Plzeňáci se zapojili do Akademie středoevropských škol

SOŠ obchodu, užitého umění a designu v Plzni se zúčastnila soutěže o nejlepší inovativní mezinárodní školní projekt na téma rozmanitost v rámci Akademie středoevropských škol (aces). Žáci se nejen poznali se svými zahraničními partnery, ale především se učili spolupráci, toleranci i občanské odvaze....

Jarní servisní akce AUTO CB

SOŠ obchodu, užitého umění a designu v Plzni se zúčastnila soutěže o nejlepší inovativní mezinárodní školní projekt na téma rozmanitost v rámci Akademie středoevropských škol (aces). Žáci se nejen poznali se svými zahraničními partnery, ale především se učili spolupráci, toleranci i občanské odvaze. Výsledky soutěže vyhlásila mezinárodní porota minulý týden ve slovenském Senci.
Jak se změnil život Čechů a Slováků dvacet let po rozdělení? Co spojuje lidi z venkova a z velkých měst? A jak překonat předsudky vůči spolužákům s hendikepem? I na to hledali v minulých měsících odpovědi žáci sedmi českých škol, které se zapojily do Akademie středoevropských škol (aces).
Jednou z nich byla i SOŠ obchodu, užitého umění a designu v Plzni, která na projektu spolupracovala se slovenskou Spojenou školou z Detvy. Jejich projekt s názvem „Lidé z měst a vesnic – jsme stejní?“ má za hlavní cíl výměnu zkušeností vedoucí k vytvoření představy o dodržování základních lidských práv s důrazem na práva mladých lidí pocházejících z různého zázemí. Projekt se zaměřil především na poznávání mladých v jejich vlastním prostředí a zahrnoval různé výzkumy srovnávající život ve městě a na venkově.

Patronace Rady Evropy nad Akademií aces v Senci
Od 1. do 4. dubna se téměř 300 studentů a učitelů ze 44 středoevropských a balkánských škol sešlo na Akademii aces ve slovenském Senci. Spolu se zástupci ministerstev školství a dalších odborníků tu mohli sdílet své zkušenosti a dozvědět se více o alternativních metodách vzdělávání nebo o tom, jak integrovat studenty se znevýhodněným v rámci své školy. Letos poprvé proběhla Akademie aces pod patronací generálního tajemníka Rady Evropy Thorbjørn Jagland.
Hlavním bodem programu v Senci byla prezentace a hodnocení projektů. Školy mohly být nominovány na ocenění v pěti kategoriích: Zapojení studentů, mezinárodní spolupráce, občanská odvaha, inovativní výuka a letošní téma „rozmanitost“. Nejlepší projekty vybírala mezinárodní odborná porota, mezi vítězi byly školy z Bosny a Hercegoviny, Černé hory, Slovinska, Rumunska, Kosova, Makedonie a Slovenska.

Česká republika je součástí jedné z největších školních sítí ve Střední Evropě
Akademii středoevropských škol (aces) založila v roce 2006 Nadace ERSTE ve spolupráci s rakouskou organizací Interkulturelles Zentrum. Dnes je aktivní v 15 partnerských zemích ve střední a jihovýchodní Evropy a kromě zmíněných organizací se na ni podílí ještě slovenské sdružení Včelí Dom. Česká republika je součástí aces od roku 2007. Cílem aces je podpořit mezinárodní spolupráci skrze soutěž školních projektů, příští kolo přihlášek bude spuštěno v roce 2015.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 13.04.2014 08:30



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka