Plzeň zná návrh grafické tváře projektu Plzeň EHMK 2015

Plzeň o.p.s. na doporučení nezávislé expertní poroty vybrala návrh na novou grafickou tvář projektu Plzeň 2015. Jejími autory jsou grafici Robert Jansa, Adam Macháček a Petr Bosák, sdružení ve studiu 2011 Designers. Cílem veřejné grafické soutěže bylo nalézt jednotný vizuální styl, který bude prováz...

Jarní servisní akce AUTO CB

Plzeň o.p.s. na doporučení nezávislé expertní poroty vybrala návrh na novou grafickou tvář projektu Plzeň 2015. Jejími autory jsou grafici Robert Jansa, Adam Macháček a Petr Bosák, sdružení ve studiu 2011 Designers. Cílem veřejné grafické soutěže bylo nalézt jednotný vizuální styl, který bude provázet informační a komunikační kampaň projektu Plzeň 2015, bude navazovat a zároveň se odliší od loga a oficiální grafiky města Plzně. Dalšími kroky určujícími audiovizuální tvář projektu Plzeň 2015 bude tvorba animace loga a nové hudební znělky projektu.

Plzeň o.p.s. vybrala dne 13/7/2011 na základě doporučení expertní poroty návrh nové grafické tváře projektu Plzeň 2015. Cílem veřejné grafické soutěže, která byla vypsána v dubnu 2011, bylo nalézt jednotný vizuální styl, který bude provázet informační a komunikační kampaň projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015, bude navazovat a zároveň se odliší od loga a oficiální grafiky města Plzně. V soutěži se sešlo celkem 14 návrhů, z nichž 2 byly vyřazeny pro porušení anonymity a jeden pro nesplnění zadání soutěže.
Předsedou poroty byl Robert V. Novák, grafik a dvojnásobný nositel ceny Czech Grand Design, místopředsedkyní Yvona Kreuzmannová, umělecká ředitelka projektu Plzeň 2015, dalšími členy Roman Musil, ředitel Západočeské galerie v Plzni, František Stecker z Ústavu umění a designu Západočeské Univerzity a plzeňský architekt Jiří Boudník. V roli odborných konzultantek byly ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea v Praze Helena Koenigsmarková a programová manažerka společnosti Plzeň 2015 Šárka Havlíčková.
Finanční odměna byla vypsána pro první tři místa v soutěži, porota se však rozhodla první místo neudělit. Vybrala dva návrhy, které vyzvala k doplnění, na jehož základě se rozhodla udělit druhé místo studiu 2011 Designers. Ten je zastoupen mladými grafiky Robertem Jansou, Adamem Macháčkem a Petrem Bosákem s bohatou českou i mezinárodní zkušeností. Jako grafičtí designéři mimo jiné vytvářeli vizuální podobu festivalu SPERM, nový vizuální styl Domu umění v Brně a Bienále Brno 2010, Galerie Středočeského kraje (GASK) upravili řadu knih a katalogů (Josef Lada, CAP, Eva Koťátková, Laďa Gažiová, a další).
Předseda poroty Robert V. Novák, který bude dále se společností Plzeň 2015 o.p.s. spolupracovat jako supervizor, k tomu poznamenává: „To, že se tato skupina přihlásila do soutěže s velmi kvalitním a odvážným návrhem, je pro mě vlaštovkou, že český grafický design je srovnatelný se světovou špičkou. V tomto případě návrh předčil v mnohém některé vizuální styly dosavadních evropských hlavních měst kultury“. S vybranou společností bude zahájeno jednání o uzavření rámcové smlouvy.
Yvona Kreuzmannová, umělecká ředitelka projektu Plzeň 2015, k průběhu celé soutěže říká: „S ohledem na výzvu, jakou představuje návrh vizuálního stylu prestižního projektu EHMK, mě zarazila poměrně nízká účast ve veřejné soutěži. Čekala bych i více odvahy hledat nové směřování pro kreativní marketing, proto také porota neudělila první cenu. Přesto věřím, že spolupráce s druhým oceněným v soutěži, který získal čtyři z pěti možných hlasů poroty, povede k inovativním změnám v image celého projektu a bude mít dynamický vývoj“.
Dalšími kroky, určujícími audiovizuální tvář projektu Plzeň 2015 bude animace loga a vytvoření hudební znělky projektu.


O autorech návrhu:Studio 2011 Designers tvoří grafičtí designéři Sébastien Bohner (1975, Paris), Petr Bosák (1985, Praha), Robert Jansa (1985, Praha) a Adam Macháček (1980, Praha). Absolvovali, studovali či studují na Ravensbourne College of Design London, Vysoká škola umělecko–průmyslová v Praze, Rietveld Akademie Amsterdam a Ecal Lausanne. Petr Bosák a Robert Jansa založili v roce 2004 Advancedesign.org, otevřený prostor pro prezentaci (grafického) designu. Jako grafičtí designéři mimo jiné vytvářeli vizuální podobu festivalu SPERM, nový vizuální styl Domu umění v Brně, Galerie Středočeského kraje (GASK) upravili řadu knih a katalogů (Josef Lada, CAP, Eva Koťátková, Laďa Gažiová, a další).Adam Macháček je spoluzakladatelem grafického studia Welcometo.as, které je aktivní ve Švýcarsku, České republice a USA. Spolu se Sébastienem Bohnerem pracovali a pracují zejména pro Moravskou galerii v Brně, Théâtre de Vevey, Chronicle Books, éditions Pyramyd, nebo sbírku současného umění Marek. V poslední době vytvořili vizuální podobu Bienále Brno 2010 a spolupracovali s Kateřinou Šedou na projektu Mirror Hill. V roce 2008 jim vyšla monografie z řady Designer&Design u pařížského nakladatelství Pyramyd, v roce 2010 měli výstavu ve vídeňské MuseumsQuartier v rámci projektu Typopassage. Po spolupráci na řadě projektů se Advancedesign.org a Welcometo.as spojili a pracují společně pod názvem 2011 Designers.Práce 2011 Designers získala ocenění (Nejkrásnější kniha roku, Cena TypoDesignClub, Cena primátora města Brna Bienále Brno, aj.), byla zastoupena na výstavách (Festival d’affiche Chaumont, Bienále Brno, Salone del Mobile Milano, atd.) a je ve sbírkách muzeí (Museum für Gestaltung Zurich, Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Moravská galerie v Brně aj.).


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 25.07.2011 07:16



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka