Pilsner Urquell má novou halu slávy

Varná nádoba, v níž se uvařila první várka piva Pilsner Urquell, zakládací listiny Měšťanského pivovaru a slavnostní historické číše jsou hlavními exponáty Haly slávy Pilsner Urquell.

Cílená propagace v Plzni

Varná nádoba, v níž se uvařila první várka piva Pilsner Urquell, zakládací listiny Měšťanského pivovaru a slavnostní historické číše jsou hlavními exponáty Haly slávy Pilsner Urquell. Za 3,5 milionu korun ji vybudoval Plzeňský Prazdroj mezi novou varnou a původními ležáckými sklepy. Od včerejška je součástí návštěvnické trasy největšího českého pivovaru. Novinářům to řekl mluvčí Prazdroje Alexej Bechtin.
"Právě hala slávy s exponáty, které ještě veřejnost nemohla vidět, a nejmodernější lahvovna v Čechách, kterou zpřístupníme na podzim, budou největším tahákem pro turisty," řekla manažerka návštěvnického servisu Markéta Formanová. Branami pivovaru a nedalekého Pivovarského muzea by mělo letos projít 170.000 návštěvníků, což by bylo o 15.000 více než loni. Zhruba 60 procent by měli dělat zahraniční turisté. Podle generálního ředitele Mika Shorta se chce Prazdroj dostat do dvou tří let na 200.000 turistů.
"Nejcennější je nejstarší varní pánev o objemu 64 věder, tedy 37 hektolitrů, v níž sládek Josef Groll uvařil 5. října 1842 premiérovou várku plzeňského ležáku," řekl historik Pivovarského muzea Jiří Hána. V nádobě se vařilo pivo až do roku 1893, poté stála na trávě uprostřed pivovaru.
V hale slávy jsou dále vystaveny dva nejcennější dokumenty k založení Měšťanského pivovaru v roce 1842. Jde o provolání právovárečných měšťanů z ledna 1839, které vyzývá ke stavbě vlastního pivovaru a sladovny. Druhým dokumentem je povolení plzeňského purkmistrovského úřadu k vaření piva, jež má datum 25. února 1842.
"Díky těmto dvěma listinám vznikl v Plzni pivovar, který směl z úředního rozhodnutí vařit pivo," řekl Hána. V místnosti je ještě mapa všech právovárečných domů v Plzni a seznam jejich majitelů, kteří založili Měšťanský pivovar. Mapa je dosud jediná veřejně vystavená. Dále jsou tam dobové plány pivovaru a města z roku 1840.
Velmi cenné jsou čtyři broušené poháry z briliantového skla, v nichž se podávalo plzeňské pivo vzácným návštěvám. Z nejstaršího z nich, z července 1871, ho pil rakouský korunní princ Rudolf. Další s broušeným ruským znakem nese jméno velkonížete Vladimíra Alexandroviče, který do pivovaru zavítal o 26 let později. "Pivovar byl celý vyzdoben a delegace přinesla návštěvám pivo k uvítání," dodal Hána. Ve vitríně slávy jsou ještě tři číše určené pro podávání piva císařské rodině na výstavě v Terstu v roce 1882.
V první ohnivzdorné trezorové skříni na mzdy zaměstnanců a hotovosti pivovaru z roku 1846 je výběr medailí a ocenění z mezinárodních výstav v letech 1873 až 1902. Návštěvníkům haly se ještě promítá sestřih dobových, zejména reklamních, ale také dokumentačních materiálů.
"Prostor je nejstarší v pivovaru. Tady je opravdu ta historická zeď, od níž začalo kopání sklepů," uvedl Bechtin. Podle něj jde o velmi symbolické místo, kde chodili předkové, kteří podnik stavěli a vařili pivo. Od nové turistické sezony 2007 se prostor se dále rozšíří o historickou expozici vaření piva. "Po zprovoznění nové varny v roce 2004 jsme zakonzervovali starou z 20. let minulého století," uvedl mluvčí. Ve sklepích dále vznikne expozici o skladování ledu před zavedením umělého chlazení.
"Od roku 2007 očekáváme obrovský nárůst turistů v Plzni," uvedla krajská radní pro cestovní ruch Olga Kalčíková. Jen letos vzniknou v krajském městě čtyři nové čtyřhvězdičkové luxusní hotely s více než 500 lůžky. Podle radní je největším tahákem v kraji právě areál Prazdroje se sklepy a jeho muzeum.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 20.06.2006 14:08



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka