Otevřená náruč pro děti z dětského domova v Kašperských Horách

Od ledna letošního roku běží v Dětském domově v Kašperských horách dobrovolnický projekt Otevřená náruč Občanského sdružení Provázek. Tento projekt začal v roce 2003 v Kojeneckém ústavu v Aši a k dnešnímu dni již pomohl dětem v osmi ústavech po celé republice. Projekt vznikl během mapování situace v...

Cílená propagace v Plzni

Od ledna letošního roku běží v Dětském domově v Kašperských horách dobrovolnický projekt Otevřená náruč Občanského sdružení Provázek. Tento projekt začal v roce 2003 v Kojeneckém ústavu v Aši a k dnešnímu dni již pomohl dětem v osmi ústavech po celé republice. Projekt vznikl během mapování situace ve více než 200 dětských domovech, během něhož se ukázalo, že děti jsou velmi dobře zajištěné materiálně, ale to, co jim chybí, je lidský kontakt, obyčejný dotek.
Dítě, o které se biologičtí rodiče nemohli, nechtěli či nesmějí starat, nemá mnoho možností. Pokud je právně volné nebo jsou k tomu podmínky, má šanci na adopci či pěstounskou péči. Pokud tuto šanci nemá, putuje do ústavu. V rámci ústavu už platí pravidla, díky kterým je jeho život omezený a bude jiný i v dospělosti, až opustí brány ústavu. V klasické ústavní péči má sestřička nebo vychovatel na starosti tolik dětiček, že se často stává, že když se věnuje sestřička jednomu dítěti, ostatní pláčí, nebo čekají, až na ně přijde řada. Starší děti žijí v kolektivu, v životě pravidel od-do, jako na táboře. Cestou ke zmírnění dopadů ústavní výchovy je s současné době snaha transformovat domovy na ústavy rodinného typu. Prostředí v těchto domovech se však stále rodinnému zázemí podobá jen velmi vzdáleně a sestřičky či vychovatelé ani při největší snaze nemají možnost dětem poskytnout více péče, lásky a pozornosti. Na individuální péči zbývá u malých dětí v ústavní péči v průměru 15 – 30 minut denně na jedno dítě. Zbývá již jen jedna možnost, jak dětem pomoci rozvíjet jejich schopnosti a potenciál –cesta k dítěti přímo do ústavu.
Proto vznikl projekt Otevřená náruč. Dobrovolníci mohou trávit volný čas s dětmi tak, jak by ho trávili v rodině se svými dětmi, a to pravidelně, ale v čase, který si dobrovolník určí sám. Dobrovolník vždy pracuje s konkrétním dítětem, pomáhá mu s učením, nebo rozvíjet jeho schopnosti. K zařezení do projektu je nutné absolvovat vstupní psychologický pohovor a vstupní školení. Dále je důležitá zdravotní způsobilost, empatie a zodpovědnost. Pedagogické, zdravotní, či sociální vzdělání je sice vítáno, ale v žádném případě není podmínkou.
Do projektu jsou v tuto chvíli zapojeny stovky dobrovolníků. Přímá účast v domově však není jediným způsobem, jak dětem v dětském domově pomoci. Formy pomoci jsou různé: stát se aktivním dobrovolníkem, věnovat peníze, které odevzdáváme na daních nikoli Finančnímu úřadu, ale na charitu, umístit reklamní banner na soukromé internetové stránky, navrhnout příteli, známé osobnosti, aby svým jménem zaštítil benefiční akce, ze své pozice ve firmě věnovat několik výrobků buď přímo dětem nebo na charitativní akci či využít část svých schopností pro neziskovou organizaci (např. právní služby, fundraising, administrativa, hipoterapie, canisterapie, arteterapie aj.). Občanské sdružení Provázek všechny tyto formy pomoci přijímá, přestože těžiště jeho činnosti spočívá právě ve výběru a proškolení aktivních dobrovolníků pro přímý kontakt s dětmi.
Cílem OS Provázek je všestranná pomoc a podpora opuštěným dětem v kojeneckých ústavech a dětských domovech za pomoci obyčejného lidského kontaktu s cílem dosáhnout co největšího rozvoje samostatnosti dětí a smysluplnosti jejich života a pomoci jim v jejich začlenění do společnosti. Název Provázek je odvozen od slova „provést“ děti úskalím jejich života a „provázat“ je s druhými, aby se necítily opuštěné. Toto občanské sdružení realizuje i další projekty, například terapeutický projekt Malý klaun, na němž spolupracuje se společností anglické spisovatelky Clare Wigfall „Little Clown face painting“, který prostřednictvím malování na obličej umožní dětem na chvilku zapomenout na své trápení a stát se oblíbeným hrdinou, zvířátkem nebo vílou. V současné době začíná projekt zaměřený na hipoterapii a muzikoterapii Léčivá náruč pro děti z kojeneckých ústavů. OS Provázek do budoucna plánuje pro děti také ekologické a psychoterapeutické centrum v Orlických horách.
Projekt je realizován za laskavé podpory Nadace Terezy Maxové a společnosti Clifford Chance LLP.
Ti, kteří by měli zájem o zapojení se do projektu v Kašperských horách, mohou najít formulář a více informací o Otevřené náruči na webových stránkách www.provazek.org.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 20.07.2008 17:27



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka