Pivovarské muzeum zve na výstavu Plzeňské stopy v Indii

Pivovarské muzeum v Plzni zahájilo vernisáží jedinečnou výstavu „Plzeňské stopy v Indii“, která bude pro veřejnost k vidění od 17. května do 31. prosince 2013. Výstava přibližuje život převážně plzeňských techniků v Indii v období 60. a 70. let minulého století. Unikátní výstava, kterou uspořád...

Jarní servisní akce AUTO CB

Pivovarské muzeum v Plzni zahájilo vernisáží jedinečnou výstavu „Plzeňské stopy v Indii“, která bude pro veřejnost k vidění od 17. května do 31. prosince 2013. Výstava přibližuje život převážně plzeňských techniků v Indii v období 60. a 70. let minulého století.
Unikátní výstava, kterou uspořádal Ústřední archiv Plzeňského Prazdroje ve spolupráci s Archivem města Plzně a Státním oblastním archivem v Plzni, mapuje život a působení československých techniků, především Plzeňanů, v Indii. Výstava se zaměřuje na výstavbu metalurgického kombinátu ve městě Ránčí v tehdejším východoindickém státě Bihár. Tuto zakázku mezi lety 1959 –1974 ve značné části realizovala Škoda Plzeň.

V rámci výstavy je věnován prostor také indickým praktikantům pracujícím v Plzni a Hotelu Škoda, který byl v Plzni pro indické návštěvníky postaven. Své místo si zde našly i exponáty vztahující se k exportu plzeňské Škodovky a Plzeňského Prazdroje do Indie. To vše v kontextu atmosféry Plzně 60. a 70. let 20. století. Návštěvníci se dozvědí i o internátu zřízeného v roce 1964 v Plzni - Lochotíně pro děti Škodováků, kteří odjížděli za prací do ciziny, nejčastěji právě do Indie.


„Unikátními exponáty výstavy jsou např. indické oděvy a jejich součásti, dětské hračky, letenky nebo třeba vějíře Air India z 60. let nahrazující klimatizaci, která zdaleka nevypadala jako dnes,“ říká kurátor výstavy Adam Skála z Archivu města Plzně.


Z větší části se výstava snaží podat obraz o každodenním životě Plzeňanů v Indii v 60. a 70. letech minulého století. Díky dobovým fotografiím si návštěvníci výstavy budou moci udělat představu o práci, bydlení, výletech a dalších zážitcích Plzeňanů v daleké orientální zemi. Dva krátké filmy nabídnou sestřih filmových záběrů od pamětníků z Ránčí a dobových záběrů z Plzně v témže období. Součástí výstavy budou i trojrozměrné předměty, z velké části suvenýry, které si plzeňští rodáci z cest po Indii přivezli, ale třeba i školní sešity nebo dětské hračky.


Výstavu doplní v rámci doprovodného programu odborná přednáška Vladislava Krátkého a na podnět Archivu města Plzně večer s pamětníky a kurátory výstavy. Součástí večera s pamětníky, který se uskuteční 11. června v Pivovarském muzeu, bude promítání dalších dobových filmových záběrů z Indie, které pořídili sami Plzeňané.


„Naším cílem bylo přiblížit, jak žili a čím se ve volném čase zabývali Plzeňané, kteří v Indii dlouhodobě pobývali. Velice nás proto potěšilo, že hned po první výzvě v kulturním časopise se nám začali ozývat pamětníci, a my jsme tak mohli výstavu obohatit o další exponáty a filmové záběry. Díky tomu jsme vytvořili opravdu autentickou expozici,“ doplňuje kurátorka výstavy Anna Peřinová.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 21.05.2013 08:20



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka