Plzeňský kraj je druhý nejlepší v třídění odpadů v republice

Plzeňský kraj je druhý v třídění odpadů v České republice za rok 2008! Suverénně nejlepší je v třídění plastů ze všech krajů v České republice. Každý obyvatel kraje vytřídil v loňském roce 10,3 kg plastů, který byl dále využit pro výrobu nových výrobků. Průměr České republiky je jen 7,7 kg. Kraj je ...

Cílená propagace v Plzni

Plzeňský kraj je druhý v třídění odpadů v České republice za rok 2008! Suverénně nejlepší je v třídění plastů ze všech krajů v České republice. Každý obyvatel kraje vytřídil v loňském roce 10,3 kg plastů, který byl dále využit pro výrobu nových výrobků. Průměr České republiky je jen 7,7 kg. Kraj je výborný (a tedy první v republice) rovněž i v třídění skla, zejména barevného (tzv. směsi), kterého každý obyvatel kraje v loňském roce vytřídil 11,6 kg a spolu s bílým sklem to bylo 12,5 kilogramu na obyvatele za rok 2008.

Celkově je Plzeňský kraj v oblasti třídění odpadů v republice za rok 2008 druhý nejlepší těsně po hlavním městě Praze! Každý obyvatel kraje v loňském roce vytřídil 42,2 Kg papíru, skla, plastů a nápojového kartónu. Průměr České republiky je o více jak šest kilogramů nižší.

Oproti roku 2007 vytřídil v roce 2008 každý obyvatel kraje o skoro čtyři kilogramy odpadů více. V porovnání s rokem 2003, kdy byla plošně zahájena podpora třídění odpadů v krajích to je dokonce o 20,5 kg na jednoho obyvatele kraje více, kraj se tedy během necelých pěti let zlepšil v třídění odpadů na jednoho obyvatele dvojnásobně!

Zároveň má Plzeňský kraj nejefektivnější systém sběru a svozu vytříděných složek odpadů, náklady jsou vůbec nejnižší v celé České republice. Je to dáno dobrou konkurencí svozových odpadářských společností, dobrou prací samospráv obcí a spoluprací obcí v rámci svazků obcí pro odpadové hospodářství. Naopak nejméně efektivní je z tohoto pohledu hlavní město Praha, které je za kraje první v republice.

V rámci pokračujícího projektu společnosti EKO-KOM a Plzeňského kraje bude v letošním roce celkem 65 městům a obcím poskytnuto 170 nových sběrných nádob na papír, sklo a plasty.

Celkem projekt od roku 2003 podpořil 333 měst a obcí kraje, díky projektu se tak v Plzeňském kraji objevilo 1713 nových sběrných nádob na třídění odpadů papíru, skla a plastů. Celkem je v obcích a městech Plzeňského kraje 11 353 sběrných nádob na třídění odpadů. Na jednu nádobu je tak 48 obyvatel a na tři nádoby tvořící tzv.“hnízdo“, tedy na jednom místě nádoby na papír, sklo a plasty pak 144 obyvatel. Plzeňský kraj má tedy velmi kvalitní pokrytí nádobami na tříděný sběr.


V rámci zpracovaného názorového průzkumu obyvatel Plzeňského kraje k třídění odpadů, který proběhl v listopadu 2008 a oslovil vzorek 508 obyvatel, se ukázalo, že v Plzeňském kraji stále přibývá obyvatel, kteří třídí odpad. Vyjádřeno číslem, jedná se o 73% obyvatel Plzeňského kraje. Lidé odpad chtějí třídit, protože to považují za dobré pro životní prostředí. Takovým typickým třídičem, tedy velkým zastáncem třídění odpadů v kraji je žena ve věku od 40 let se středoškolským či vyšším vzděláním, která má rodinu.

Lidé v Plzeňském kraji v rámci průzkumu např. .jednoznačně odmítli možnost zálohování PET lahví, které by se nosili zpět do obchodů. Lidé to vidí jako nepohodlné a pokud by bylo zálohování zavedeno až 40 procent obyvatel kraje by přestalo odpady třídit!

Třídění odpadů je v Plzeňském kraji na velmi vysoké úrovni a kraj patří dlouhodobě mezi nejlepší kraje v České republice (za rok 2006 obsadil v třídění odpadů první místo v České republice). Jeho obyvatelé jsou v třídění odpadů velmi vyspělí a vědí, že třídění odpadů je jedna z mála věcí, kterou pro životní prostředí může udělat každý z nás. V Plzeňském kraji má možnost třídit odpady 98,9% obyvatel. Pouze v několika nejmenších obcích v příhraničí není možnost odpady odděleně třídit do sběrných nádob.




The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 07.05.2009 17:10



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka