Plzeň bude brát uhlí od Carbounionu a Sokolovské uhelné

Plzeňská teplárenská, a.s. uzavře smlouvu na dodávky uhlí se společnostmi CARBOUNION BOHEMIA, spol. s r. o. a Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s. Zastupitelstvo města Plzně schválilo - záměr města Plzně neprodávat akcie Plzeňské teplárenské (PT), a. s. a neschvalovat fúzi PT, a.s. s ji...

Cílená propagace v Plzni

Plzeňská teplárenská, a.s. uzavře smlouvu na dodávky uhlí se společnostmi CARBOUNION BOHEMIA, spol. s r. o. a Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s.
Zastupitelstvo města Plzně schválilo
- záměr města Plzně neprodávat akcie Plzeňské teplárenské (PT), a. s. a neschvalovat fúzi PT, a.s. s jinou právnickou osobou
- záměr města Plzně po dobu trvání smlouvy na dodávku uhlí, která by byla uzavřena mezi Plzeňskou teplárenskou, a. s. a společnostmi CARBOUNION BOHEMIA, spol. s r. o. a Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s. volit dvě osoby navržené společnostmi CARBOUNION BOHEMIA, spol. s r. o. a Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s. do dozorčí rady společnosti Plzeňská teplárenská, a.s. a takto zvolené osoby také na návrh těchto společností odvolávat

V roce 1996 zahájila Plzeňská teplárenská, a.s. výstavbu nové energetické jednotky, tzv. III. etapu (fluidní kotel a turbína) v hodnotě cca 1,6 mld. korun. Tato investice byla hrazena úvěrem od České spořitelny. Úvěr byl splacen v roce 2007. V rámci dokumentace pro získání úvěru společnost uzavřela krátkodobou, posléze v roce 1999 dlouhodobou (10 let) smlouvu na dodávku uhlí s tradičním partnerem Sokolovskou uhelnou, a.s.

Od roku 2007 jedná vedení PT včetně představenstva a zástupců města Plzně s potenciálními dodavateli uhlí (Severočeské doly, a.s. , Sokolovská uhelná, a.s. a společnost Czech Coal, a.s.)
o nové dlouhodobé smlouvě pro PT na dodávky uhlí. Vzhledem k jeho nedostatku na trhu se nepodařilo tento dlouhodobý kontrakt uzavřít. V současné době PT nemá uzavřen ani jednoroční kontrakt na rok 2011 a dodávky jsou realizovány pouze na základě měsíčních objednávek. Není to problém pouze PT, ale i dalších tepláren v ČR, kterým v horizontu několika let rovněž vyprší kontrakty na dodávky uhlí.
Nedostatek hnědého uhlí pro teplárny řeší s vládami ČR již řadu let i Teplárenské sdružení ČR. Nicméně privatizace uhelných dolů nedává možnost vládě regulovat těžbu uhlí pro potřeby teplárenství, a pokud se nenajde řešení, hrozí teplárenství v podobě, jak je nastaveno a koncipováno, zánik. Těžkou situaci na trhu s uhlím si uvědomovalo minulé vedení města a v letech 2008 a 2009 dostalo několik nabídek, jak situaci v PT řešit (pronájem PT, odkup akcií atd.).

S jistým komplexním řešením na celostátní úrovni přišla společnost Czech Coal, a.s. (CC) Její nabídka směřující pro celý teplárenský sektor je však pro potřeby teplárenství nevhodná. A to především kvůli vysokým cenám uhlí, které jsou odvozovány z cen černého uhlí na mezinárodní burze. Průzkumem mezi svými členy si Teplárenské sdružení ČR ověřilo, že se nenašel jediný zájemce o toto drahé uhlí, neboť by ceny tepla v jednotlivých městech narostly do nekonkurenceschopných hodnot, které by vedly k odpojování zákazníků. Spotřebitelům by pak nezbylo nic jiného než přechod na decentralizované, především plynové lokální kotelny. V Plzni by podle odhadů v případě přijetí nabídky CC narostly ceny tepla pro konečného spotřebitele o téměř 40 %.



Díky privatizaci uhelných dolů a neprolomení těžebních limitů vedení PT s touto situací potenciálního nedostatku uhlí počítalo. Proto se nastartovaly projekty alternativních paliv, především biomasy, a od roku 2003 bylo do zelených technologií nainvestováno téměř 1,4 mld. Kč. Dnes PT spálí cca 250 tisíc tun biomasy ročně a vyrobí téměř 40 % energie z obnovitelných zdrojů. PT se tak řadí mezi absolutní evropskou špičku ve výrobě „zelené“ energie. A to vše bez promítnutí do konečných cen tepla, které jsou v Plzni jedny z nejnižších v ČR. Celý proces by měl být završen připravovanou výstavbou spalovny, která nejenom vyřeší problém likvidace odpadů v celém Plzeňském kraji, ale stane se i plnohodnotným neuhelným zdrojem energie pro město Plzeň. Výše uvedené investice tak výrazně snížily a budou nadále snižovat závislost PT na dodávkách uhlí. Nicméně, pokud město chce zachovat stávající systém centrálního zásobování tepla (CZT) na jeho území, z dlouhodobého hlediska se PT bez dodávek „levného“ uhlí neobejde. Je samozřejmě možné systém CZT decentralizovat a na některých plzeňských sídlištích vybudovat malé plynové zdroje. Toto řešení by však vedlo k prudkému nárůstu cen za teplo především pro obyvatele panelových sídlišť. Nehledě na otázku jeho dopadu na životní prostředí a potenciálního odporu občanů stavět „nové komíny“ před vlastními obydlími.

V dubnu 2011 na základě usnesení RMP č. 480 byla vytvořena pracovní skupina zastupitelů, která se začala situací v PT zabývat. Vedení PT společně s nezávislým konzultantem Erste Corporate Finance, a.s. (člen skupiny ČS, a.s.) pak vypracovalo základní studii o stavu teplárenství nejen v ČR, ale i možnostech trhu v okolních státech Evropy. Na základě těchto informací pak představenstvo PT, a.s. vypsalo poptávkové řízení na 500 tisíc tun hnědého uhlí ročně a oslovilo již poněkolikáté potenciální dodavatele uhlí s tím, že tento průzkum nebyl nikterak omezen a do „tendru“ se mohl tedy přihlásit i kdokoliv „cizí“. Byly osloveny následující společnosti:
1. Sokolovská uhelná, a.s. – právní nástupce (SU)
2. Severočeské doly, a.s. (SD) (člen skupiny ČEZ)
3. Czech Coal, a.s. (CC)
4. Energetický a průmyslový holding, a.s. (EPH)
Jelikož poptávkové řízení bylo „otevřené“ poslala ještě svoji nabídku společnost Carbounion spol.
s r.o. (významný obchodník s uhlím a elektrickou energií). Podmínky „tendru“ (tzn. dodávku požadovaného množství a kvality) pak splnily tři společnosti a to:
1. Sokolovská uhelná,a.s. – právní nástupce společně s Carbounionem spol. s r.o.
2. Czech Coal, a.s.
3. Energetický a průmyslový holding, a.s.
S výše uvedenými společnostmi pak byly nabídky upřesněny ve druhem kole (viz zápisy z jednání).

1. Sokolovská uhelná, a.s. – právní nástupce společně s Carbounionem, spol. s r.o.
Společnosti nabídly požadované množství hnědého uhlí v dané kvalitě (jedná se o mix dodávek uhlí ze Sokolova a cca 150 tis. tun uhlí z dolu Bílina od společnosti Carbounion). Nabídnutá cena odpovídá dlouhodobým standardům obvyklých cen na trhu v ČR. Podmínkou dodávek výše uvedeného je odkup 34% balíku akcií od města Plzně. Cena za akcie bude známá na základě znaleckého posudku.



2. Czech Coal, a.s.
Společnost CC nabídla požadované množství v požadované kvalitě. Ceny za uhlí korespondují s vývojem cen černého uhlí na burze minus 30 % (rok 2012), resp. minus 20 % pro období 2013 a dále. CC nepožaduje kapitálový vstup do společnosti. Bylo konstatováno, že ani potenciální kapitálový vstup neovlivní výše uvedenou nabídku cen uhlí.

3. Energetický a průmyslový holding
Společnost EPH nabídla požadované množství v požadované kvalitě. Jedná se o dlouhodobě
(do 2035) nasmlouvané uhlí ze Severočeských dolů, a.s. v mixu z dolu Bílina a z dolu Nástup. Kontrakty byly předloženy k nahlédnutí na obchodním jednání. Nabídnutá cena za toto uhlí pro PT, a.s. je obvyklá a koresponduje se standardními cenami, obvyklými na trhu. Vzhledem k tomu, že je možné jej distribuovat na území v ČR pouze do společností, v nichž má EPH kapitálovou účast, je tato dodávka pro PT podmíněna navrhovanou fúzí společností PT a Plzeňská energetika,a.s. Nejedná se tedy o prodej akcií PT, ale spojení dvou společností do jedné na základě ocenění soudním znalcem. Lze kvalifikovaně odhadnout, že ve spojené firmě by kapitálový podíl města Plzně rozhodně neklesl po 70 % akcií.

Z jednotlivých jednání a zápisů vyplývá, že nabídka SU má platnost do 30. 10. 2011. Po tomto datu (nebude-li rozhodnuto o strategickém partnerovi) nebude do PT dodáváno uhlí ze Sokolovské uhelné, a.s. a bude prodáno jiné teplárenské společnosti. Tím bude ohrožena dodávka tepla na celém území města Plzně již v letošní topné sezóně. Po 31. 10. pak bude jediná možnost uzavřít kontrakt se společností CC, a tím skokově navýšit cenu tepla minimálně o 40 %. PT má na rok 2012 uzavřen kontrakt na prodej elektrické energie a podpůrných služeb. Při cenách uhlí společnosti CC by se tyto uzavřené kontrakty staly pro PT výrazně nerentabilní. Na základě výše uvedeného požádalo představenstvo PT o rozhodnutí akcionáře v působnosti valné hromady.

Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s. a Carbounion Bohemia, spol. s r.o. na jednání komise dne 11. října upřesnily svoji nabídku a písemně ji zaslaly městu 17. října.
Z písemné nabídky:
- Prodávající subjekty jsou připraveny dodat v letech 2012 - 2021 ročně 500 000 tun hnědého uhlí do teplárny v členění: 350 000 tun ze strany Sokolovská uhelná, p.n., a.s. (dále jen SUPN) a 150 000 tun ze strany Carbounion Bohemia, spol. s r.o. (dále jen CB). SUPN dodá uhlí z vlastní těžební produkce, CB dodá uhlí na bázi dlouhodobého kontraktu na dodávku uhlí z dolu Bílina.
- Dodávku uhlí SUPN a CB nepodmiňují kapitálových vstupem.
- Společnosti SUPN a CB budou mít možnost kontrolovat dodržování povinností odběratele vyplývajících z příslušné kupní smlouvy prostřednictvím pozorovatele (pozorovatelů) jmenovaného (jmenovaných) ze strany společností SUPN a CB, který (kteří) bude (budou) působit jako člen (členové) statutárního orgánu odběratele případně na jiné, smluvními stranami dohodnuté pozici.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 26.10.2011 08:57



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka