Plzeňané požadují vypsání referenda k Domu kultury

Skupina plzeňských občanek a občanů požaduje vypsání místního referenda, které má rozhodnout o tom, zda na místě Domu kultury Inwest vyroste obchodní centrum. Přípravný výbor k návrhu místního referenda tvoří Martin Marek, Filip Kastl a Martin Potůček z občanského sdružení KULTURA(K) VÍTĚZÍ, které s...

Cílená propagace v Plzni

Skupina plzeňských občanek a občanů požaduje vypsání místního referenda, které má rozhodnout o tom, zda na místě Domu kultury Inwest vyroste obchodní centrum. Přípravný výbor k návrhu místního referenda tvoří Martin Marek, Filip Kastl a Martin Potůček z občanského sdružení KULTURA(K) VÍTĚZÍ, které se již téměř dva roky snaží zabránit výstavbě obřího nákupního domu na místě Domu kultury v Plzni. Dále se k přípravnému výboru připojily známé plzeňské osobnosti Vladimíra Nová, Petr Vaněk, Martin Hyťha, Štěpánka Balcarová a Miroslav Klas. Již od začátku záměr vyhlásit místní referendum podporuje hned pět občanských sdružení.
Od února 2010 podepsalo petici proti výstavbě OC Aréna na místě stávajícího Domu kultury Inwest více než 9000 občanů, zároveň téměř 1300 obyvatel města Plzně podepsalo žádost o projednání změny územního plánu v zastupitelstvu. Před samotným jednáním zastupitelstva napsalo zastupitelům 1000 občanů e-mail, ve kterém požadovali zabránění výstavbě obchodního domu na Americké třídě. Zastupitelé však ani jednou nevzali názory občanů vážně a odmítli všechny jejich návrhy. Naopak pro investora, firmu Amádeus, schválili nezávazné regulační podmínky, které naprosto korespondují s jím předloženým projektem obřího nákupního centra.

„Během téměř dvou let jsme využili všechny prostředky, abychom dali plzeňským zastupitelům najevo silný nesouhlas občanů s dalším obřím obchodním domem v centru Plzně. Zastupitelé vládnoucích stran však názory občanů vytrvale ignorují a to přesto, že naši petici podepsalo více než 9000 lidí. Proto jsme se rozhodli dát možnost občanům přímo rozhodnout, co bude s tak cenným územím, kde se nachází Dům kultury anebo památkově chráněné Městské lázně.“ říká Martin Marek, zmocněnec přípravného výboru.

„Navrhli jsme k rozhodnutí dvě otázky, jejichž schválení v místním referendu by zabránilo výstavbě obchodního domu a získalo radnici potřebný čas na vyhlášení architektonické soutěže.“ doplňuje Filip Kastl.

Otázky navržené k rozhodnutí v referendu:

1. Souhlasíte s tím, aby město Plzeň bezodkladně podniklo veškeré kroky v samostatné působnosti, aby nemohlo dojít k výstavbě obchodního zařízení na místě Domu kultury Inwest? ANO/NE

2. Souhlasíte s tím, aby Zastupitelstvo města Plzně bezodkladně schválilo změnu územního plánu pro území ohraničené ulicemi Americká, Denisovo nábřeží, Pražská a Sirková na plochu urbanistické zeleně? ANO/NE


Proto, aby bylo v Plzni vyhlášené místní referendum, je potřeba shromáždit 13 500 podpisů plzeňských občanů starších 18 let a majících trvalý pobyt na území města Plzně. Změnit územní plán jde až do doby pravomocného územního rozhodnutí, které musí korespondovat s územním plánem platným v den nabytí právní moci územního rozhodnutí. U OC Aréna, které má stát na místě DK Inwest, však zatím stále probíhá teprve proces posuzování vlivu stavby na životní prostředí.

„Rozhodovali jsme se mezi několika variantami otázek, ale nakonec jsme se rozhodli pro změnu územního plánu, tak aby nebylo možné postavit na místě Domu kultury obchodní centrum bez proběhnutí architektonické soutěže a schválení podoby nové zástavby přímo občany města Plzně.“ říká Martin Marek. „Výsledek referenda je pro zastupitele závazný a jsou povinni se jím řídit. Změna území zpět na zástavbu musí opět proběhnout v rámci místního referenda. Zastupitelstvo po dvou letech může opět vyhlásit místní referendum a spojit jej například s komunálními volbami. Naším návrhem město získá potřebný čas pro vypsání veřejné soutěže, o kterém nyní tvrdí, že jej již nemá“, doplňuje Martin Marek.

„Příjemně nás překvapil zájem občanů o Dům kultury, a proto věříme, že se nám podaří nasbírat potřebný počet podpisů velmi brzy.“ říká Martin Potůček z občanského sdružení KULTURA (K) VÍTĚZÍ.

O silné podpoře návrhu na vyhlášení referenda svědčí podpora hned pěti občanských sdružení a pěti osobností, které jsou členy přípravného výboru. Jednou z nich je i Štěpánka Balcarová, jazzová trumpetistka a skladatelka, která k návrhu na vyhlášení místního referenda říká: „Ukázalo se, že názory na budoucnost Kulturního domu Inwest a na stavbu, která by měla stát na místě po jeho případném zbourání, jsou velmi rozdílné. Jsem tedy jednoznačně pro to, aby bylo vyhlášeno referendum. Občané města Plzně budou mít tak možnost sami rozhodnout o tom, zda na Americké třídě chtějí nebo nechtějí další obchodní centrum."

Další osobností, která podpořila svojí účastí v přípravném výboru vyhlášení místního referenda je předseda plzeňské pobočky Dětí Země Martin Hyťha. K referendu Martin Hyťha říká: „Tlak developerů se kriticky přiblížil k centru města. Plzeň je už tak přehlcena hypermarkety a auty, a nyní má být kulturní dům nahrazen dalším obchodním centrem. Jelikož se jedná o zásadní zásah do veřejného prostoru, měla by o něm rozhodnout veřejnost - Plzeňanky a Plzeňané. To jsou totiž ti, kdo v tomto městě žijí, a kdo v případě vzniku Arény budou muset snášet důsledky.“

Petr Vaněk, člen přípravného výboru a manažer nevládní organizace k vyhlášení místního referenda uvádí: „Volení zástupci občanů v zastupitelstvu a Radě města Plzně dobrovolně a z vlastí vůle rezignovali na pravomoc, kterou mají, a to ovlivňovat vzhled města, k jehož správě od nás dostali mandát v místních volbách. Jsem hluboce přesvědčen, že občané a občanky mají právo rozhodovat o využití prostoru ve svém městě. A pokud toho nemohou dosáhnout skrze své volené zástupce, pak budou volit jiné cesty. Ústava České republiky k tomu nabízí instituci místního referenda, proto ji využijeme.“

Vladimíra Nová, členka přípravného výboru a předsedkyně občanského sdružení Roudná pro důstojný život k vyhlášení místního referenda říká: „V Plzni je více než třeba chránit centrum a širší centrum města před tím, aby o jeho podobě rozhodovaly pouze zájmy několika lidí a firem. Víme o tom na Roudné své. Zastupuji občanské sdružení, které podporuje snahu, aby se Plzeňané sami demokraticky rozhodli mezi obřími obchodními domy a magistrálami uprostřed města před kultivovaným územím podobným například obnovené Mlýnské strouze.“

Miroslav Klas, člen přípravného výboru má obavy z nezdravého vývoje centra města: „Díky mnoha svým cestám do zahraničních měst jsem přesvědčen, že centrum Plzně je stále nemocné a nefunguje dobře. Plánované nákupní centrum do něho zavede prokazatelně jen další nežádoucí automobilovou dopravu a naopak způsobí krach drobným obchodům v okolí. Přitom ty jsou pro zdraví vývoj města a zásobování všech obyvatel mnohem důležitější. Považuji referendum za poslední legitimní způsob jak výstavbě zabránit a dosáhnout budoucí potřebné změny územního plánu tak, aby výstavba podobných velkoobchodních zařízení v centru města byla znemožněna.“






Doplňující informace
Sběr podpisů pod místní referendum bude probíhat každý všední den od 9 do 18 hodin na pěší zóně U Branky ve Smetanových sadech v Plzni. Zahájení sběru podpisů je v 9.00 v úterý 4. 10. 2011. Aktuální informace o referendu jsou k nalezení na webových stránkách k referendu: www.referendum.plzenane.cz.

Přípravný výbor k návrhu na vyhlášení místního referenda tvoří: Martin Marek, Filip Kastl, Martin Potůček, Vladimíra Nová, Martin Hyťha, Štěpánka Balcarová, Petr Vaněk a Miroslav Klas.

Návrh na vypsání místního referenda již od počátku podporují tyto občanská sdružení: KULTURA(K) VÍTĚZÍ, Plzeňané, Děti Země, Umění je obrana, Roudná za důstojný život.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 04.10.2011 14:09



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka