Pivovarské muzeum nově vystavuje vzpomínky na válku

Letos v červenci uplyne 100 let od doby, kdy začala „Velká válka“, později známá jako 1. světová válka. Pivovarské muzeum v Plzni k tomuto výročí připravilo výstavu s názvem „Vzpomínka na c. a k. vojáky ze zemí Koruny české 1914–1918“ s důrazem na dopady válečného konfliktu na vojáky i samotný Měšťa...

Cílená propagace v Plzni

Letos v červenci uplyne 100 let od doby, kdy začala „Velká válka“, později známá jako 1. světová válka. Pivovarské muzeum v Plzni k tomuto výročí připravilo výstavu s názvem „Vzpomínka na c. a k. vojáky ze zemí Koruny české 1914–1918“ s důrazem na dopady válečného konfliktu na vojáky i samotný Měšťanský pivovar v Plzni.
Putovní výstava, která je v plzeňském Pivovarském muzeu přístupná ve dnech 5. 6. – 28. 9. 2014, dokumentuje především život vojáků na jihozápadní frontě, jejich každodennost i osudy po válce. Výstava byla již představena v několika městech v České republice i v zahraničí. V Pivovarském muzeu však poprvé seznámí návštěvníky také s válečnými léty v Měšťanském pivovaru v Plzni, ve kterém byli například ubytováváni vojáci nebo uskladňovány válečné zásoby. „V roce 1914 vojenské úřady zrekvírovaly pivovaru auta, vagony a koňské potahy, zmizely i měděné a mosazné výrobní části. Díky velké odvaze místních pivovarníků se však podařilo uchránit původní varní pánev, ve které v roce 1842 uvařil Josef Groll vůbec první várku piva Pilsner Urquell,“ připomíná krušné chvíle Anna Peřinová, vedoucí Ústředního archivu Plzeňského Prazdroje. „Kvůli nedostatku surovin pro výrobu piva a tedy i financí se v pivovarském areálu během války hledala i jiná podnikatelská činnost jako třeba pronajímání nevyužitých prostor pro sklady, sušení zeleniny nebo vyrábění sodovky. Správa pivovaru také nechala osadit rozlehlé plochy areálu ovocnými stromy. Během války zde byly vysázeny stovky třešní, hrušní a jabloní,“ nastiňuje Peřinová.
Významná část výstavy je věnována statečným plzeňským „Pětatřicátníkům“ (35. pěší pluk) na pozadí důležitých bojů v roce 1915 poblíž slovinského Mengore. Stranou nezůstává ani význam Škodových závodů, největší zbrojovky rakousko-uherské monarchie. Další část výstavy upozorňuje na významný vojenský potenciál zemí Koruny české a zaměřuje se především na boje pluků ze zemí Koruny české v 10. a 11. sočské bitvě. Autorem výstavy je známý plzeňský badatel – Ing. Arthur Rehberger. Do České republiky se výstava vrací po úspěchu v zahraničí, mj. v Bruselu či ve Slovinsku (právě tam se nachází řada bojišť kolem řeky Soči).
Výstava je ke zhlédnutí 5. 6. - 28. 9. 2014 každý den od 10 do 18 hodin v plzeňském Pivovarském muzeu, Veleslavínova 6.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 08.06.2014 14:15



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka