Pily a truhláři v Plzeňském kraji zdraží

Zpracovatelé dřeva v Plzeňském nemají surovinu, zvednou ceny výrobků. Zpracovatelům dřeva v Plzeňském kraji chybí kulatina. Státní Lesy ČR zatím dřevo neprodávají, a tak pily spoléhají na obce a soukromníky a některé propouštějí lidi.

Cílená propagace v Plzni

Zpracovatelům dřeva v Plzeňském kraji chybí kulatina. Státní Lesy ČR zatím dřevo neprodávají, a tak pily spoléhají na obce a soukromníky a některé propouštějí lidi. Vzhledem k tomu, že Lesy ČR a následně obce i soukromí vlastníci letos výrazně zvednou ceny suroviny, pily a truhláři také výrazně zdraží své výrobky.
Pila a truhlářství Lhotka u Tisové na Tachovsku má dříví tak na měsíc. Firma zatím nepropouštěla, ale nevylučuje to. "Prohlášení Lesů, zastavte výrobu na dva měsíce, než budou vyhlášena nová výběrová řízení, považuji za nezodpovědné," řekl majitel 15 let fungující firmy František Václav. Před několika dny dostala od státních lesů příslib, že surovinu dostane, neví ale kolik. Dodávky prý budou podle možností.
Podle Václava řada pil na Karlovarsku a Tachovsku, orientovaných pouze na smrk, nemá co řezat. "Dnes si ke mně přijede například podnikatel z Černošína, který má prázdný sklad," uvedl. Pila Lhotka není závislá pouze na smrku, z něhož dělá krovy, ale zpracovává také borovici, buk a dub, z nichž dělá vazníky, schody, dveře, okna i nábytek.
Surovinu nakupuje od obecních a soukromých lesů. Lesy ČR, pro něž bude většinu těžby v kraji provádět Less&Forest, zvýšily před Vánocemi cenu suroviny. "Kubík smrkové kulatiny třídy A a B jsme ještě před půlrokem nakupovali za 1500 až 1600 korun. Nyní je cena včetně dopravy až na 2300 korunách," uvedl Václav. Této nové ceně Lesů ČR se zřejmě přizpůsobí také obecní lesy. Podnikatel proto objel všechny starosty, aby dřevo nechávali v regionu, a rozvíjeli tak zaměstnanost, navazující výroby a služby.
Zdražení kulatiny zvýší cenu výrobků, například krovů, jejichž ceny se zvednou z 5000 na 7500 Kč. Otázkou pak je, jestli bude prodejné, dodal Václav. Také nejlevnější palivové dříví zdražilo z 250 na 450 korun.
Problémem je podle podnikatele to, že dřevo se tak výrazně prodražuje právě v době, kdy lidé i firmy chtějí hodně stavět. Firma ze Lhotky začala mít po letech vyšší profit z exportu palet do Německa, na nichž měla marži jen pět až sedm procent. Nárůsty zisku jí ale nyní srazí drahá kulatina.
Rodinná firma Haneco z Chlumčan na Plzeňsku, která provozuje manipulační sklad a pilu, tvrdí, že se nemůže a nechce fixovat na Lesy ČR. "Dlouhodobě nakupujeme valnou většinu suroviny od soukromníků a obcí," řekl její šéf Bedřich Hanč. Podle něj už jsou podobné problémy s vysokými cenami kulatiny nejen u Lesů ČR, ale také u Vojenských lesů a statků.
Pilařské provozy mají letos navíc zvýšené náklady za elektřinu, o deset až 12 procent, o pět procent vzrostou mzdy, za mýtné zaplatí Haneco až 180.000 korun ročně. Navíc za tři roky podražila nafta o 40 procent.
"Nemá smysl řezat hodně za málo. Musíme se také rozvíjet," uvedl Hanč. Proto firma vyrábí náročnější krovy, sportoviště a dřevostavby.
Lesy ČR podle mluvčího Tomáše Vyšohlída doporučují firmám, které surovinu nemají, aby si ji pořídily na internetových aukcích. Pořádá je kladenská komoditní burza. Dřevo sice podle Hanče bude ze západních Čech, ale po částech z různých koutů, což zvýší zpracovatelům dopravní náklady. Navíc odběratel nezná jeho kvalitu, neboť ho kupuje "na stojato" a neví, zda není shnilé. "Minimálně kupuje bloky 1000 metrů kubických, to je pro nás moc," řekl Hanč. Firmy navíc musejí uhradit dopředu 70 procent ceny suroviny, což je pro menší pilařské provozy náročné, když jim často odběratelé zaplatí až za půl roku. Zbytek hradí pily při odvozu.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
05.01.2007 13:22



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka