Plzeň prodlužuje skvostnou sérii venku, vyhrála v Brně

Fotbalisté Plzně potvrdili v Brně svou výbornou jarní bilanci po zlepšeném výkonu ve druhém poločase vyhráli 2:1. Plzeň vyhrála počtvrté za sebou na soupeřově hřišti, když její branky vstřelili Fillo a Psohlavec.

V prvním poločase ale plzeňský výkon vůbec neodpovídal jarní vizitce týmu, který vyhrál v Teplicích, Olomouci i na Slavii. Brňané burcovaní neustálým povzbuzováním svého trenéra Josefa Mazury převzali iniciativu a měli vytrvalou územní převahu. Už po čtyřech minutách hbitý Holek předskočil před zadáky Plzně, vybojoval míč a jeho tvrdou střelu stačil brankář Daněk s námahou pouze vyrazit.

Tlak Brňanů narůstal, zadáci Plzně se bránili jen za cenu faulů. Z trestných kopů rozehrávaných Poláchem hrozilo stálé nebezpečí. Ve 14. minutě pro změnu na sebe vzal rozehrání trestného kopu Zelenka, který využil špatně postavenou zeď Plzně a střelou těsně za hranicí trestného území překonal překvapeného brankáře Daňka. Zelenka zaznamenal svou devadesátou ligovou branku.

Ani inkasovaný gól ale Plzeň, která v týdnu po tříbrankovém domácím debaklu s Jabloncem vypadla z domácího poháru, nepřinutil ke změně taktiky, hosté spoléhali pouze na ojedinělé výpady, kterým však chyběla přesnost. Agresivnější Brňané hrající pouze s jedním klasickým útočníkem Zelenkou měli sice převahu, do šancí se ale dostávali pouze po standardních situacích.

Plzeňský trenér Levý se rozhodl zcela změnit taktiku. Ještě před přestávkou poslal do hry místo nevýrazného Marka Jarolíma Krbečka a v poločase Malára vyměnil Psohlavec. Oba střídající hráči se objevili na hrotu útoku a Malcharek s Fillem se stáhli do středové řady. Po této rošádě se hra Plzně zcela změnila. Hosté útočili a soupeře, který vypadl zcela ze své role, nenechali rozehrát nebezpečnější akci.

V 54. minutě předvedl plzeňský Šíma svou velkou zbraň, z autového vhazování se mu podařilo hodit míč od postranní čáry až před brněnskou branku a zezadu nabíhající Fillo přesnou hlavičkou vyrovnal. Střídající brněnský útočník Pacanda sice na chvíli pozvedl umdlévající výkon svého týmu a v 68. minutě jeho tvrdou střelu jen s námahou vyrazil Daněk. Hbitěji hrající Plzeň stačila udeřit podruhé, když v 74. minutě Fillo z levé strany našel přesným centrem Psohlavce, jenž přidal druhou branku. Závěr se už z brněnské strany změnil pouze v herní křeč, která měla k vyrovnání daleko.

Fotbalisté Plzně ukončili vítězstvím v Brně sérii nezdarů ve vzájemných zápasech na soupeřově hřišti. Naposledy Plzeň slavila úspěch v Brně takřka před dvanácti lety, kdy ještě na stadionu za Lužánkami vyhrála 3:0. V následných šesti zápasech už Plzeň v Brně ani jednou nebodovala.

"Doslova jsme prohospodařili druhou polovinu zápasu, v níž jsme Plzni dvěma hrubými chybami nabídli otočit výsledek," zlobil se po zápase brněnský trenér Josef Mazura. "Před zápasem varuji hráče, aby si dali pozor na vhazování soupeře. Vyrovnávací branku dostaneme po autovém vhazování od neobsazeného hráče," dodal Mazura, jenž viděl příčinu prohry i v tom, že se jeho svěřencům nepodařilo přidat v prvním poločase druhou branku. "Pětadvacet minut jsme hráli slušný fotbal. Ale to je příliš krátký časový úsek na to, abychom s tak kvalitním týmem uspěli. Ve druhém poločase jsme hodně polevili. Nevyhrávali jsme osobní souboje, do šancí se dostávali volní hráči soupeře," dodal Mazura.

Trenér Plzně Stanislav Levý hned po zápase neskrýval obrovskou radost z brněnského úspěchu. "Musím ale přiznat, že jsme v prvním poločase nehráli dobře. Naše hra se zlepšila až po změnách v sestavě a poločasové bouřce v kabině. Měli jsme důrazný pohovor. Hráčům jsem řekl, že jsme mohli do Brna poslat body poštou a nemuseli sem vůbec jezdit," uvedl trenér Levý.

Ze čtyř jarních vítězství na hřištích soupeřů podala Plzeň prý nejlepší výkon v Olomouci. "Tam jsme odehráli výborně celý zápas. Ve zbývajících se nám vždy vydařilo pouze poločas a měli k tomu i potřebné štěstí. Venku hrajeme dobře, nedaří se nám ale v domácích zápasech," podotkl Levý.