Plzeňský kraj a Dolní Bavorsko chtějí spolupracovat v dopravě, školství a kultuře

Stavba silnice E53, rozvoj železniční dopravy, Zemská zahradnická výstava v Deggendorfu nebo projekt Plzeň EHMK 2015 – to jsou oblasti, ve kterých chtějí v nejbližší době spolupracovat regiony Dolní Bavorsko a Plzeňský kraj.

Jarní servisní akce AUTO CB

 Plzeň od Deggendorfu dělí necelých 150 km – i přesto to někdy  vypadá, jako kdyby to i po dvaceti letech od otevření hranice byly dva zcela odlišné světy. Díky regionální spolupráci by nyní měly Dolní Bavorsko a Plzeňský kraj začít intenzivněji spolupracovat. Hodlají se také zasadit v rámci EU o své společné cíle. Zástupci z Dolního Bavorska Plzeň navštívili již na podzim, nyní jim plzeňská delegace tuto návštěvu oplatila. V Regenu se  setkaly tři pracovní skupiny odborníků. Jejich cílem bylo ustavení společného programu pro nadcházející období.

   „Pro první dva, tři roky máme již v plánu konkrétní a zajímavé projekty,“ uvedl dolnobavorský vládní prezident Heinz Grunwald. Regionální spolupráce mezi Dolním Bavorskem a Plzní je také stavebním kamenem v projektu euroregionu Dunaj – Vltava, který bude založen 30. června  v rakouském Linci. Chceme se v Bruselu přihlásit o slovo a postarat se o to, aby nebyly vnímány pouze metropole. Tento region není pouhé vakuum, žije zde pět miliónů lidí a právě pro ně se chceme stát jakýmsi „megafonem“. Smysluplně využít možností, to je také cíl náměstka plzeňského hejtmana Ivo Grünera. „Nechceme pouze vedle sebe žít, ale také spolupracovat.“ „Lidé na druhé straně hranice mají ty samé problémy jako my,“ vysvětlil Grunwald. O těchto je třeba se bavit a odsouhlasit si jejich řešení. „Není sice zcela pouze na nás, zda dostaneme podporu z EU, ale můžeme společně a koordinovaně tyto záležitosti prosazovat.“

   Jedna ze tří pracovních skupin se zabývala tématem „Regionální rozvoj, doprava a infrastruktura“. „Společným zájmem je  zasadit se o výstavbu silničního tahu E53 na české a B11 na bavorské straně. Díky dobré infrastruktuře mohou tyto regiony již brzy začít profitovat, protože v nadcházejících letech se na obou stranách hranice budou konat velké akce. V  Deggendorfu to bude v příštím roce Zemská zahradnická výstava, Plzeň byla pro rok 2015 zvolena kulturním městem Evropy. Obě strany zvažují spolupráci při propagaci těchto projektů, což zajistí zájem turistů o tato města. Další oblastí, ve které lze navázat spolupráci, je železniční doprava. „Německá Waldbahn již nyní jezdí z Plattlingu přes Bayerisch Eisenstein až na Špičák, do Plzně pak  lze využít navazující stávající trasy,“ navrhl deggendorfský zemský radní Christian Bernreiter.

   Pracovní skupina „Hospodářství a cestovní ruch“ řešila společné problémy, které trápí Plzeňském kraji i Dolní Bavorsko. V obou regionech je  demografický vývoj a nedostatek pracovních sil v některých oborech určitou „výzvou k boji“. Tomuto problému by se dalo čelit prostřednictvím společného vzdělávání, spolupráce pracovních agentur a „provázaností“ vysokých škol v Deggendorfu a Plzni. Třetí pracovní skupina se zasazovala o spolupráci škol na české a německé straně. V této oblasti mají vznikat nová partnerství a společné výukové programy.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 03.06.2012 00:00



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka