Plzeňská artotéka se rozšíří o tři umělecká díla

Tři umělecká díla obohatí Artotéku města Plzně. Radní rozhodli na základě doporučení odborné poroty o koupi výtvarných děl Benedikta Tolara (Střecha), Václava Maliny (Konstrukce podle barev III) a Klementa Štíchy (Šumavské nokturno, autor na snímku) v celkové výši 98 tisíc korun. V současné dob...

Jarní servisní akce AUTO CB

Tři umělecká díla obohatí Artotéku města Plzně. Radní rozhodli na základě doporučení odborné poroty o koupi výtvarných děl Benedikta Tolara (Střecha), Václava Maliny (Konstrukce podle barev III) a Klementa Štíchy (Šumavské nokturno, autor na snímku) v celkové výši 98 tisíc korun.
V současné době Artotéka města Plzně zahrnuje 120 výtvarných děl v celkové hodnotě 2 017 344 Kč. Jsou v ní zastoupeni významní umělci plzeňské oblasti, jako jsou např. Jiří Patera, Miroslav Tázler, zástupci plzeňské malířské školy 70. – 80. let 20. století (tzv. Paterův kroužek) – V. Havlíček, M. Maur, J. Samec a další. Dále jsou ve sbírce zastoupena díla Bronislava Losenického, Květy Monhartové, Františka Bálka, Jarmily Dytrychové, Marie Lacigové, Jiřího Kovaříka, Jiřího Rataje aj. Kompletní informace jsou k dispozici na webových stránkách Artotéky: www.artotekaplzen.cz.

Artotéka města Plzně je systémovým projektem podpory výtvarného umění ve městě Plzni, který je živou kolekcí současného lokálního výtvarného umění. Projekt Artotéky města Plzně připravili v roce 1995 pracovníci Odboru kultury Magistrátu města Plzně. Hlavní myšlenkou celého projektu bylo prezentovat současné umění plzeňských autorů ve veřejných prostorech města a podporovat tvorbu plzeňských a s Plzní spjatých umělců. Artotéka města Plzně byla založena dne 1. ledna 1996 Na její financování je většinou ročně uvolňována z městského rozpočtu částka ve výši 100 000 Kč, tato částka je alokována v rozpočtu OK MMP i v letošním roce.

Benedikt Tolar pochází z Plzně. V letech 1996–2002 studoval na pražské Akademii výtvarných umění, nejprve v sochařském ateliéru Karla Nepraše, poté u malíře Vladimíra Skrepla. Pracoval jako pedagog, restaurátor a samozřejmě jako sochař. Jeho dílem jsou i výtvory umělce Máry z Hřebejkova filmu Pupendo. V současnosti působí jako asistent na Fakultě umění a designu ZČU v Plzni.

Václav Malina se na začátku 80. let 20. století zařadil mezi nejdůležitější osobnosti českého umění, rozvíjející tehdy aktuální téma konceptuální reflexe přírody, aniž by však – na rozdíl například od svého plzeňského generačního souputníka Milana Maura - opustil malovaný obraz.

V plzeňském výtvarném kontextu zaujímá důležitou roli i jako výtvarný publicista, pedagog a kurátor, v letech 2000–2012 působil také jako ředitel Galerie města Plzně, obecně prospěšné společnosti. Klement Štícha (†2013) nebyl sice plzeňským rodákem, pocházel z Chlumu u Zbiroha. Plzeň, do níž přišel krátce po ukončení studií, si ale velmi oblíbil. Pracoval zde a s městem žil, zajímal ho jeho rozvoj i kulturní dění. Klement Štícha byl tvůrcem všestranným. Vystudoval Vysokou školu architektury a pozemního stavitelství. Jako architekta jej lákalo především výstavnictví a interiérová tvorba. K jeho nejznámějším dílům patřilo architektonické ztvárnění kdysi proslulé výstavy EX Plzeň či poslední úpravy interiéru plzeňské radnice. Na mnoha jeho obrazech, kresbách i grafikách bylo znázorněno slunce – symbol tepla i radosti. Vlastníkem děl Klementa Štíchy se na základě dědického řízení stal jeho syn, Petr Štícha, se kterým bude uzavírána kupní smlouva na vybrané umělecké dílo.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 03.11.2013 08:21



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka