Otakar Voříšek: profesionální fotografie na dosah ruky

Chystáte svatbu? Rádi byste zvěčnili své nejbližší na rodinný portrét? Nebo začínáte fotit a nevíte kde začít? Výborně! Pak mi dovolte, abych Vás v následujícím článku seznámila s profesionálním fotografem Otakarem Voříškem. Tento sympatický mladý muž s duší reportéra se zaměřuje nejen na fotografov...

Jarní servisní akce AUTO CB

Chystáte svatbu? Rádi byste zvěčnili své nejbližší na rodinný portrét? Nebo začínáte fotit a nevíte kde začít? Výborně! Pak mi dovolte, abych Vás v následujícím článku seznámila s profesionálním fotografem Otakarem Voříškem. Tento sympatický mladý muž s duší reportéra se zaměřuje nejen na fotografování svateb a jiných společenských akcí, ale i na sportovní události jako jsou cyklokros, fotbal či hokej. Více se už ale dozvíme přímo od něj.

Můžete se nám v krátkosti představit?
Pocházím ze středních Čech a do Plzně jsem se přestěhoval před 2 lety. Působím zde jako profesionální fotograf a zaměřuji se hlavně na fotografování svateb a reportáží. Úzce spolupracuji s regionálním portálem www.regionplzen.cz a také jsem držitelem akreditace na fotbalové zápasy Viktorie Plzeň.

Co Vás přivedlo k fotografování?
K fotografování mě to táhlo už od mala. Pamatuji si, že mi jako šestiletému klukovi táta půjčoval ruský aparát, protože jsem dělal nejlepší fotky z rodiny. Zvrat pro mě byl rok 1999, kdy jsem poprvé fotil na zapůjčený digitální fotoaparát, dnes již směšných parametrů, a hned jsem si ho musel za “astronomickou” cenu pořídit. Pro zajímavost, v té době jsem kupoval 1GB paměťovou kartu za 4.500,- Kč. Od roku 2006 fotím téměř výhradně na digitální zrcadlovky.

Jakou techniku používáte v současnosti?
Vzhledem k tomu, že jsem profesionál, používám výhradně zrcadlovky profesionální a poloprofesionální třídy a (L) objektivy značky Canon. Když chcete zachytit sílu momentu a odvést 100% výkon vůči klientovi a sobě samému, nemůžete si dovolit spoléhat na amatérskou techniku. Dva fotoaparáty se ukázaly jako nutnost, protože nikdy nevíte, co se přihodí. Nejde ale jen o těla a objektivy, využívám i další příslušenství, které mi pomáhá dosáhnout dobrých výsledků. Jsou to např. blesky, sluneční clony, odrazové desky, difuzéry a spousta dalších věcí, které určuje rozdíl mezi dobrou a výbornou fotografií.

V čem je hlavní rozdíl mezi kompaktem a zrcadlovkou?
To je těžká otázka. Kompakt a zrcadlovka slouží primárně jinému účelu. Je jasné, že při cestování je pohodlnější vzít do kapsy kompakt, než na záda 20 kilový batoh, o ceně vybavení ani nemluvě. Co se týče kvality snímků, je to v současné době občas diskutabilní. Dnešní vyšší třída kompaktů se přibližuje základní výbavě amatérské zrcadlovky. Pak je to o hlavně o penězích. Když si koupíte kompakt, už do něj nemusíte moc investovat a ve většině situací podá dobrý výkon. Zrcadlovka Vám dá volnější ruce. Manuální režim, který používám téměř vždy, je maximálně kreativní. Rizikem je ale nezvládnutí situace, což může vést ke znehodnocení snímků.

Takže tvrdíte, že rozdíl mezi amatérskou a profesionální technikou je zásadní?
Ano i ne. I s amatérskou technikou se dá pořídit dobrý snímek. Ale profesionální technika umožňuje fotografovat i v situacích, kdy je běžná technika nepoužitelná. Fotograf musí mít samozřejmě svou techniku zcela zvládnutou a být pružný, když se změní světelné a jiné podmínky. Napadají mě situace jako je například fotografování v tmavé místnosti, ve sportovní hale, na velkou vzdálenost, v rychlém sportu, na makro atd.

Vy sám jste členem nějaké diskuzní komunity? Jakým způsobem se vůbec prezentujete?
Svou tvorbu prezentuji zejména na svých internetových stránkách www.ok-foto.eu. A také, což je dnes nutnost, mám profil na sociálních sítích Facebook a Google+. Na druhé jmenované Google+ jako moderátor spravuji komunitu “Fotografové sobě”, která slouží jako poradna pro fotografy různorodých zkušeností a věnuje se zejména praktickým postupům při fotografování a následné úpravě snímků. O provozování workshopu již také nějaký čas uvažuji. Rád bych učil zájemce například fotografovat zvířata v zoo, baví mě to a dá se to naučit a provozovat i s poměrně základní technikou. Nemám problém učit fotografovat děti nebo dospělé v rámci zájmových aktivit. Takže až přijde nějaká konkrétní příležitost, uchopím ji.

Fotíte svatby, reportáže, sportovní akce i krajinu. Co považujete za nejsložitější?
Přiznám se, že nejraději fotím reportáže a sportovní akce. Jsou to situace, které Vám běží před očima a do nichž jako fotograf nemusíte, ba přímo nesmíte, zasahovat. Žádný moment se neopakuje, a proto při prohlížení pořízených fotografií na člověka dýchne síla okamžiku. U portrétů je to složitější. Zde je vyžadováno, abych měnil skutečnost tak, aby byl výsledek co nejpůsobivější. Pracuji s fotografovaným člověkem a s nasvětlovací technikou, kdy záleží na každém detailu. Nějaký čas jsem se to musel učit a zdokonaluji se v tom pořád. Přeci jen naaranžovat člověka, který není zvyklý se fotit, je občas pěkný oříšek. Svatba, to je trochu od každého. Do části nevstupujete a část musíte režírovat. Přiznám se, že oblast, ve které se cítím nejslabší jsou krajinky. Fotograf krajin vstává brzy ráno a vyráží na kopec, kde zjistí, že dnešní počasí fotografování nemusí přát. A tak se to může opakovat několikrát. Asi na tento druh fotografování nemám dostatek trpělivosti.

Co byla nejzajímavější akce, kterou jste fotil?
Každá akce je svým způsobem zajímavá. Například můj první fotbalový zápas Viktorky. Přišel jsem na stadion a měl jsem s fotografováním fotbalu pramalé zkušenosti. Nevěděl jsem kam si smím stoupnout, v jaké poloze fotit, jaké hodnoty expozice určit, jaký režim ostření používat. Hrůza. Nicméně pozorováním ostatních a metodou pokus/omyl jsem již při prvním fotografování dosáhl uspokojivých výsledků. Nebo mé první fotografování závodu světového poháru v cyklokrosu. Dnes vím, jak je důležité si důsledně projít celou trať a promyslet záběry i nastavení fotoaparátu. Člověku to u televizních obrazovek nedochází, ale cyklisté kolem vás projedou jen 6x - 8x. Není to mnoho a nejezdí se zrovna nejpomaleji. Celkově by se dalo říci, přestože se to nedá srovnávat, tak asi nejzajímavější akcí pro mě bylo poslední fotbalové utkání mezi Viktorií Plzeň a Neapolí, nejspíš proto, že to byla poslední akce, co jsem fotil :-).

Tento článek mohou číst potencionální klienti, proč by si měli vybrat právě Vás?
Vždy se snažím připravit fotografování na míru klientovi a pochopit jeho představu, aby byl výsledek co nejlepší a klient byl spokojený. Potencionálním zákazníkům nabízím takovou škálu služeb, aby si vybral naprosto každý. Od fotografování sportovních, kulturních či společenských akcí, přes svatby, portréty lidí, domácích mazlíčků, inzerátové fotografování po interiéry a virtuální prohlídky. Přitom se snažím udržet své ceny tak nízko, aby si zákazník řekl: “Tak, to se mi/nám vyplatí”.

Můžete mi tedy názorně povědět, jakým způsobem probíhá rozhovor se zájemcem o fotografování svatby a v jakých cenách se Vaše služby pohybují?
Zákazník mne kontaktuje, pak je potřeba, aby vyplnil objednávku na mých internetových stránkách. Tam si může prohlédnout fotogalerii, která je každý týden průběžně aktualizovaná, nebo si otevře podrubriku, která ho konkrétně zajímá. Ta se neaktualizuje tak často, ale jsou tam všechny potřebné informace.

Při vyplňování “Nezávazné objednávky”(jak název napovídá, jedná se pouze o návrh na fotografování), zde je první rozcestník mezi volbou balíčku Svatba a Svatba+.

V rámci základního balíčku Svatba získá zákazník fotografické služby po dobu 2 hodin, dopravu v rámci města v ceně jinak dohodou, detailní úpravu 50 - 100ks fotografií, 2ks dárkových DVD s barevným potiskem, kvalitně zpracovanou barevnou fotoknihu 21x28 cm o 24 stranách. To vše za 3.990 Kč.

Pro náročnější uživatele je připraven balíček Svatba+, který nabízí volitelně možnost 3 - 8 hodin fotografování, doprava dle dohody, 150 - 400 ks velmi pečlivě upravených fotografií, 3ks dárkových DVD s barevným potiskem, dvě fotoknihy 21x28 cm - jedna o 48 stranách a druhá o 24 stranách. Tuto službu nabízím v rozmezí 4.990 - 8.990 Kč.

(Tyto ceny jsou platné pouze pro letošní rok 2013 a jsou zavádějící.)

Zákazník před odesláním objednávky souhlasí s podmínkami pro fotografování, pro předejití případným nedorozuměním. Poté zákazníkovi vystavím na tuto sumu fakturu s datem splatnosti 30 dní před svatbou. Uhrazením této faktury si zákazník již závazně rezervuje mé služby. Pak se zákazníkem vykomunikuji detaily svatby. Tento postup se mi oboustranně osvědčil.

Jsou tyto ceny adekvátní? Přeci jen si zákazník může říci, že je to dost peněz.
Chápu, že to zákazníkovi může připadat hodně, když se cena pohybuje v řádech tisíců. Proto vám řeknu několik informací na vysvětlenou. Fotograf jako každý jiný podnikatel platí daně. Profesionální fotografická technika se pohybuje v řádech statisíců a je nutné ji pravidelně servisovat a po pár letech obměňovat. Po každé svatbě trávíme úpravou fotografií mnoho a mnoho hodin. Stejně tak fotokniha, kterou přidávám v ceně je dnes poměrně nákladnou záležitostí a opět, její sestavení zabere spousty času. Fotograf si musí platit své webové stránky, propagaci, reklamy apod. Ceny za mé služby se pohybují na spodní hranici a jsem si jistý, že mí zákazníci to ocení. Důvodem tak nízkých cen je hlavně to, že působím v Plzni a okolí teprve druhým rokem.

Děkuji Vám za příjemný rozhovor a přeji mnoho spokojených klientů!


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 14.03.2013 13:34




0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka