Plzeňský kraj a Elektrowin spolu ušetřily 880 tisíc litrů ropy

V rámci spolupráce Plzeňského kraje s kolektivním systémem ELEKTROWIN na projektu Intenzifikace zpětného odběru elektrozařízení a odděleného sběru elektroodpadu dokázali obyvatelé kraje za loňský rok odevzdat k recyklaci 1 500 tun vysloužilých elektrospotřebičů. Tím se podařilo ušetřit až 9,1 milion...

Cílená propagace v Plzni

V rámci spolupráce Plzeňského kraje s kolektivním systémem ELEKTROWIN na projektu Intenzifikace zpětného odběru elektrozařízení a odděleného sběru elektroodpadu dokázali obyvatelé kraje za loňský rok odevzdat k recyklaci 1 500 tun vysloužilých elektrospotřebičů. Tím se podařilo ušetřit až 9,1 milionů kWh elektřiny a 880 tisíc litrů ropy.
„Pro lepší představu je to tak, že každý obyvatel našeho kraje loni v průměru odevzdal 2,6 kilogramů elektroodpadu,“ říká Petr Smutný, radní Plzeňského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství.
Největší podíl již tradičně tvořila chladící zařízení. Češi jsou v jejich recyklaci pátí nejlepší v Evropě. Ve zpětném odběru drobných spotřebičů ovšem za Evropou zaostáváme. „Přístroje typu holicích strojků a fénů bohužel stále více než třetina obyvatel vyhazuje do kontejnerů na směsný odpad,“ vysvětluje Roman Tvrzník, generální ředitel kolektivního systému ELEKTROWIN.
Svou roli na skvělých výsledcích sběru elektroodpadu v Plzeňském kraji hrají také tzv. WINTEJNERy. Tyto velkoobjemové kontejnery umožňují občanům odkládat např. chladničky, pračky, sekačky, ale i drobná elektrozařízení typu vrtaček, brusek, holicích strojků apod. Spotřebiče jsou do doby jejich odvozu k recyklaci chráněny proti demontáži i krádeži.
„Další možnost, jak se zbavit vysloužilých elektrospotřebičů, měli občané Plzeňského kraje díky Putujícímu kontejneru. Ten v loňském roce navštívil celkem 4 mikroregiony a 106 tisícům obyvatel tak pomohl s ekologickou recyklací především v místech, kde nemají vlastní sběrný dvůr,“ uvedl Petr Smutný.
K významným a úspěšným projektům ELEKTROWINu patří Recyklační hlídka, jejímž cílem je na ZŠ a SŠ učit děti zábavnou formou o nezbytnosti recyklace vysloužilých elektrospotřebičů. Plzeňský kraj navštívila Recyklační hlídka již třikrát a sice Gymnázium Stříbro, 28. ZŠ Plzeň a Základní školu Ejpovice. V dalším pololetí se chystá do Železné Rudy, do Úterý a Přimdy. Po čtyřech měsících od svého startu si už stačila vydobýt dobré jméno jak u žáků, tak u učitelů.




Recyklační hlídka navazuje na ekologický projekt Ukliďme si svět!, do kterého je zapojeno přes 200 tisíc žáků z více než 700 základních a středních škol po celé republice. Těm se za čtyři roky trvání projektu podařilo společnými silami vysbírat již 424 tun elektrospotřebičů, přičemž 206 tun vysbírali v loňském rekordním ročníku!
„V Plzeňském kraji je v tuto chvíli do projektu zapojeno 36 škol, na celkovém výsledku 206 tun se podílely 5,7 tunami vysloužilých elektrozařízení,“ sdělil radní Petr Smutný.
Na jaře 2011 se možnosti zpětného odběru vysloužilých elektrospotřebičů rozšířily o další. Dobrovolné hasičské sbory tehdy dostaly možnost zapojit se do projektu Recyklujte s hasiči.
„Tato akce přináší výhody pro obě strany. Lidé již nemusí přemýšlet, kam odevzdat vysloužilce. Sbory dobrovolných hasičů pořádají tzv. Železné neděle a od ELEKTROWINu pak získají za každý vysbíraný kus finanční odměnu,“ vysvětluje systém fungování projektu Roman Tvrzník. V Plzeňském kraji je prozatím zapojeno 26 dobrovolných hasičských sborů.
Je nepochybné, že podpora zpětného odběru vysloužilých elektrospotřebičů přináší v Plzeňském kraji své výsledky. „Je však důležité neusnout na vavřínech a v edukaci obyvatel i nadále pokračovat,“ konstatuje Roman Tvrzník.
„Také proto bude po dobu následujících dvou let občanům připomínat odpověď na otázku kam s vysloužilým elektrozařízením, polep linkového autobusu, který jezdí na trase Domažlice – Plzeň - Cham,“ uzavírá radní Petr Smutný.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 23.01.2012 08:16



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka