Plzeňská radnice chce povodňový model pro stavby

Investoři i občané Plzně stále častěji žádají o povolení staveb v povodňových zónách. Radnice už nechce posuzovat každý jednotlivý případ a zadala zpracování projektu povodňového modelu pro všechny pasivní povodňové zóny. Vyčlenila na něj 230.000 korun. Stejnou sumu vydá Povodí Vltavy, s nímž si město před 2,5 roku pořídilo matematický povodňový model Plzně za pět milionů korun.

Jarní servisní akce AUTO CB

Investoři i občané Plzně stále častěji žádají o povolení staveb v povodňových zónách. Radnice už nechce posuzovat každý jednotlivý případ a zadala zpracování projektu povodňového modelu pro všechny pasivní povodňové zóny. Vyčlenila na něj 230.000 korun. Stejnou sumu vydá Povodí Vltavy, s nímž si město před 2,5 roku pořídilo matematický povodňový model Plzně za pět milionů korun. Řekl to náměstek primátora Jiří Uhlík. Nový projekt by měl být hotový do podzimu.
"Lidé už zapomněli na povodně v srpnu 2002 a všichni by rádi stavěli v zátopových zónách," dodal. Pokud by se každá stavba posuzovala samostatně, tak by se podle náměstka primátora Petra Náhlíka území celé zastavělo. Projekt posoudí, zda je to možné, dodal.
Hodně žádostí o výstavbu je z Roudné, která byla téměř před pěti lety nejvíce postiženou městskou částí. Odbor životního prostředí posuzoval vždy stavbu na jedné parcele, která nezvýší hladinu vody na celém území. Radnice nyní zadala projekt pro záplavová území v celém městě.
"V modelu nastavíme, že by tyto plochy byly zvednuty nad Q 100 (stoletou vodu) a kolem celých pasivních zón bude postavená zeď a model nám ukáže, co to udělá s vodou v aktivních zónách," řekl Uhlík. Pokud příliš stoupne a způsobila by problémy na toku Berounky, radnice veškerou výstavbu zaváže. Podle Uhlíka to tak asi dopadne, neboť "stoletá voda je razantní a vysoká". Město by pak zakázalo stavby v územně plánovací dokumentaci.
Vodní zákon z roku 2001 značně omezuje stavby v aktivní zóně záplavového území, která vykazuje nebezpečné rychlosti proudění a hloubky při povodni. V pasivní zóně nejsou omezení striktní a zájem investorů o ni je. Nové stavby ale zmenšují prostor pro rozliv vody.
Projekt posoudí dopady úplného záboru pasivní zóny záplavového území, tedy neomezené stavební činnosti. Zjistí vliv na rozliv vody, na průběh povodně, výšku hladin v řekách a rychlosti proudění.
Podle smlouvy mezi Plzní a DHI Hydroinform Praha je matematický povodňový model udržován jako funkční a aktuální. Posuzuje vliv budoucích staveb a zásahů na průběh různých typů povodní.




The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 27.05.2007 14:28



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka