Plzeň dnes odevzdává přihlášku ke kulturní kandidatuře

Dnes předává v Praze náměstkyně primátora města Plzně Marcela Krejsová do rukou ministra kultury ČR Václava Riedlbaucha přihlášku Plzně ke kandidatuře na titul Evropské hlavní město kultury 2015. Dokument má 240 stran a vznikal za aktivní účasti veřejnosti více než dva roky. O tom, která z...

Cílená propagace v Plzni

Dnes předává v Praze náměstkyně primátora města Plzně Marcela Krejsová do rukou ministra kultury ČR Václava Riedlbaucha přihlášku Plzně ke kandidatuře na titul Evropské hlavní město kultury 2015. Dokument má 240 stran a vznikal za aktivní účasti veřejnosti více než dva roky.

O tom, která z přihlášených českých měst postoupí do druhého kola soutěže, se rozhodne 7. nebo 8. prosince v budově Ministerstva kultury ČR, kde se uskuteční prezentace jednotlivých přihlášek. Jejich obsah zhodnotí mezinárodní porota, složená ze sedmi zahraničních a šesti českých členů.

„Pokud Plzeň postoupí,“ vysvětluje manažer kandidatury Petr Šimon, „je před námi druhé kolo, což znamená dalších devět měsíců intenzivní práce na propracování našeho programu.“

Úkolem týmu, který na přípravě přihlášky pracoval, bylo zodpovědět otázky rozdělené do sedmi tematických kapitol: Základní principy, Struktura programu, Organizační struktura a financování, Městská infrastruktura, Komunikační strategie, Hodnocení a monitorování akce, Doplňující informace. Na přípravě se spolu s odborníky intenzívně podílely pracovní skupiny z řad plzeňské veřejnosti. Koncepce přihlášky je úzce propojena se strategickým dokumentem Program rozvoje kultury 2009–2019, který Zastupitelstvo města Plzně schválilo letos v říjnu.

Kandidaturu Plzně podporují v roli ambasadorů desítky známých osobností a přihlásila se k ní i celá řada kulturních akcí v regionu. Díky kandidatuře vznikla mimo jiné nová tradice středečních vystoupení na prostranství U Zvonu (od listopadu v Divadle Dialog) a také zajímavá série veřejných besed o kultuře v meeting pointu Plzeň 2015 v kavárně Inkognito.

Projekt Plzeň 2015 hodlá přímo zapojit tvůrce, instituce i neziskové organizace. Jeho program, který si hraje s typicky českými prvky improvizace i kultivace prostřednictvím umění, bude vycházet z otevřeného grantového a projektového systému.

„Plzeň v roce 2015 vidíme jako multikulturní, otevřeně komunikující metropoli s vitální a svébytnou uměleckou scénou, s důrazem na živé umění, festivaly, kreativní technologie, design a umění ve veřejném prostoru,“ shrnuje vizi projektu náměstkyně primátora města Plzně Marcela Krejsová.

Evropské hlavní město kultury
Evropské hlavní město kultury je považováno za jeden z nejúspěšnějších projektů EU.
Jedná se o vysoce prestižní akci, jakousi „olympiádu v kultuře“, z jejíchž plodů občané města a regionu těží nejen v daném roce, ale i v letech a desetiletích následujících.
Hlavní ideou titulu Evropské město kultury (The European City of Culture) je sbližovat evropské národy; tato myšlenka byla iniciována řeckou ministryní kultury Melinou Mercouri a realizována Radou ministrů (12. června 1985). V roce 1999 byl titul změněn na Evropské hlavní město kultury (European Capital of Culture). V souvislosti s rozšířením Evropské unie
se od roku 2007 výše uvedeným titulem každoročně pyšní dvě města dvou zemí EU. V roce 2015 dostane šanci jedno město z České republiky spolu s jedním městem z Belgie.




Žádost o kandidaturu (prezentace základních rysů programu) musí být Ministerstvu kultury ČR předložena v souladu s podmínkami soutěže do 31. října 2009.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
30.10.2009 13:27



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka