Plzeň má druhou magnetickou rezonanci

Městská nemocnice Privamed v Plzni zprovoznila novou magnetickou rezonanci za 50 milionů korun. Jde o druhé zařízení v Plzeňském kraji určené také pro nemocné z přilehlých částí Karlovarského kraje, Jihočeského kraje a Středočeského kraje.

Jarní servisní akce AUTO CB

Městská nemocnice Privamed v Plzni zprovoznila novou magnetickou rezonanci za 50 milionů korun. Jde o druhé zařízení v Plzeňském kraji určené také pro nemocné z přilehlých částí Karlovarského kraje, Jihočeského kraje a Středočeského kraje. Čekací doby na vyšetření mozku, páteře, velkých kloubů, jater, sleziny a všech měkkých tkání se tak výrazně sníží, řekl novinářům ředitel nemocnice Miroslav Mach. Dosud na něj čekali neakutní pacienti ve fakultní nemocnici (FN) až čtyři měsíce.
"S fakultní nemocnicí spolupracujeme. Jsou rádi, že se jim uvolní prostor pro těžší případy z jejich klinik," dodal Mach. Vyšetření trvá zhruba hodinu a za dvě směny obslouží lékaři od září 16 pacientů denně.
Podle lékaře FN Jana Kastnera v kraji tento přístroj chyběl. "Měly by zde být ještě další dva," dodal. Podle Macha je 28. v ČR, z toho deset jich je v Praze. Plzni jsou kromě ní nejblíže Sokolov a České Budějovice. V Česku je podle ministerské vyhlášky nejméně těchto přístrojů ze zemí EU, a to 2,8 na milion lidí. Polsko i Litva mají čtyři, průměr EU je osm, řekl Mach.
Kastner dohlíží v Privamedu na tříměsíční zkušební provoz zařízení Magnetom C! od od německé firmy Siemens, které je vůbec poprvé, jako loňská novinka, instalováno v ČR. "Výhodou je, že sídlí v nedalekém Erlangenu a servis nebo náhradní díly tu máme nejdéle do druhého dne," dodal Mach.
Privamedu povolila ministerská komise pro rozmisťování přístrojů nákup rezonance po roce. "Máme smlouvy se všemi pojišťovnami kromě Vojenské," uvedl Mach. Za vyšetření platí zhruba 4500 korun, za opakované polovinu.
Magnetická rezonance, financovaná z úvěru, je zatím největší investicí Privamedu za deset let existence, kdy soukromá nemocnice investovala z odpisů a zisku 150 milionů korun. Jedinou státní dotací, kterou získala, bylo 900.000 korun od ministerstva zdravotnictví na nákup přístroje.
Nové šestnáctitunové grafické zařízení nepracuje se žádným zářením. "Jde o neradiační vyšetření, velmi populární," řekl Mach. Přístroj používá magnetické pole, respektive detekci otáčení vodíkových protonů. Tělo obsahuje přes 85 procent vody, a počítačově tak lze s vysokou rozlišovací schopností sestavit obraz vyšetřované osoby.
Rezonance, která je nejvíce vhodná pro onemocnění páteře, ortopedická a revmatologická vyšetření, je otevřená, nemá tunel. Vyšetření na rentgenu CT, které by mělo magnetické rezonanci předcházet, je lepší pouze na kosti.
Městská nemocnice se 380 lůžky má podle Macha spolu s Domažlickou nemocnicí nejvyšší využití lůžek v kraji. Loni, kdy zařízení léčilo 6400 lidí, bylo jedno lůžko využito průměrně 309 dnů, celokrajský průměr všech osmi nemocnic byl o 45 dnů nižší.
U léčebny dlouhodobě nemocných se 200 lůžky je průměr 364 dnů. Průměrná ošetřovací doba činila loni 9,1 dne, v celém kraji to bylo 8,5 dne. Majitelé přebírali zařízení s 15 obory s dluhem 19 milionů korun; za loňský rok mělo vyrovnané hospodaření. "Nyní prodlužujeme smlouvu s VZP do konce roku 2007," dodal ředitel.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 09.07.2006 16:16



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka