Plzeňské sady hostí výstavu o 21. srpnu 1968

Jsou výstavy fotografií, které zaujmou a přesto proběhnou bez většího zájmu návštěvníků. Jsou ale také výstavní akce, které tím co zobrazují, přitahují už předem značnou pozornost veřejnosti. Právě reportážní fotografie jsou schopny se zvláštní silou připomínat bolavá místa a osudové okamžiky české...

Jarní servisní akce AUTO CB

Jsou výstavy fotografií, které zaujmou a přesto proběhnou bez většího zájmu návštěvníků. Jsou ale také výstavní akce, které tím co zobrazují, přitahují už předem značnou pozornost veřejnosti. Právě reportážní fotografie jsou schopny se zvláštní silou připomínat bolavá místa a osudové okamžiky české nebo chceme-li československé historie. Jedním z těch, kdo od r. 1945 zachycoval svým fotoaparátem politické a společenské dění v Plzni, je právě fotograf Jiří Plzák (nar. 1933).

U příležitosti blížícího se 40. výročí sovětské invaze do Československa v srpnu 1968 probíhá až do poloviny září v atraktivním prostředí plzeňských Křižíkových sadů ojedinělá výstava s názvem Plzeň 21. srpen 1968 – Svědectví o dni, kdy skončily naděje... Plzeňský publicista Zdeněk Roučka vybíral pro výstavu fotky z celkového počtu asi 180 snímků. Téměř 90 Plzákových fotografií připomene na 21 výstavních stojanech nejen dramatické okamžiky obsazení Plzně tanky tehdejšího nejsilnějšího člena Varšavské smlouvy, Sovětského Svazu. Samotný 21. srpen 1968 zobrazuje více než 70 atraktivních snímků velkého formátu. Důležitou součástí výstavy jsou i dobové novinové články vybrané z krajského deníku Pravda v prvních třech dnech „bratrské pomoci“.

Atmosféru nadějí a politického uvolnění Pražského jara 1968 připomínají emotivní snímky ze svobodné oslavy osvobození Plzně americkou armádou (první od r. 1948!) v prostoru U Práce v květnu 1968 a také legendární červnový studentský Majáles. Ten se stal velkou manifestací nespokojenosti, podávanou ironickým studentským pohledem. Celou výstavu pak symbolicky uzavírá série snímků téměř zapomenutých událostí z 5. května 1969. Pokus o další svobodné uctění památky osvobození Plzně na kultovním místě Plzeňanů U Práce už potlačila tehdejší Veřejná bezpečnost posílená oddíly Lidových milicí. Šlo o první násilné potlačení svobodného shromáždění lidí v Československu v rámci nastupující normalizace.

Dojem z celé výstavy umocňuje grafická úprava plzeňského grafika Pavla Falátka.

Výstava Plzeň 21. srpen 1968 svým divákům nesporně přinese silný emotivní zážitek. Mnohým se při pohledu na 40 let staré fotografie promítnou jejich vlastní osudy či osudy jejich rodinných příslušníků, známých nebo přátel. Pro mladší generaci, která tyto zásadní politické události nezažila, znamená připomenutí, že o svobodu je třeba stále bojovat.

Plzeň je prvním českým městem, jenž si touto atraktivní formou připomene 40. výročí srpnových událostí, které na dlouhou dobu ovlivnily životy drtivé většiny české populace.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 31.07.2008 11:49



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka