Plzeň porazila Slovácko 2:0 a poslala ho do druhé ligy

Fotbalisté Slovácka po sedmi sezonách sestupují z první ligy. Definitivně o tom rozhodla jejich prohra 0:2 v Plzni, jejíž vítězství hned v úvodní desetiminutovce zařídil dvěma góly útočník Tomáš Krbeček.

Fotbalisté Slovácka po sedmi sezonách sestupují z první ligy. Definitivně o tom rozhodla jejich prohra 0:2 v Plzni, jejíž vítězství hned v úvodní desetiminutovce zařídil dvěma góly útočník Tomáš Krbeček. Klub z Uherského Hradiště tak dnes ztratil poslední teoretickou šanci na udržení, dvě kola před koncem je jeho ztráta na konkurenty už nedostižná.
Slovácko sice poslední dva zápasy na plzeňském stadionu vyhrálo, aniž by inkasovalo branku, ale dnes zahájilo cestu za uchováním naděje na záchranu tím nejhorším možným způsobem. Nekoncentrovaní hosté připomínali odevzdané mužstvo smířené se svým osudem. Už ve třetí minutě neodvrátili roh Plzně, Fillo míč vrátil z velkého vápna před bránu a nehlídaný Krbeček zblízka prostřelil brankáře Fryštáka. Ten si zřejmě svoji ligovou premiéru představoval jinak.
Západočeši ve Štruncových řadech tři zápasy po sobě nevyhráli a dnes dali rázně najevo, že chtějí špatnou sérii ukončit. Jejich úvod byl strhující, po deseti minutách se domácím povedla pohledná akce na pravé straně, Procházka si vyměnil míč s Malárem a po centru prvně jmenovaného Krbeček pohotově usměrnil míč podruhé do branky. Domácí kanonýr se letos trefil už podeváté a znovu ukázal, proč si ho všímá i trenér reprezentační jednadvacítky.
Plzeňané pak hodně z nasazeného tempa ubrali a Malcharkova šance byla na dlouhou posledním ohrožením branky hostů. Do útočení se pak nesměle pustilo i Slovácko, za které už dnes nenastoupili zkušení hráči v čele s Drobiszem, Němčickým, Šuškavčevičem či Ivanou. Jihomoravané poprvé zahrozili po půl hodině po rohu Stýskaly, ale kapitán Ineman našel svojí hlavičkou jen pozorného brankáře Daňka. Pak pálil nad branku Racko a proti Daňkovi po rychlém úniku neuspěl ani Brožík.
Druhý poločas se svojí úrovní tomu prvnímu vůbec nepřiblížil. Západočeši vyklidili pozice na polovině soupeře, ale bez potíží zachytávali chabé výpady Slovácka. Daňka mohla v 72. minutě vystrašit snad jen přízemní rána Mareše.
Plzeň se v útoku připomněla o tři minuty později, když střídající Borek po deseti minutách pobytu na hřišti skákavou střelou nastřelil pravou tyč. Náskok nezvýšili ani Fillo s Borkem, kteří deset minut před koncem jen těsně nedosáhli na Pleškův centr. Smolař závěrečných minut Borek se svého třetího gólu v sezoně nedočkal ani v 86. minutě, když hlavičkoval tentokrát do břevna.
Plzeňského trenéra Stanislava Levého těšila skutečnost, že jeho tým po třech zápasech doma konečně ukončil čekání na vítězství. "Hráče jsem před zápasem důrazně varoval a upozorňoval před podceněním Slovácka. Hosté neměli co ztratit. Ale nám se povedl úvod, a to nás uklidnilo, pochvaloval si Levý.
Přesto ho prý osud Slovácka mrzí. Ještě v minulé sezoně totiž v jihomoravském klubu trénoval a právě výhra v Plzni z 29. kola minulého ročníku Slovácku tehdy pomohla k záchraně. Dnes byl Levý u toho, jak klub po sedmi letech ligu definitivně opouští. "Je mi Slovácka líto, umím si představit, co asi kluci prožívají. Je to hodně smutné," řekl Levý.
Kouč Slovácka Pavel Malura dnešní prohru už příliš emotivně neprožíval. "Samozřejmě cítím veliké zklamání, ale víc dole jsem byl minulý týden po domácí prohře s Kladnem, která náš osud vlastně zpečetila. Dnes jsme sem už v podstatě jeli s vědomím, že jsme spadli," řekl Malura.
Ten dnes do sestavy nezařadil nejzkušenější hráče. I kvůli tomu, že zkouší budovat kádr s perspektivou na další sezonu. "Ale dnes bylo vidět, že když nám scházejí opory Šuškavčevič, Němčický a Ivana, tak budeme ještě víc zaostávat. Hlavní rozdíl dnes byl v důrazu v pokutovém území, v tom nás Plzeň výrazně předčila," poukázal Malura na skutečnost, že Krbeček se dvakrát prosadil z bezprostřední blízkosti. "To nám hodně chybělo vlastně celou sezonu," dodal kouč Slovácka.
Podle něj byla dnešní prohra ještě milosrdná. "Ještě že bylo takové horko a domácím se pak už nechtělo tolik hrát. Mohli jsme prohrát klidně o pět gólů," nebral si servítky Malura, který prý zatím netuší, zda bude ve Slovácku pokračovat i v příští sezoně. "Ve smlouvě mám klauzuli, že v případě sestupu může klub smlouvu vypovědět, stejně jako já. Ale žádné zprávy o budoucnosti Slovácka nemám. To asi neví nikdo, co bude dál," dodal Malura.