Plzeň hospodařila s přebytkem 230 milionů

Plzeň loni hospodařila s přebytkem zhruba 230 milionů korun, což je přibližně stejná suma jako o rok dříve. Celkové příjmy města loni činily 4,56 miliardy korun. S polovičním přebytkem skončilo hospodaření Plzeňského kraje, jehož příjmy činily 2,945 miliardy.

Cílená propagace v Plzni

Plzeň loni hospodařila s přebytkem zhruba 230 milionů korun, což je přibližně stejná suma jako o rok dříve. Celkové příjmy města loni činily 4,56 miliardy korun. S polovičním přebytkem skončilo hospodaření Plzeňského kraje, jehož příjmy činily 2,945 miliardy.
"Magistrát vykázal přebytek 160 milionů korun, zbytek deset městských obvodů. Dlouhodobě se pohybujeme v pásmu 100 milionů až 200 milionů korun, za 12 let neskončilo město s deficitem," řekl ČTK ekonomický náměstek primátora Vladimír Duchek. Jde o předběžná čísla, závěrečný účet města bude v dubnu.
Městský přebytek podle Duchka zajistil především zvýšený výběr daní, které pokryjí téměř 150 milionů korun přebytku - nejvíce daň z přidané hodnoty. Při odhadech inkasa daní je město vždy střízlivější než předpoklad ministerstva financí. V aktivním saldu hospodaření se dále projevily investice odložené na letošní rok a úspory v provozním rozpočtu.
"Mám největší radost, když se neutratí všechny provozní výdaje," uvedl náměstek. Celé město na nich loni ušetřilo 56 milionů korun, z toho samotný magistrát 17 milionů Kč. Šetření se projevilo zejména v údržbě, provozu úřadů, příspěvkových organizacích, sociálních dávkách a darech.
"Peníze z přebytku půjdou na neuhrazené práce a služby z loňského roku a na posílení letošních investic - zejména na rekonstrukce vodovodů a kanalizací," uvedl Duchek. Musí o nich rozhodnout rada a zastupitelstvo.
Letos plánuje Plzeň příjmy 4,47 miliardy Kč a opět mírný přebytek. Jeho výši, stejně jako daňové inkaso, si Duchek netroufl odhadnout.
Plzeňský kraj loni hospodařil s přebytkem 111 milionů korun, o rok dříve to bylo 67 milionů. Nárůst téměř koresponduje se zvýšením koeficientu rozpočtového určení daní, které směřují do krajů. O rozdělení "zisku" rozhodne dubnové nebo červnové zastupitelstvo po auditu ministerstva financí. "Prioritou je jednoznačně školství, kam by mělo jít až 50 milionů," řekl zástupce hejtmana pro ekonomiku Vladislav Vilímec.
Peníze půjdou do staveb v havarijním stavu a jídelen, které nesplňují hygienické normy. Druhou prioritou jsou investice do zdravotnictví a dále financování vlastních projektů a grantů podpořených EU.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 25.03.2006 10:46



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka