Plzeňáci vstoupili na burzu s diamanty

První česká společnost, plzeňská Diamonds International Corporation a.s. (D.I.C.), vstoupila na diamantovou burzu v Antverpách. Její předseda představenstva Přemysl Synek se stal členem Beurs voor Diamanthandel, jedné z nejstarších diamantových burz na světě.

Cílená propagace v Plzni

První česká společnost, plzeňská Diamonds International Corporation a.s. (D.I.C.), vstoupila na diamantovou burzu v Antverpách. Její předseda představenstva Přemysl Synek se stal členem Beurs voor Diamanthandel, jedné z nejstarších diamantových burz na světě. Řekla to Ivana Křížková z agentury Intensity, která firmu mediálně zastupuje.
"Členstvím na burze získává obchodník s diamanty především prestiž. Je to elitní klub. Dalším benefitem jsou širší možnosti obchodování, které získáváme tím, že se můžeme s obchodníky potkat osobně přímo na burze," uvedl Synek. Diamantová burza byla založená v roku 1904. Člověk žádající o členství musí mít jako obchodník s diamanty určitou historii, musí doložit obraty obchodu, stát se akcionářem burzy a absolvovat bezpečnostní řízení. Za příchozího člena se musí zaručit dva členové burzy, jeho jméno a fotografie jsou několik týdnů zveřejněny na nástěnce burzy. Pokud by se v této době kdokoliv z členů burzy vyslovil proti vstupu žadatele, členství nezíská.
D.I.C., která má podle Synka ambice stát se lídrem v obchodování s diamanty ve střední Evropě, byla založena na podzim roku 2005 jako ryze česká společnost, která se specializuje na obchod s broušenými diamanty a na výrobu a prodej diamantových šperků. Asi 80 procent obratu tvoří výroba a obchod s diamantovými šperky, zbytek poradenství a prodej investičních diamantů. Po ČR a Slovensku rozšiřuje působnost také do Polska a Německa.
Diamantové burzy, které jsou v Antverpách podle Světové federace diamantových burz (WFDB) hned čtyři, nejsou podle odborníků zdaleka tak významné jako akciové. "Jde o typickou komoditní burzu, kde se prodává zboží určené k dalšímu zpracování spíše než investiční instrumenty," uvedl analytik PPF Pavel Kohout. Nicméně členstvím na zahraniční burze se příliš tuzemských podniků chlubit nemůže. K úspěšným patří například akcioví brokeři Fio a Wood & Company nebo derivátový obchodník RSJ Invest.
Za první rok činnosti utržila D.I.C. zhruba 60 milionů korun a dalších 20 milionů slovenských korun (přes 15 milionů Kč) na Slovensku, kde s diamanty obchoduje od letošního února. Měsíčně prodá zhruba 60 karátů broušených diamantů. Hmotnost diamantu je udávána v karátech, přičemž jeden váží 0,2 gramu. Tradičně nejsilnější období pro prodej diamantových šperků je vždy před Vánocemi, uvedla Křížková.
Každý drahý kámen od D.I.C. je certifikován Českou gemologickou laboratoří (ČGL), nejvyšší českou autoritou na certifikaci drahých kamenů. Zvláštností je, že D.I.C. přikládá certifikáty také ke kamenům, které jsou zasazeny do šperku. "Tento postup je ve světě zcela ojedinělý a je reakcí na současný stav trhu s diamanty v České republice," dodal Synek.
"D.I.C. velmi dobře známe. Jako speciální firma, která se zabývá pouze prodejem diamantů a diamantových šperků, je v ČR největší," uvedl Aleš Bergl z ČGL. Na žádost plzeňského obchodníka certifikuje laboratoř všechny jeho kameny malým nebo velkým certifikátem s kulatým razítkem.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 22.11.2006 15:23



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka