Plzeň slaví, fotbalisté Viktorie jsou mistry ligy!

Plzeň si začíná naplno vychutnávat opojení ze získaného titulu ve fotbalové lize. Západočeši v sobotu večer dokonali svoji nejvydařenější sezonu ve stoleté historii klubu a po výhře nad Ostravou 3:1 se už naplno oddávají velkým mistrovským oslavám, které Viktoria nikdy nezažila. Kolo před koncem lig...

Plzeň si začíná naplno vychutnávat opojení ze získaného titulu ve fotbalové lize. Západočeši v sobotu večer dokonali svoji nejvydařenější sezonu ve stoleté historii klubu a po výhře nad Ostravou 3:1 se už naplno oddávají velkým mistrovským oslavám, které Viktoria nikdy nezažila. Kolo před koncem ligy je jasno, Plzeň je poprvé šampionem a Sparta ji už dohnat nemůže.
"Mistři, mistři," zaznělo nejprve v 67. minutě nesměle vyprodaným stadionem ve Štruncových sadech, který po dnešním zápase uzavře své brány a projde totální rekonstrukcí. Známý stadion byl dějištěm mnoha velkých bitev, ale až po tomto zápase se symbolicky může honosit titulem "mistrovský stadion".
Fandové po zápase mohli vstoupit na plochu, odkud si mohli odnést na památku kousek trávníku, na kterém už s mistrovským pohárem juchali domácí fotbalisté. Těm trofej předal předseda svazu Ivan Hašek.
Fotbalem v sobotu žilo celé město. Ti fanoušci, kteří neměli štěstí a nedostali se na beznadějně vyprodaný stadion, mohli duel sledovat na velkoplošné obrazovce na hlavním náměstí.
Plzeňští diváci chvíli trnuli, když ostravský záložník Martin Lukeš poslal svůj tým v pátém minutě do vedení, ale ve 31. minutě už na stadionu zavládla úleva, když Západočeši po trefách Petra Jiráčka a Marka Bakoše otočili skóre. Plzeňany navíc těšil výsledek konkurenční Sparty, která v tu chvíli prohrávala s Ústím nad Labem.
Fanoušci Plzně si snad ani nepřipouštěli, že by jejich miláčci nedotáhli do konce svoji životní sezonu. "Královna Viktoria," rozvinuli nad hlavami transparent už před utkáním fanoušci ze skalního jádra. Právě z "kotle" se dvanáct minut před koncem rozjížděly mexické vlny, které pak obíhaly celým stadionem.
Když sudí Miroslav Zelinka odpískal konec zápasu, plzeňský kouč Pavel Vrba ještě se starostlivým výrazem ve tváři zvedl ruce nad hlavu a hned si připíjel z velkého korbelu naplněným pivem. Hráči mezitím vytvořili hlouček uprostřed hřiště a vychutnávali si nekončící ovace stojících diváků. Úplná erupce nadšení ale na stadionu nevybuchla, ve Štruncových sadech spíš zavládla úleva. Plzeň měla na Spartu během ligy už dvanáctibodový náskok, který se postupně ztenčil na pouhé dva, aby Plzeň v závěru nápor obhájců stejně odrazila.
Fotbalisté pod vedením kapitána Pavla Horvátha, který pojistil vítězství třetí brankou, se vydali na děkovné kolečko kolem tribun. V tu chvíli se organizátorům úplně vymkla z rukou situace na stadionu: přestože v předstihu žádali fanoušky, ať deset minut po zápase nevstupují na hrací plochu, diváci tři minuty po utkání prolomili bariéry a společně s fotbalisty se radovali přímo na hrací ploše. "Tak jsme první no a có," křičeli diváci za železnými zátarasy pár metrů před pódiem, na němž byl dekorován mistrovský tým.
Horváth neváhal a s velkou pivní sklenicí křepčil před fanoušky. "Už je to tady," burácel dav před ním. "Na tohle jsem se těšil celé jaro," radoval se obránce David Limberský, který jako první z hráčů převzal mistrovskou medaili a vzápětí hned políbil stříbrný pohár, zatímco v ruce svíral připravené šampaňské.