Plzeň hostila finále EP koloběžek, zářil domácí Provod

Ve dnech 7. až 9. září 2012 přivítala Plzeň velké Finále Evropského poháru koloběžek, nad kterým převzal záštitu hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec. Přes 100 závodníků, bojovalo nejen o vítězství v závodech, ale o závěrečné body do Evropského poháru. Kromě české equipy včetně úspěšných plzeňský...

Ve dnech 7. až 9. září 2012 přivítala Plzeň velké Finále Evropského poháru koloběžek, nad kterým převzal záštitu hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec. Přes 100 závodníků, bojovalo nejen o vítězství v závodech, ale o závěrečné body do Evropského poháru. Kromě české equipy včetně úspěšných plzeňských koloběžkářů se zúčastnili výpravy z Holandska, Itálie, Německa, Slovenska, Rakouska a Francie.
Program začal v pátek 7. září odpoledne divácky velmi Sprintem v centru města Plzně, ve Smetanovo a Kopeckého sadech. Napínavý závod vyřazovacích rozjížděk odstartoval Jiří Struček, náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblasti školství, mládež, sport a ekonomika. V pauze před finálními boji dostaly pro svůj koloběžkový závod prostor děti. A pak již byla na řadě finále. V ženách jasně zvítězila Holanďanka Maxime Rejine, před českou závodnicí Lucií Gazárkovou a třetí Holanďankou Rosane Tiemens. Na Plzeňanku Patricci Kadlecovou zůstalo čtvrté místo. V mužích převedli parádní souboj o vítězství čeští závodníci Tomáš Pelc a Michal Špinka. Vítězství pro sebe rozhodl v posledním kole Tomáš Pelc, třetí s mírným odstupem dojel Roel van der Velde z Holandska a čtvrtý Tomáš Bárta.
Víkendové závody byly pak velikým představením domácího závodníka Ladislava Provoda a v ženách Holanďanky Maxime Rejine. Oba závodníci zvítězili jak v sobotní časovce, nedělním dlouhém závodě, tak i ve štafetách s týmovými kolegy.
Sobotní program proběhl na uzavřených komunikacích za konečnou tramvaje č. 4 Plzni - Košutce směrem na Záluží a Ledce., nejprve časovkou na 10 km a v 18:30 odstartovaly atraktivní štafety na 15 minut + 1 kolo. V časovce dominovali domácí plzeňští závodníci, kteří obsadili kompletní stupně vítězů. Zvítězil Ladislav Provod, před mladým plzeňským talentem Markem Kadlecem a třetím Karlem Cvalínem. V ženách přidala další zlatou medaili Rosanne Reijne, před plzeňskou závodnicí Michaelou Balatkovou a třetí Češkou Šárkou Waldhauzerovou. Štafety byly pak jasnou záležitostí plzeňských závodníků z pořádajícího KK Plzeň, České ženy skončily druhé za holandskými favoritkami.
V neděli 9. září dopoledne vyvrcholil celý Evropský pohár náročným dlouhým závodem s hromadným startem opět na uzavřené silnici za konečnou tramvaje č. 4 Plzni - Košutce směrem na Záluží. V ženách stejně jako ve sprintu a časovce zvítězila holandská reprezentantka Maxime Reijne před nejlepší českou ženou Michalelou Balatkovou a třetí Lucií Gazárkovou. V mužích se hned na 7 kilometru odpoutala od vedoucí skupiny dvojice českých závodníků Provod a Kadlec. Plzeňským junior však neudržel nasazené tempo a postupně se propadal. Výborně naopak rozvrh síly holandský reprezentant Martjin Tiemens, který skončil druhý před a třetím Čechem Karlem Cvalínem. Tiemensovi druhé místo v závodě stačilo k celkovému vítězství v Evropském poháru. V ženách celkově Evropský pohár vyhrála i bez účasti ve finále Rosane Reijne, před svojí sestrou Maxime Reijne, která si naopak celkové druhé místo vybojovala až výkony v Plzni. Své kategorie měli v závodech i kadeti, junioři a veteráni. V juniorech podtrhl domácí úspěchy celkovým vítězstvím v Evropský poháru Marek Kadlec.
„Naši závodníci převedli, že patří ve světě k nejlepším a i organizaci náročného programu jsme přes drobná zaváhání celkově úspěšně zvládli“ dodává za unavené, ale i spokojené pořadatele Petr Pešta.