Plzeň hostí první konferenci k integraci cizinců

Město Plzeň hostí ve dnech 17. a 18. září 2009 historicky první celostátní konferenci statutárních měst České republiky. Integrace, zodpovědnost v případě ztráty zaměstnání, jazyková bariéra, právní důsledky, financování, ale především výměna vlastních zkušeností, informací o fungující dobré praxi –...

Jarní servisní akce AUTO CB

Město Plzeň hostí ve dnech 17. a 18. září 2009 historicky první celostátní konferenci statutárních měst České republiky. Integrace, zodpovědnost v případě ztráty zaměstnání, jazyková bariéra, právní důsledky, financování, ale především výměna vlastních zkušeností, informací o fungující dobré praxi – to jsou hlavní témata, o kterých diskutují zástupci českých statutárních měst
s poslanci, senátory, pracovníky ministerstev a dalších institucí. Ačkoli se jedná o úplně první setkání k tomuto tématu, z 24 českých statutárních měst se zúčastnilo 14.

Náměstkyně primátora města Plzně JUDr. Marcela Krejsová, která byla jednou z hlavních iniciátorek celé akce, je velmi ráda, že se konferenci podařilo zorganizovat. Za velmi důležitou považuje hlavně účast skutečně špičkových odborníků, vysokých státních úředníků a těch, kteří se přímo podílejí a iniciují u nás vznik či změny zákonů, které jsou v celé problematice zásadní. „Potřebujeme mít oporu v zákoně, aby naše kroky byly dostatečně účinné a smysluplné. Naše práce je stálým hledání správných nástrojů, které nám pomohou stabilizovat situaci v oblasti integrace cizinců. Naše budoucnost je s cizinci úzce spojena - ať ji nazveme multikulturní, transformační nebo kosmopolitní. Cizinci přicházejí, aby se měli lépe, my je přijímáme, abychom se měli lépe. Na jedné straně bychom měli být tolerantní, snažit se pochopit jejich mentalitu, ale zároveň bychom měli trvat na dodržování pravidel, obecně uznávaných norem a zásad vzájemného soužití,“ dodala Marcela Krejsová. Jedním ze způsobů, jak financovat aktivity měst související s cizinci jsou např. daňová zvýhodnění, změny v rozpočtovém určení daní. Plzeňská konference by měla přinést také tyto podněty.

Plzeň se ve zmíněné problematice aktivně angažovala jako první město v České republice a je s integrací cizinců nejdál, jako první měla odvahu problematiku začít řešit. V roce 2001 zde vznikla Komise pro otázky integrace cizinců, poradní orgán Rady města Plzně, která funguje dodnes. Město zařadilo do svého komunitního plánu cizince jako cílovou skupinu již v roce 2005.

Na začátku roku 2008 město Plzeň velmi podrobně analyzovalo situaci ve městě, vybudovalo funkční infrastrukturu. Ve spolupráci s Ministerstvem vnitra ČR a Službou cizinecké policie ČR vznikl první účinný nástroj tzv. emergentní projekt. Tento pilotní projekt řešící integraci cizinců v současné době pokračuje v rámci činnosti Odboru sociálních služeb svou 3. etapou. Velmi důležitá je přenositelnost získaných zkušeností také do jiných měst, dá se s nimi dál pracovat. Ze zkušeností Plzně vycházela při zpracovaní vlastních emergentních plánů např. města Pardubice a Havlíčkův Brod.

Nad konferencí převzal záštitu vedle plzeňské náměstkyně primátora Marcely Krejsové také ministr vnitra ČR Martin Pecina, kterého zastoupil náměstek ministra vnitra
pro vnitřní bezpečnost, Ing. Jaroslav Salivar. Kromě přednášek a vystoupení jednotlivých účastníků připravili organizátoři také workshopy zaměřené na prezentaci ověřených příkladů z praxe, modely optimálních řešení, které by mohly být dobrou inspirací. Důležité bude seznámení se současným stavem legislativy v oblasti cizinecké problematiky a s možnostmi další spolupráce na lokální i celostátní úrovni.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
18.09.2009 14:43



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka