Památky v kraji jsou bezbariérové jen výjimečně

V kraji nyní vzniká projekt, který mapuje památkové objekty a další turistické cíle a hodnotí jejich přístupnost handicapovaným občanům.

Cílená propagace v Plzni

Jedinou plně bezbariérovou památkou v Plzeňském kraji je zámek Kozel u Plzně. Po vynesení do patra se vozíčkáři dostanou na zámek v Horšovském Týně a po překonání několika schodů do tří čtvrtin kláštera v Kladrubech. Bezbariérový přístup do obou pater budovy konventu připravují Plasy. Peníze na speciální výtah poskytla EU. Jiné státní památky na vozíčkáře zatím připraveny bohužel nejsou,
V kraji nyní vzniká projekt, který mapuje památkové objekty a další turistické cíle a hodnotí jejich přístupnost. Připravuje ho krajský úřad ve spolupráci se zdravotně postiženými. "Řekne nám, zda vůbec existuje řešení, jak objekty vozíčkářům otevřít," uvedl krajský radní Pavel Karpíšek. Na handicapované se myslí jen při budování nových objektů nebo zásadních stavebních úpravách. Požadavkům postižených vyhovuje například nedávno dokončené parkoviště u Mariánské Týnice.
Podle Davida Růžičky z plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu záleží na dispozicích každého objektu. "Hůře přístupné jsou hrady, s takovým záměrem se kdysi i stavěly. S úzkými točenými schodišti bohužel nejde nic dělat. Problematické jsou Rabí, Švihov, Velhartice," uvedl.
Speciální autobus s plošinou na výlety po turistických cílech zajišťuje invalidům ČSAD autobusy Plzeň. Jednotlivé organizace tělesně postižených si ho objednávají nejméně jednou týdně. V Plzni je jich osm a sdružují 1000 členů. Samostatná organizace vozíčkářů má 120 členů.
Speciální autobus jezdí hlavně na Kozel. Ten je uváděn i v on-line seznamu vybraných památek přístupných pro osoby se sníženou pohyblivostí. Bezbariérovost certifikoval specializovaný soudní znalec. Průvodkyně připraví nájezdovou rampu na povel pokladní a lidé mohou projíždět zámeckými komnatami bez omezení. Bez problémů se dostanou i na toalety a do sálu, v němž se konají koncerty.
Snazší přístup mají vozíčkáři do některých galerií, muzeí a dalších institucí regionu. Díky speciální plošině se dostanou například k expozicím ve všech patrech Západočeského muzea v Plzni. "Plošinou převezeme návštěvníka o patro níž a poté výtahem do patra, do něhož potřebuje," uvedla mluvčí Romana Němečková. Zájem je prý hlavně o výstavy určené pro děti. Kromě zájezdů prý ročně muzeum navštíví odhadem šest vozíčkářů. Častěji přicházejí na přednášky a kulturní akce.
Podle Marie Mackové z krajské rady zdravotně postižených se organizace snaží připravit projekty, na něž by mohla získat peníze z evropských fondů.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 25.06.2007 07:59



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka