Plzeň vyhrála v Teplicích 1:0 a když porazí Baník, má titul

Fotbalisté Plzně jsou už velmi blízko prvoligového titulu a k prvenství jim stačí uhrát z posledních dvou zápasů dva body. Ve 28. kole vyhráli v Teplicích 1:0 díky brance Koláře z 10. minuty, a i když se v poslední půlhodině dostali pod tlak domácích, výhru celkem s přehledem uhlídali. Plzeň tak uhá...

Fotbalisté Plzně jsou už velmi blízko prvoligového titulu a k prvenství jim stačí uhrát z posledních dvou zápasů dva body. Ve 28. kole vyhráli v Teplicích 1:0 díky brance Koláře z 10. minuty, a i když se v poslední půlhodině dostali pod tlak domácích, výhru celkem s přehledem uhlídali. Plzeň tak uhájila čtyřbodový náskok před Spartou a titul může slavit už v příštím zápase s Ostravou.
Plzeňští přijeli do Teplic způsobem, jaký byl zatím vyhrazený jen nemnoha českým klubům. Sektor hostujících fanoušků se zaplnil zhruba 600 příznivci červeno-modrých a jejich hlasivky od začátku ovládly teplická Stínadla. A podobně si počínali i hráči - bez distancovaného špílmachra Horvátha ještě víc přitvrdili v presinku a domácí dostali pod tlak.
Lídr tabulky se brzy dočkal odměny - Petržela před vápnem zkusil střelu po zemi k tyči, kterou brankář Grigar neudržel a dobíhající Kolář už mířil přesně do sítě.
Gólman s reprezentačními ambicemi tentokrát nebyl pro Severočechy zrovna oporou a s důrazem Plzeňanů měl velké problémy. Za dalších deset minut si nechal skákat v malém vápně míč a do zámezí ho dostal s velkým štěstím. A z následného Petrželova rohu málem rovnou inkasoval, nebýt na zadní tyči stojícího stopera Smejkala.
Zápasům Teplic s Plzní se ještě před půlstoletím často říkalo "derby českého venkova" a i tentokrát podle toho hra vypadala. Rychlý fotbal plný nasazení, soubojů i velmi solidních kombinací se musel líbit. Přehršel šancí ale nenabídl. Mohli za to hlavně domácí, kteří se okolo šestnáctky prosazovali mnohem hůř a gólu byli skutečně blízko jen jednou - v 15. minutě si naskočil na roh Rosa a jeho hlavičku vytěsnil od zadní tyče jen těžký zákrok brankáře Pavlíka.
Plzeň toho předvedla směrem dopředu mnohem víc. Ve 30. minutě se zjevil mezi stopery zapomenutý Rezek a z otočky trefil vybíhajícího Grigara, pak zase po rohu chyběl jen kousek Bystroňově technické placírce z hranice vápna.

I po poločase měla Plzeň převahu, ta ale postupně začínala vadnout. Do dvou dobrých šancí se mezi 55. a 59. minutou dostal Rezek, který po rychlé akci nejdřív z osmi metrů těsně minul, pak jeho střelu z dálky jen s námahou vyrazil od tyče Grigar.

Poslední půlhodinu převzaly iniciativu Teplice, ale mnoho šancí si nevypracovaly. Nejblíže gólu byl závar z 63. minuty, ale ležící Pavlík ve spolupráci s obránci zlikvidoval všechny tři střely domácích. A když se v samém závěru neujalo ani několik nepřesných hlaviček vysokého Doška, mohli hostující fanoušci začít slavit důležitou výhru.

Hlasy trenérů po utkání:

Blízkost titulu už cítí i kouč Pavel Vrba. "Pokud ty dva body neuhrajeme, celá sezona přijde vniveč, ale prostě věřím, že je získáme," řekl před novináři.

Jeho tým zvládl zřejmě nejtěžší zápas konce sezony a už se může těšit na duel s Baníkem. I proto, že v něm kdysi Vrba zažil úspěchy jako hráč i asistent trenéra. "Je to moje srdeční záležitost. Mělo by být plno, což je dobře. Diváci se do Štruncových sadů letos vrátili, ještě pamatuju ty návštěvy 1500, 2000 diváků, když jsem přicházel," dodal.

V závěru zápasu v Teplicích si přitom Plzeňané dost koledovali a už poněkolikáté na jaře se dostali pod tlak. "Kazíme jednoduché míče a to není kondicí, ale v psychice. Ve druhém poločase jsme nedotáhli snad čtyři brejky kvůli zbytečným ofsajdům. A Teplice jsou ten tým, který toho dokáže využít a dostat nás pod tlak," řekl Vrba.

Právě v závěru zápasu podle něj byla poznat absence špílmachra Horvátha. "Pavel je v té dirigentské roli suverén, dokáže uklidnit hru a zároveň řešit brejkové situace precizně. Kdyby tam byl, mohl by ten závěr vypadat jinak. Jestli bude zdravý, nastoupí proti Ostravě," dodal kouč.