Plzeňské biskupství už prodalo 40 chátrajících far

Bezmála čtyři desítky starých chátrajících farních budov, pro které neměla církev využití, prodalo od roku 2004 plzeňské biskupství. Asi 20 far nabízí k prodeji nyní, další se připravují. Cílem prodeje není zisk, nýbrž snaha zachránit objekty, které už nejsou součástí života církve. Jednotlivé farnosti na jejich opravy nemají peníze.

Jarní servisní akce AUTO CB

Bezmála čtyři desítky starých chátrajících farních budov, pro které neměla církev využití, prodalo od roku 2004 plzeňské biskupství. Asi 20 far nabízí k prodeji nyní, další se připravují. Cílem prodeje není zisk, nýbrž snaha zachránit objekty, které už nejsou součástí života církve. Jednotlivé farnosti na jejich opravy nemají peníze, řekla mluvčí biskupství Alena Ouředníková.
Biskupství se k většímu prodeji far rozhodlo jako první v republice. Na západě Čech se církev potýká s odlivem věřících, který nastal po vysídlení obyvatel z pohraničí před druhou světovou válkou i po ní. Velká území pak byla pustá nebo se sem přistěhovali noví lidé, kteří ale neměli k místu ani k tamnímu církevnímu dění žádný vztah.
Prodávané fary jsou v obcích, kde je patrný odliv věřících, není tam žádný církevní život, neslouží se tam pravidelné bohoslužby a pokud tam jsou nějací věřící, dojíždějí do centrální obce farnosti. Aby církev vyšla vstříc potřebám aktivních věřících, v minulých letech se také v diecézi snížil počet farností z více než 300 na zhruba sedm desítek.
"Na budovách se většinou podepsalo neblahé zacházení komunistického režimu, byly využívány jako různá skladiště, pro potřeby zemědělských družstev, armády a podobně," uvedla mluvčí. Podle ní není možné říci, kolik budov církev postupně prodá. Když projekt v lednu 2004 startoval, hovořili zástupci biskupství asi o pětině ze zhruba dvou stovek far.
Biskupství nabízí objekty na internetu na adrese www.fary.net. Při prodeji se zájemců ptá i na další využití. Podle Ouředníkové se tak zjišťuje, zda nový majitel nenechá objekt dál chátrat. Církev se také snaží, aby další využití objektu neodporovalo dobrým mravům a nedotklo se místních lidí. "Zjistili jsme, že fara je pro místní občany citlivá záležitost, dokonce i pro mnohé, kteří nejsou věřící," uvedla mluvčí. Většinu far si zatím koupili lidé, kteří si je nejčastěji opravují na rekreační objekty nebo je připravují na bydlení v důchodovém věku.
Peníze za prodej far dostane z většiny farnost, která s nimi má naložit tak, aby přinášely pravidelné výnosy. Malá část peněz jde do diecézního solidárního fondu oprav a investic.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 04.10.2007 13:33



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka