Plzeňská galerie vystavuje fotky japonských obřadů

Pouze v pěti centrech Japonska, všechny jsou v císařském městě Kjótu, se mohou dívky vyučit tradičním disciplínám, jako jsou tanec, hudba, poezie, čajový obřad, etiketa, mluva. Pak teprve z nich budou profesionálky neboli gejši, kjótsky geiko.

Jarní servisní akce AUTO CB

Pouze v pěti centrech Japonska, všechny jsou v císařském městě Kjótu, se mohou dívky vyučit tradičním disciplínám, jako jsou tanec, hudba, poezie, čajový obřad, etiketa, mluva. Pak teprve z nich budou profesionálky neboli gejši, kjótsky geiko. Desetiletou přípravu nyní takto v celém Japonsku podstupuje 64 dívek, řekl ředitel Česko-japonské společnosti Robin Heřman.
Fotografie dívek, ale i záběry tradičních obřadů, mohou už vidět návštěvníci plzeňské Galerie U svaté Anny. Výstava nazvaná Japonsko - živá tradice je první z akcí sedmnáctidenního plzeňského festivalu Dny japonské kultury. Spolu s Heřmanem vystavuje fotografie i Lubomír Černota, který strávil rok v čajové škole Urasenke v Kjótu, a Jana Votrubová, jež v Japonsku mapovala každodenní život a jeho tradice.
Záběry zachycují ukázky oslav, například sklizně rýže, obdivování slivoňových květů, zahánění moru, dětské zápasy sumo, svátky tance, pozorování měsíce. "Fotografie zde jsou jen maličkým fragmentem pětiletého úsilí českých badatelů. V Kjótu se každý den koná několik různorodých svátků, součásti jejich každodenního života. Abyste je všechny oběhli, nestačilo by několik životů," dodal Heřman.
Dny japonské kultury slavnostně zahájí v pátek 8. června čajový obřad v přednáškovém sále Západočeského muzea v Plzni od 17:00. V dalších dnech jsou připraveny dílny kaligrafie, čajového obřadu, a to vždy pod vedením japonských mistrů. Součástí festivalu budou přednášky, divadlo a filmová projekce s hudebními ukázkami věnovaná kmotrovi japonského hudebního undergroundu Jošihide Otomovi.
Festival vyvrcholí o víkendu od 15. do 17. června na zámku Kozel. Tam uvidí návštěvníci také repliku brnění japonských samurajů z období Momojama, tedy let 1573 až 1603. Zbroj váží přes 20 kilogramů. Bojovníci se do ní dokázali obléci do pěti minut. "Většinou za pomoci svých žen. Zatímco rytíř v evropském brnění byl odkázán pouze na jízdu na koni, japonský se v něm mohl pohybovat po zemi," dodal Heřman.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 06.06.2007 09:29



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka