Plzeň má české učňovské mistry v oboru modelář

Zástupci Střední průmyslové školy strojnické v Plzni Jakub Čejka a Ladislav Slavík se stali českými učňovskými mistry v oboru dřevomodelář. V rámci soutěže odborných dovedností Modelář 2011, jejíž 10. ročník se konal od minulé středy do pátku v Plzni, obsadili první a druhé místo a tedy i prvenství ...

Cílená propagace v Plzni

Zástupci Střední průmyslové školy strojnické v Plzni Jakub Čejka a Ladislav Slavík se stali českými učňovskými mistry v oboru dřevomodelář. V rámci soutěže odborných dovedností Modelář 2011, jejíž 10. ročník se konal od minulé středy do pátku v Plzni, obsadili první a druhé místo a tedy i prvenství v soutěži škol. Ty jsou v České republice s tímto oborem čtyři. Kromě plzeňské jsou všechny na Moravě.
„Každá škola měla vlastní kolo, z kterého nominovala dva žáky. V Plzni měli dva dny praktickou zkoušku, kdy museli vyrobit konkrétní model zhruba o velikosti 150 milimetrů. Poslední den dělali testy z teoretických znalostí. Výsledky hodnotila porota složená ze zástupců modelářských firem,“ říká učitel odborných předmětů při SPŠS v Plzni Martin Škoula. Připomíná, že v praktické části se hodnotí čistota provedení a přesnost práce. Ta se u modelářů požaduje až na desetiny milimetru.
Dřevomodeláři se samozřejmě v praxi nezabývají lepením modelů letadýlek a podobně. Ze dřeva vyrábějí přesné modely odlitků pro potřeby strojírenských firem. Dřevěný model totiž slouží k výrobě formy právě k pozdějšímu odlévání kovových dílů, například pro energetická zařízení nebo i lodní motory. Dle velikosti odlitku tak mají některé modely velikost několika centimetrů a jiné hmotnost třeba i několik tun.
Firem, které se na Plzeňsku zabývají výrobou takových modelů, je zhruba pět. Největší je součástí bývalých škodováckých hutí, dnes firmy Pilsen Steel. Protože ale modeláři patří odborně i řemeslně k nejlépe vybaveným obráběčům dřeva, mohou se po vyučení uplatnit i jako truhláři.
„Když pak mají i umělecké cítění, chodí třeba i do Německa k firmám renovujícím starý nábytek. Samozřejmě si ale mohou po vyučení dodělat nástavbu s maturitou a jít i na vysokou školu, což bývá nejčastěji obor slévárenství a metalurgie,“ doplňuje Škoula.
I když je využití dřevomodelářů široké, zájem uchazečů o obor klesá. Škola má teď ve třetím ročníku osm žáků, v druhém pět, ale do prvního v září nenastoupil nikdo. „O tom, že budu dělat tuhle školu, jsem věděl už od mala. Děda pracoval se dřevem, táta byl modelář a máme doma dílnu, kde se pořád pohybuji. Práce se dřevem mě baví. Je to příjemný materiál. Výrobky z něj jsou praktické i estetické,“ říká učňovský mistr Jakub Čejka. Ten chce po vyučení pokračovat nástavbou. Uvažuje také o vysoké. „Chtěl bych kombinovat práci se dřevem, ale být třeba i konstrukční inženýr nebo technolog výroby,“ doplňuje.
Strojnická průmyslovka loni oslavila 125leté výročí založení. Učňovské obory jsou její součástí od roku 1999, kdy došlo ke sloučení se škodováckým Středním odborným učilištěm.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 28.03.2011 08:08



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka