Plzeň se konečně dočkala vítězství

Fotbalisté Viktorie porazili doma Brno 2:1, přestože po prvním poločase prohrávali. Tři body Plzni zajistil debutant Tomáš Krbeček

Branka ligového debutanta Tomáš Krbečka z první
minuty nastaveného času zajistila plzeňským fotbalistům výhru 2:1 nad Brnem.
V důležitém duelu sestupem ohrožených týmů Brno vedlo díky brance Besty ze závěru první půle, v 78. minutě ale z trestného kopu vyrovnal kapitán Barteska a v úplném závěru plzeňský obrat dokonal dvacetiletý nováček Krbeček.
Na plzeňské fotbalisty, kteří deset zápasů po sobě nepoznali radost z ligové výhry, dnes naplno dolehla tíha existenčního utkání. Západočeši
hráli zbrkle a hlavně přechod do útoku pro ně většinou byl v úvodu neřešitelným problémem. Naopak Brňanům patřila první velká šance utkání,
ale útočník Zelenka po rychlém průniku Kuncla ze dvanácti metrů pálil nad a odmítl tak ukončení osmizápasového střeleckého půstu.
Domácí se do tempa dostali až po půlhodině hry a po Barteskově centru hlavou mířil z boku do tyče Bednář. Minutu před poločasem pak stoper Vlček
našel záložníka Pilaře, ale ten trefil z malého vápna jen náruč brankáře Lejsala.
Trest na sebe nenechal čekat dlouho: za plzeňské zadáky v první minutě nastaveného času zaběhl záložník Besta a chytrým obstřelením gólmana
Ticháčka zařídil pro hosty důležitý vedoucí gól.
Ten otřásl už tak hodně pošramoceným sebevědomím domácích hráčů. Hned po nástupu sice Viktoria mohla vyrovnat, ale brněnský brankář Lejsal nejprve míč při závaru vytáhl nad břevno a stejné místo vzápětí ve skluzu trefil i domácí smolař Bednář, který tak ani dnes neukončil své čekání na první gól v plzeňském dresu.
Plzeňská snaha se postupně měnila v křeč. Domácí se přes kompaktní brněnský blok nedokázali kombinačně prosadit, ale štěstí jim nepřinesly ani
standardní situace. Pilař dvakrát hlavičkoval v nadějných pozicích nad branku a plzeňský kouč Straka u domácí střídačky jen bezmocně rozhazoval
rukama.
Plzeň spasila až 78. minuta: kapitán Barteska se postavil k trestnému kopu a přesnou ranou k tyči překonal brankáře Brezovana, který dvacet minut před koncem vystřídal zraněnou jedničku Lejsala.
Kouč Straka dál společně s probuzeným publikem hnal Plzeň za důležitým vítězstvím. Domácí v závěru vystupňovali tlak a po gólu už volaly šance
Pilaře a Krbečka. Ten se nakonec stal dnešním hrdinou, v první minutě nastavení k němu dolétl centr z levé strany a mladík chladnokrevnou střelou Plzni výrazně pomohl v záchranářském boji.
Velkou úlevu cítil po výhře nad Brnem plzeňský kouč František Straka, který se po remíze s Libercem a prohře v Jihlavě na třetí pokus dočkal vítězství na plzeňské střídačce. Po vítězné brance debutanta Krbečka z první minuty
nastavení zářil nadšením. "Tohle jsou momenty, pro které se fotbal dělá. Jsem moc rád i za mančaft, který dnes šel štěstí naproti. Udělali jsme zatím sice jen malý krůček k záchraně, ale tohle vítězství nás psychicky hodně zvedne," řekl Straka po utkání.
I za nepříznivého stavu prý stále věřil, že Plzeň může zápas otočit. "Klukům jsem i v poločase říkal, že ten zápas mohou otočit. V první půli
jsme zase doplatili na chyby a inkasovali v podstatě z ničeho, stejně jako v Jihlavě, ale nakonec jsme ukázali obrovskou vůli a byli po zásluze odměněni," liboval si Straka.
Své hráče hnal za vítězstvím i po vyrovnávací brance Bartesky. "Bod by pro nás v podstatě dnes nic neřešil, cítil jsem, že ještě můžeme jít za
vítězstvím. Nakonec se to povedlo, spadl z nás obrovský balvan," dodal Straka.
Chválou zahrnul i dvacetiletého mladíka Krbečka, který první ligový start proměnil ve vítěznou trefu v první minutě nastavení. "Je to talentovaný kluk, má čich na góly. To se cení," dodal Straka. Brno v první lize prohrálo po jedenácti zápasech. Prohra z Plzně pro
Jihomoravany měla trpkou příchuť. "Odevzdali jsme maximum, ale ani na ten bod to nestačilo. Plzeň ukázala větší touhu po vítězství," uvedl trenér
Josef Mazura.
Litoval, že Brno ve druhém poločase nezvýšilo z některého brejku náskok. "Škoda, že jsme nedali ještě druhý gól ve chvíli, kdy Plzeň hrála na
riziko," řekl Mazura. Závěr se prý možná mohl vyvíjet jinak, kdyby nemusel dvacet minut před koncem střídat brankář Lejsal. Ten doplatil na následky doznívající střevní chřipky, která brněnský tým nedávno postihla. "Inkasované góly jsem dnes ještě neviděl, ale Lejsal pro nás každopádně byl velkou oporou už v minulých zápasech a je škoda, že dnes musel odstoupit.
Ale udělalo se mu nevolno a točila se mu hlava, ani nemohl stát v bráně," popisoval Mazura.
Gambrinus liga, 27. kolo: FC Viktoria Plzeň - 1. FC Brno 2:1 (0:1). Branky: 78. Barteska, 90+1. T. Krbeček - 45+1. A. Besta. Rozhodčí: Kovařík - Chytil, Novák. ŽK: Pilař, Procházka, Barteska - Zelenka, Trousil, Večeřa. Diváci: 3799.
Plzeň: Ticháček - Procházka, Vlček (46. Vágner), Zakopal, Smola - Rada, Pilař, Fillo - Kousal (60. M. Knakal), Barteska - Bednář (69. T. Krbeček).
Trenér: Straka.
Brno: Lejsal (71. Brezovan) - Schuster, Horejš, Trousil, Kuncl - P. Siegl, Pavlík, Večeřa, A. Besta (67. Baláž) - Zelenka (82. P. Mezlík), Simr.
Trenér: Mazura.