Plzeň prohrála na Spartě, desáté místo se vzdaluje

Hokejisté Lasselsbergeru si po předvánočním debaklu na Kladně připsali další porážku. Spartě podlehli 0:3 a na play off ztrácí devět bodů.

Hokejisté Sparty se rychle otřepali z vysoké předvánoční porážky ve Zlíně a ve 35. kole extraligy porazili Plzeň 3:0. Západočeši v Praze dlouho odolávali a do úvodní branky byli Spartě rovnocenným soupeřem. Po vedoucím gólu Michala Sivka z poloviny utkání však získala Sparta navrch. Lídry domácího týmu byli brankář Tomáš Duba, jenž vychytal poprvé v sezoně čisté konto, a uzdravený bek Jiří Vykoukal, který si připsal dva body za gól a přihrávku.

V pražské T-Mobile Areně se od úvodních minut hrál rychlý, ale především bojovný hokej. Na konci páté minuty nabil při přesilovce domácích Hanzlík Vykoukalovi, jeho dobře mířenou ránu z mezikruží však vytěsnil výborným zákrokem Málek. Vzápětí se do dobré šance dostal Ton, ale z výhodné pozice branku těsně minul.

Po pár vteřinách uzamkla na druhé straně kluziště Plzeň Spartu a Duba jen s velkým štěstím uhájil svou svatyni od pohromy, stejně jako v 16. minutě, kdy se okolo branky obtočil Vampola, ale jeho střela po ledě mířila těsně vedle. Ještě před první přestávkou se do dobré šance natlačil v poslední době výtečně hrající Netík, jeho bekhend však těsně minul Málkovu pravou tyčku. První třetina tak zaslouženě skončila vyrovnaným stavem.

Krátce po zahájení druhé dvacetiminutovky se do obrovské šance dostal Langhammer, ale ležícího Málka z bezprostřední blízkosti překonat nedokázal. Hra obou týmů postrádala přesnost, Sparta se tlačila do útoku, ale Plzeň hrozila nebezpečnými brejky. Díky rychlému brejku se však nakonec prosadila jako první Sparta. Přečíslení dvou na jednoho ve 30. minutě vyřešili ke spokojenosti domácího publika Hlinka se střelcem Sivkem a do té doby dobře pracující obrana Plzně, poučená ostudným debaklem z Kladna, poprvé kapitulovala.

O chvíli později mohlo být srovnáno, když si Lasselsberger vypracoval v přesilovce několik zajímavých příležitostí, ale misky vah nevyrovnala ani rána Matějovského od modré čáry, která zazvonila na tyčku Dubovy klece. Poté si přesilovku zahrála také Sparta a přestože ji hrála velmi bídně, stihla vteřinu před vypršením trestu podruhé udeřit. Málkova zakrytého výhledu využil střelou po ledě od modré čáry Vykoukal.

Sparta posílena dvoubrankovým náskokem vstoupila sebevědomě i do třetího dějství a ve 43. minutě také přidala další pojistku. V dobré pozici před Málkem si na pozvolna vyjíždějícího gólmana lišácky počkal Vykoukal, aby následně přihrál před úplně prázdnou klec Hlaváčovi, jenž měl velmi snadnou pozici. Zbytek zápasu proměnili domácí v exhibici, když se hledali přihrávkami i ve velmi výhodných střeleckých pozicích.

Za zády obou brankářů stihla do konce utkání zazvonit ještě jednou branková konstrukce. Čisté konto mohl Dubovi pokazit Fabuš, ale pod tlakem Vykoukala, který mu dýchal na záda, zamířil bekhendovým blafákem pouze do tyče. Stejně dopadl o pár minut později Ton.

František Výborný (HC Sparta Praha): "My jsme počítali s tím, že když Plzeň prohrála 4:10 s Kladnem, tak sem přijede hrát z dobré obrany, ale s aktivitou. To také potvrdila v první třetině, kdy nás přestřílela. Od druhé třetiny jsme byli aktivnější my, ty góly si zasloužili a jsem rád, že jsme to zvládli. Vyšlo to s nulou i Tomáši Dubovi, protože si jí opravdu zasloužil."

Jiří Kučera (HC Lasselsberger Plzeň): "Do půlky zápasu jsme měli stejně šancí jako Sparta, možná i více, ale Sparta dala dva góly a my, když ty góly nedáme, tak se sesypeme hlavně psychicky. Poté, co Sparta dala třetí gól, tak už na hřišti dominovala."