Plzeňsko je teď rájem archeologů

Archeologové objevili poblíž Vochova na Plzeňsku téměř 7000 let starý neolitický sídlištní objekt. Při stavbě železničního koridoru Plzeň - Stříbro dále odkryli u nedaleké Bděněvsi sídlištní vrstvy z dob až 550 let před naším letopočtem.

Cílená propagace v Plzni

Archeologové objevili poblíž Vochova na Plzeňsku téměř 7000 let starý neolitický sídlištní objekt. Při stavbě železničního koridoru Plzeň - Stříbro dále odkryli u nedaleké Bděněvsi sídlištní vrstvy z dob až 550 let před naším letopočtem. Směrem k obci Plešnice zachytili další výraznou koncentraci keramických fragmentů, které tvoří významné náznaky existence pravěkého sídliště. Výzkum bude pokračovat do letošního podzimu, řekla Kateřina Mašatová ze Západočeského institutu pro ochranu a dokumentaci památek z Plzně (ZIP).
"Jejich vyzdvižení a zpracování se věnujeme od června tohoto roku," uvedla. Podle ní je nejvýznamnějším nálezem neolitický sídlištní objekt u Vochova. Podle objeveného keramického materiálu ho lze přiřadit ke kultuře s vypíchanou keramikou z let 4900 až 4700 před naším letopočtem.
Jde o zahloubený objekt vyplněný kulturní vrstvou a mazanicí, tedy hliněným tepelně izolačním omazem dřevěných staveb, který se po zániku vypálil požárem a zbarvil do různých odstínů červené. "Od archeobotanického rozboru očekáváme informace o skladbě tehdejší vegetace nebo o složení jídelníčku pravěkých obyvatel," uvedla Mašatová. Součástí výzkumu bude také datování objektu metodou rozpadu radioaktivního izotopu uhlíku.
Na okraji Bdeněvesi u budované trati byl už v roce 1995 ve výkopu zachycen pozdně halštatský objekt z let 550 až 350 před naším letopočtem a sídlištní vrstva ze stejného období. Archeologové tak předpokládali možnost výskytu dalších cenností. Při strojní skrývce zjistili porušení kulturní vrstvy a zahájili plošný archeologický výzkum. Dosud odkryli dvě zahloubené chaty, hliník, řadu kůlových jam dřevěné konstrukce a valounovou úpravu komunikačních zón. Zatím našli keramické fragmenty, mazanice s otisky konstrukčních prvků a drobné pazourkové úštěpy, dodala Mašatová.
Zhruba 300 metrů odtud směrem k obci Plešnice odborníci dále zachytili značnou koncentraci keramických fragmentů, které představují významnou indicii existence pravěkého sídliště. Zajistili velké množství pravěké, zatím blíže nedatované keramiky, a suroviny pro výrobu štípané industrie.
Na výzkumu se kromě odborníků ze ZIP podílí studenti katedry archeologie Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. Výzkumu se podle Mašatové mohou zúčastnit všichni zájemci, kteří zkontaktují ZIP v Plzni.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 29.07.2006 14:18



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka