská Kvilda jsou nejvýše položené obce v ČR (cca 1000 m n. m.), trvale zde žije celkově cca 250 obyvatel. Leží v centru Národního parku Šumava. Poloha obcí uprostřed šumavských plání, které jsou nejrozsáhlejší souvislou plochou střední Evropy nad 1000 m n. m. je unikátní a p...

Cílená propagace v Plzni

Obec Kvilda, Modrava a Horská Kvilda jsou nejvýše položené obce v ČR (cca 1000 m n. m.), trvale zde žije celkově cca 250 obyvatel. Leží v centru Národního parku Šumava. Poloha obcí uprostřed šumavských plání, které jsou nejrozsáhlejší souvislou plochou střední Evropy nad 1000 m n. m. je unikátní a poskytuje turistům ojedinělé sportovní i estetické zážitky. Jsou významným turistickým střediskem šumavských plání, kterým ročně projde až 900 tisíc turistů . Obce tvoří přirozenou křižovatku řady turistických i cyklistických tras.
Pro návštěvníky těchto obcí je u příležitosti 67. výročí osvobození jihozápadních Čech americkou armádou a ukončení 2. světové války připraven již tradiční program oslav. Jako každý rok si připomeneme odkaz na bezohlednost a krutost jak válečných tak i poválečných let v tomto regionu. Tato akce je největší v tomto regionu a svojí návštěvností jedna z největších v naší republice.
Celý víkendový program se uskuteční jak za podpory Krajského úřadu Jihočeského kraje pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje Mgr. Jiřího Zimoly, Obce Kvildy, Modravy a Horské Kvildy.


Po pátečním příjezdu bude čekat ve Kvildě v odpoledních hodinách stavba tábora, kde si bude moci veřejnost ,,osahat“ historickou vojenskou techniku. Sobotní program bude zahájen v 11.00 hod. pietním aktem u pomníku „Neznámého vojína“ v centru obce, kde bude položena kytice a pak už bude vše ve znamení netrpělivě očekávané bitvy. Německá osádka by měla při osvobozování Kvildy sehrát klíčovou úlohu a zamezit postupu nejenom amerických sil.

K hlavnímu střetu dojde v odpoledních hodinách ukázkou z ,,východní“ a následně ze ,,západní fronty“. Ztráty budou jistě na obou stranách, ale doufáme, že vše dopadne podle historického scénáře. Odpoledne bude už patřit nejenom dětem, pro které bude připraven táborový oheň s opékáním špekáčků a s country kapelou.

Cílem celých slavností bude připomenutí si sled událostí na přelomu dubna a května 1945. Tehdy americké jednotky překročily průsmyky v jižní části Českého Lesa a Šumavy v prostoru Hartmanic a Kunžvartu (dnešního Strážného), dále Zátoně a Horní Vltavice. Tam se střetly se zbytky jednotek SS a dále 7. a 11. elitní obrněnou divizí. Při osvobozování právě této části Šumavy padl také jeden z posledních amerických vojáků na našem území. Byl jím Čechoameričan Charles Havlata. Na osvobození prostoru od Kunžvartu se nejvíce podílelo uskupení “A“ - XII sboru 3. armády (gen. mjr. S.L.Irvin) ve složení 4. obrněné divize - g.m.Hoge a 5.pěší divize – (g.m. Brown) zvané Red Diamond. Přímo ve Kvildě působila 42. jízdní průzkumná squadrona, která se do tohoto prostoru dostala až ze 6. na 7. května. Cesta od Bučiny nebyla přístupná pro četné zátarasy. To způsobilo zdržení a tak ještě na samém sklonku války došlo ke ztrátám na životech v řadách civilního obyvatelstva. Pochod smrti, který 1. května prošel od Zhůří do Kvildy a dále směrem do Borových Lad je toho jen důkazem. Během jedné noci ve Kvildě zemřelo 19 žen a dalších 13 pak během dalšího postupu. Po osvobození byla těla zemřelých pohřbena na hřbitově ve Volarech.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
04.05.2012 14:10



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka