Plzeňský kraj zahájil projekt veřejného přístupu k defibrilaci

Cílem projektu je rozmístění automatizovaných externích defibrilátorů (AED) po Plzeňském kraji, a to do lokalit vytypovaných pro častější výskyt náhlé srdeční zástavy, popř. do míst, kde je pravděpodobný příjezd profesionální posádky zdravotnické záchranné služby nad 5 minut. V pr...

Cílená propagace v Plzni

Cílem projektu je rozmístění automatizovaných externích defibrilátorů (AED) po Plzeňském kraji, a to do lokalit vytypovaných pro častější výskyt náhlé srdeční zástavy, popř. do míst, kde je pravděpodobný příjezd profesionální posádky zdravotnické záchranné služby nad 5 minut.



V prvních chvílích po zástavě oběhu, je jako častou srdeční aktivitou tzv. fibrilace komor (míhání), kdy srdce nepumpuje krev do těla, srdce se třese. Jediný způsob, jak vrátit srdeční aktivitu zpět k normálu, aby pumpovalo krev do mozku a těla, je právě defibrilace (výboj podaný defibrilátorem). Fibrilace komor je nejčastější srdeční příčina náhlé zástavy oběhu. Včasné provedení defibrilace výrazně zvyšuje šanci postiženého na přežití. Pokud je provedena okamžitě po příhodě, udává se přežití až v 94%. Při defibrilaci za 5 minut po zástavě oběhu znamená přežití 50% a za 12 minut už jen 25%. Právě proto se celosvětově dostávají defibrilátory na veřejnost – tak aby byly v případě potřeby k použití.

Tyto přístroje jsou povětšinou v osobním vlastnictví firem a soukromých subjektů, kteří využívají přístroj pro potřebu vlastní. Ale také díky tomu, že jim nejsou lhostejné lidské lidské životy, došlo k navázání spolupráce mezi vlastníky přístrojů (AED) a Zdravotnickou záchrannou službou Plzeňského kraje.

V této době se v Plzeňském kraji nachází 20 přístrojů pro automatizovanou externí defibrilaci. „Tento přístroj je schopen rozpoznat srdeční aktivitu a laického zachránce vede v případě potřeby, a to krok po kroku, hlasitými hlasovými pokyny k provedení defibrilace,

kterou postižený s náhlou zástavou oběhu potřebuje co nejrychleji. Při volání na tísňovou linku 155 (záchranná služba), si mobilní telefon přepněte na hlasitý odposlech. Dispečer/ka se bude informovat o zdravotním stavu postiženého a pokud zhodnotí nutnou přítomnost (AED) u pacienta, vysílá ještě během hovoru, nejbližší posádku s lékařem na místo události, ale rovněž také majitele přístroje (AED), který je blízko a bude pokračovat v resuscitaci. Vy (zachránce) zůstáváte vždy u postiženého a to do té doby, než přijde pomoc. Po celou dobu je nutné provádět stlačování hrudníku do hloubky 5 cm a nepřetržitě! Nezalekněte se případného křupnutí, takřka vždy se zlomí minimálně jedno až dvě žebra, přesto nepřerušujte stlačování hrudníku. Nechejte se vést radami zkušených dispečerů, kteří vám na druhém konci telefonu radí, jak nejlépe pomoct, a tím zachránit život těm, které máte rádi“, říká: manažer vnějších vztahů a mediální komunikace a záchranář pro urgentní medicínu Václav Ondra z krajské záchranné služby Plzeňského kraje.
Seznam defibrilátorů v kraji:
1. Poliklinika - DENISOVO NÁBŘEŽÍ 4, PLZEŇ (MUDr. Kastnerová – ORL ambulance)

2. Poliklinika - SLOVANY – FRANCOUZSKÁ TŘÍDA 4, PLZEŇ (MUDr. Skálová společně s MUDr. Jiráskovou)
4. Poliklinika DOUBRAVKA (u vrátnice)
Krajská úřad Plzeňského kraje (u vrátnice)
Městská knihovna Lochotín – Kralovická22, Plzeň
Městská policie Plzeň Vinice a Lochotín (motorizované jednotky, služebna)
Sbor dobrovolných hasičů – Nad Priorem 12a, Bílá Hora
Sbor dobrovolných hasičů – Bolevecká náves 20, Plzeň
Domov pro seniory – MOHYLOVA 92, PLZEŇ
Domov pro seniory – PODHŮRECKÁ 815, KLATOVY
Domov pro seniory – ÚJEZDEC 1 (Újezdec u Klatov)
Ordinace praktického lékaře MUDr. Tomáš Böhm, BEZDRUŽICE – FUČÍKOVA 249
Farní charita STŘÍBRO, JIŘÍHO Z PODĚBRAD 78
HORSKÁ SLUŽBA ŠUMAVA (Kramolín, Špičák, Zadov, Prášily)
INFORMAČNÍ A STRÁŽNÍ SLUŽBA NÁRODNÍHO PARKU ŠUMAVA - (Prášily)



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 23.07.2013 14:39



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka