Plzeň zahájila největší investiční akci

Plzeň zahájila největší investici ve své novodobé historii. Stavby šesti vodovodů a kanalizací přijdou na 1,7 miliardy korun.




Jarní servisní akce AUTO CB

Plzeň zahájila největší investici ve své novodobé historii. Stavby šesti vodovodů a kanalizací přijdou na 1,7 miliardy korun. Vyčistí odpadní vody před vypouštěním do Berounky, vyřeší chybějící splaškovou kanalizaci na okrajích města a zlepší zásobování pitnou vodou.
Na stavby dá unie zhruba 1,2 miliardy korun a dalších 64 milionů Kč poskytne Státní fond životního prostředí. "Projekt jsme připravovali šest let. Jde o prozatím největší dotaci do vodohospodářské infrastruktury v ČR," řekl při zahájení všech šesti staveb primátor Miroslav Kalous, nový náměstek ministra pro místní rozvoj.
Zbylé peníze si město půjčí od Evropské investiční banky (EIB). Dluh začne splácet pět let od dokončení šesti staveb, které by měly stát v říjnu 2008. "Za více než dva roky, co jsem v bance, je to ideální případ nakombinování dotačních a úvěrových peněz, aby město muselo vydat minimum zdrojů," řekl viceprezident EIB Ivan Pilip. Dodal, že si cení úspěchu Plzně také proto, že není jednoduché se k těmto penězům dostat.
Akci ze 75 procent hradí Fondu soudržnosti. Europoslanec a předseda Svazu měst a obcí Oldřich Vlasák řekl, že Plzeňský kraj je zatím nejúspěšnější v získávání evropských dotací. Dodal, že do konce roku 2010 budou muset česká města investovat do vodárenství 100 miliard korun. Do té doby se obce s více než 2000 obyvateli musejí připravit na velmi přísné normy pro vypouštění odpadních vod, k nimž se Česká republika zavázala a jsou přísnější, než má sama Unie.
Vzhledem k tomu, že od přidělení dotace v prosinci 2004 posílila koruna vůči euru téměř o tři koruny, bude muset Plzeň vydat ze svého více peněz. "Na celém projektu činí tento rozdíl zhruba 150 milionů korun," řekl ředitel městského útvaru koordinace evropských projektů Erich Beneš. Loni v červenci podepsala s EIB smlouvu na úvěr zhruba 460 milionů korun s pětadvacetiletou splatností. Schválený rámec je ale až na 900 milionů Kč.
Akci nazvanou Doplnění vodohospodářské infrastruktury města Plzně postaví sdružení Čistá Plzeň - Hochtief VSB, Stavby silnic a železnic, Strabag, Metrostav a TCHAS. "Budeme hotovi do 20 měsíců," řekl Ivan Havel, obchodní ředitel Hochtiefu, lídra sdružení. Všichni stavbaři převzali staveniště 11. září. Povinného supervizora, který bude akce hlídat podle norem EU, vybrala Plzeň na jaře. Je to konsorcium nadnárodních firem Earth Tech CZ a Babtie. Největší stavbou budou páteřní vodovodní řady do městských částí Lobzy a Vinice. Projekt dále zahrnuje dvě kanalizace na Valše a odkanalizování Křimic, Radčic a Lochotína. Zbylými stavbami jsou velké retenční nádrže Gera a Bolevec, které budou zadržovat přívalové deště.
Druhá největší vodohospodářská investice v Plzeňském kraji dotovaná penězi EU začne 10. září v Dobřanech u Plzně. Stavby kanalizací a čistíren v devíti obcích Domažlicka a jihu Plzeňska přijdou na 800 milionů korun.






The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 20.09.2006 11:29



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka