Plzeň podpořila programy integrace znevýhodněných rodin

Město Plzeň podpořilo sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi poskytované regionálním dobrovolnickým centrem Totem. Jde o prevenci jak ambulantní, tak terénní, která přispívá k sociální integraci znevýhodněných dětí a rodin. „Tato služba cíleně doplňuje síť sociálních služeb poskytovaných...

Cílená propagace v Plzni

Město Plzeň podpořilo sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi poskytované regionálním dobrovolnickým centrem Totem. Jde o prevenci jak ambulantní, tak terénní, která přispívá k sociální integraci znevýhodněných dětí a rodin.
„Tato služba cíleně doplňuje síť sociálních služeb poskytovaných na území města Plzně. Podporuje rodiny s dětmi, které se nachází v nepříznivých životních situacích. Snaží se předcházet ohrožení vývoje dětí, napomáhat při řešení náročných situací a zmírňovat rizika jejich dopadu na rodinu. Proto jsme rozhodli o podpoře této služby, a to ve výši tři sta tisíc korun,“ uvedl radní pro sociální záležitosti a zdravotnictví Jiří Kuthan.
Program realizuje občanské sdružení Totem kontinuálně od roku 1999. „V minulém roce získal tento program po ročním ověřování statut sociální služby a je doplněn o rozšiřující aktivity. Cílovou skupinou jsou sociálně znevýhodněné děti ve věku od šesti do patnácti let, které z nezájmu rodičů nebo finančních důvodů nedochází na žádné zájmové kroužky nebo nemají šanci věnovat se sportovním aktivitám. Patří sem také děti nacházející se ve stresové situaci či po traumatickém prožitku, jakým je rozvod rodičů, úmrtí v rodině nebo těžká nemoc. Pozornost je věnována také dětem menšinových skupin obyvatel, tělesně hendikepovaným, dětem s narušenými komunikačními schopnostmi a podobně. Neméně důležitou součástí programu je intenzivní práce s rodinami zmíněných dětí,“ sdělila Alena Hynková, vedoucí odboru sociálních služeb plzeňského magistrátu.

Klíčovými aktivitami projektu jsou programy Pět P a Kompas. „V programu Pět P nacházejí děti svého kamaráda – dobrovolníka, který je starší 18 let a který má podobné zájmy a koníčky. Dvojice se schází pravidelně jednou týdně na dvě až tři hodiny po dobu minimálně jednoho roku. Při společných setkáních dělají to, co oba baví a co je pro ně přínosem. Mohou sportovat, chodit do kina, na výstavy, povídat si. Role staršího kamaráda v životě dítěte je pouze podpůrná, není a v žádném případě nechce být náhradou role rodičovské či pedagogické,“ popisuje Alena Hynková.

Program Kompas je naproti tomu skupinovou aktivitou . „Jedná se o pět let ověřenou metodu podpory, ocenění a respektu ke kvalitám zapojených klientů. V tomto programu se vždy dva dospělí vyškolení dobrovolníci věnují skupince šesti dětí. Schází se pravidelně jednou týdně po dobu nejméně čtyř měsíců. Náplň setkávání vychází ze zájmů a potřeb dětí. Mohou to být hry, výlety, soutěže, sport, povídání a mnoho dalších aktivit zaměřených na získávání sociálních dovedností,“ upřesnila Hynková.

V roce 2010 bylo do sociálně aktivizační služby regionálního dobrovolnického centra Totem zapojeno 26 dobrovolníků a vytvořeno 31 klientských míst v obou programech.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 15.03.2011 08:04



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka