Plzeň má modely financování oprav fotbalového stadionu

Město Plzeň nechalo vypracovat studii řešící možné modely financování rekonstrukce fotbalového stadionu ve Štruncových sadech a výstavby nového atletického stadionu v Plzni ve Vejprnické ulici. Závěry studie doporučují dvě varianty - klasický úvěr, nebo model kvazikoncese. Realizace celého projektu,...

Cílená propagace v Plzni

Město Plzeň nechalo vypracovat studii řešící možné modely financování rekonstrukce fotbalového stadionu ve Štruncových sadech a výstavby nového atletického stadionu v Plzni ve Vejprnické ulici. Závěry studie doporučují dvě varianty - klasický úvěr, nebo model kvazikoncese. Realizace celého projektu, tedy přesunutí atletů a rekonstrukce fotbalového stadionu, je rozfázována do několika etap. Výběr vhodného modelu financování a konečné rozhodnutí učiní po říjnových komunálních volbách nové Zastupitelstvo města Plzně.

„Studie nabízí tři varianty financování rekonstrukce fotbalového stadionu ve Štruncových sadech. Zpracovatel však doporučuje dvě varianty, a to buď výstavbu pomocí klasického bankovního úvěru s patnáctiletou splatností, nebo financování výstavby pomocí tzv. kvazikoncesní formy. Konkrétní model bude vybrán až po vydání územního rozhodnutí,“ vysvětluje technický náměstek Ing. Petr Rund. „Přikloní-li se k výběru soukromého investora formou kvazikoncese, výstavba atletického stadionu i rekonstrukce fotbalového stadionu mohou být zahájeny ve velmi krátké době,“ dodává technický náměstek.

Celková předpokládaná výše investice do obou sportovišť je podle nové studie, kterou zpracovala společnost DHV CR, spol. s r.o., 601 miliónů korun. Rekonstrukce fotbalového stadionu vychází na 508 miliónů korun a atletický areál ve Vejprnické ulici na 93 miliónů korun. Rekonstrukce stadionu zahrnuje např. výstavbu nových tribun, rekonstrukci západní části tribuny a posunutí vyhřívaného trávníku. Výstavba nové atletické dráhy a dalšího zázemí pro atlety ve Vejprnické ulici se plánuje ještě před samotným zahájením rekonstrukce fotbalového stadionu.

Zpracovatel studie detailně rozpracoval finanční možnosti města, úrokové podmínky bank, všechna rizika, spojená s případnou realizací projektu, včetně návrhů možného komerčního využití zázemí fotbalového areálu ve Štruncových sadech. Městu doporučil využít kvazikoncesi na dobu 30 - 35 let, která nabízí jednoznačně nižší nároky
na počáteční investice a nižší roční zatížení městského rozpočtu.

„Zpracování kompletní dokumentace, ale i zjišťovací řízení EIA (proces posouzení vlivu stavby na životní prostředí) a případné vypracování EIA, zajišťuje v současné době pro město Plzeňský projektový a architektonický ateliér. Kompletní dokumentace pro dvě samostatná územní rozhodnutí, na rekonstrukci fotbalového stadionu a výstavbu atletického stadionu a inženýrské činnosti s tím spojené, budou dokončeny v listopadu 2010,“ shrnuje Petr Rund.


Město již řadu let řeší otázku výstavby nového, či rekonstrukci existujícího fotbalového stadionu. V roce 2007 byl městu předložen obecný projekt výstavby nového multifunkčního fotbalového stadionu, lyžařské dráhy, akvaparku, hotelu a relaxační zóny v lokalitě na Borských polích. Jednalo se o podnikatelský záměr společnosti Impower Finance a.s. Její zástupci však nikdy nepředložili konkrétní model financování ani konkrétní projekt. Město započalo s projednáváním změn územního plánu, které jsou nutným předpokladem pro další kroky v projektové přípravě. Po několika nekonkrétních návrzích od jednání s touto společností ustoupilo a zahájilo přípravy rekonstrukce fotbalového stadionu ve Štruncových sadech.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 23.08.2010 09:29



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka