Plzeňský kraj podpořil návrh zákona o Šumavě

Záchrana Šumavy před kůrovcem – to je hlavní cíl návrhu zákona o Národním parku Šumava, který na svém dnešním zasedání podpořili krajští zastupitelé. Pokud novou právní normu následně schválí také Poslanecká sněmovna, Senát a podepíše ji prezident, mohla by vejít v platnost už 1. ledna 2012. ...

Cílená propagace v Plzni

Záchrana Šumavy před kůrovcem – to je hlavní cíl návrhu zákona o Národním parku Šumava, který na svém dnešním zasedání podpořili krajští zastupitelé. Pokud novou právní normu následně schválí také Poslanecká sněmovna, Senát a podepíše ji prezident, mohla by vejít v platnost už 1. ledna 2012.

Návrh zákona o Národním parku Šumava připravil Plzeňský kraj ve spolupráci s Jihočeským krajem, šumavskými obcemi a řadou nezávislých odborníků. Podle Petra Smutného, radního Plzeňského kraje pro oblasti životního prostředí a zemědělství, se jedná o kompromisní řešení, které se snaží optimálně skloubit často velice rozdílné názory všech zainteresovaných stran.
„Legislativní úprava by měla především zastavit kůrovce, který raketovým tempem devastuje šumavské smrkové porosty. Takzvané bezzásahové území by mohlo být pouze v první zóně parku, tedy maximálně na 18 procentech jeho rozlohy. Na zbytku rozlohy parku by člověk mohl proti kůrovci efektivně zasahovat,“ vysvětluje Petr Smutný.
Krajský návrh zákona však neřeší pouze aktuální kůrovcovou kalamitu, ale podrobně se zabývá také budoucností Šumavy. Ve druhé a třetí zóně parku by měl přičiněním člověka postupně vznikat takzvaný les blízký přírodě – do smrkových monokultur by měly být vysazovány jedle a listnáče. „Rychle rostoucí smrkové monokultury nejsou původním šumavským porostem. Vysázeli je zde lidé, protože pravý šumavský les padl za oběť sklářskému průmyslu a výrobě dřevěného uhlí. Když na Šumavě obnovíme pestřejší lesní porost, příroda už si v budoucnu s problémy typu kůrovce poradí sama,“ konstatuje Petr Smutný.
Péči o šumavské lesy a jejich revitalizaci by podle návrhu zákona měla za úkol nová obecně prospěšná společnost. Jejím zřizovatelem by byl národní park. Ve vedení této neziskové společnosti by byli zástupci národního parku, ministerstev životního prostředí a zemědělství, Plzeňského kraje, Jihočeského kraje a šumavských obcí. „Výrazně by se tak v rámci péče o šumavské lesy snížilo riziko neuvážených kroků,“ podotýká Petr Smutný. Jak dodává, obecně prospěšná společnost by zaměstnávala zejména lidi žijící na Šumavě, kde je v současnosti minimum pracovních příležitostí.
Plzeňský kraj by chtěl Šumavu také více otevřít lidem. „V návrhu zákona počítáme
s tím, že turisté budou moci běžně využívat cesty, které se nacházejí v první zóně parku. Pokud se však naskytne nějaký ochranářský důvod, například hnízdění tetřevů hlušců, může být cesta samozřejmě dočasně uzavřena,“ říká Petr Smutný.
Mnohem vstřícnější podmínky by měly mít pro své záměry i šumavské obce. „Návrh zákona zahrnuje zřízení čtvrté zóny, která bude určena pro jejich rozumný rozvoj,“ dodává krajský radní.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
10.06.2011 07:01



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka