Plzeň hostí přeshraniční konferenci

Ve dnech 10. – 11. listopadu se uskuteční již 5. ročník Regionální konference přeshraniční spolupráce Plzeňského kraje a vládních krajů Horního Falcka a Dolního Bavorska, kterou každoročně pořádají představitelé jmenovaných krajů.

Cílená propagace v Plzni

Ve dnech 10. – 11. listopadu se uskuteční již 5. ročník Regionální konference přeshraniční spolupráce Plzeňského kraje a vládních krajů Horního Falcka a Dolního Bavorska, kterou každoročně pořádají představitelé jmenovaných krajů. V organizování jednotlivých ročníků se pravidelně střídá česká a německá strana .
Mezi Plzeňským krajem, Horním Falckem a Dolním Bavorskem se za uplynulé roky rozvinula intenzivní a přátelská přeshraniční kooperace v oblastech hospodářství, cestovního ruchu, dopravy, ochrany životního prostředí, kultury, zemědělství a obnovy venkova, která naším vstupem do EU získala na významu. Tato spolupráce se netýká pouze krajské či obecní samosprávy, ale v jednotlivých pracovních skupinách jsou zastoupena i profesní sdružení a podnikatelské svazy.
Pro konání letošního ročníku s podnázvem „Co všechno směřuje přes hranice?“ zvolili čeští organizátoři atraktivní areál Plzeňského Prazdroje a avantgardní prostory nejvyšší výškové budovy v Plzni na Anglickém nábřeží.
Organizátoři za Plzeňský kraj se pro tento ročník snažili nalézt zcela nová, neotřelá témata, o kterých se doposud na předešlých konferencích nehovořilo, a týkají se vzájemné spolupráce mezi zmiňovanými regiony. „Takovým tématem je určitě otázka pracovního trhu a podle počtu zájemců usuzujeme, že zmiňovaný námět zaujal velký počet přihlášených účastníků“, řekl koordinátor za českou stranu a radní PK Ing. Jiří Kalista. K zajímavosti tématu přispívá i aktivní účast přihlášených zástupců českých a německých úřadů práce a odborníků z praxe.
První den konference bude věnován problematice Schengenské dohody , tzn. přeshraničnímu pohybu osob a služeb. „Rádi bychom se poučili od našich partnerských regionů, jaké výhody i úskalí přineslo jejich přistoupení k Schengenské dohodě, neboť naši bavorští sousedé mají s volným pohybem osob na svém území již několikaleté zkušenosti“, podotkl Jiří Kalista.
K celkové představě a přehledu účastníků, jakým způsobem se vyvíjí a mění situace v České republice po roce 1989, přispějí příspěvky zástupců Statistického úřadu a Západočeské univerzity v Plzni, kteří v číslech, statistikách a grafech přítomné seznámí s konkrétními údaji o celkovém přeshraničním pohybu (zboží, osob, služeb, turistů, aut, pracovníků apod.). Představitelé českého ministerstva vnitra a bavorského státního ministerstva vnitra vysvětlí výhody a úskalí přistoupení České republiky k tzv. Schengenské dohodě a její dopad zejména na příhraniční oblasti.
Od počátku spolupráce mezi zmiňovanými regiony je nejdůležitějším námětem oblast dopravy. I v rámci letošní konference bude téma dopravní infrastruktury jedním z významných bodů a tématem workshopu pro druhý den setkání.
Tématem dalšího workshopu je cestovní ruch. „Jsem přesvědčena, že se nám podaří nalézt „nejcitlivější“ okruhy, které je nutné pro další rozvoj cestovního ruchu na obou dvou stranách hranice řešit a vyřešit. Určitě půjde i o návrh společných akcí přispívajících k prezentaci území všech tří regionů“, poznamenává náměstkyně hejtmana PK Mgr. Olga Kalčíková, která workshop na toto téma bude řídit.
„Jeden a půl roku od našeho vstupu do Evropské unie byl úspěšný. Pád bariéry se stal impulsem pro českou ekonomiku. Nevyplnila se žádná „černá“ očekávání, ať již na české nebo německé straně hranice“, řekl hejtman Plzeňského kraje MUDr. Petr Zimmermann před připravovanou přeshraniční konferencí.
Konference, kterou pořádá Plzeňský kraj, se zúčastní na 200 zástupců státní i veřejné správy, zástupci podnikatelských i profesních sdružení, akademická sféra a mnozí další ze všech tří sousedních krajů.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 03.11.2005 16:43




0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka