Plzeňský model mostu z lepenky je vystaven na Šumpersku

Model mostu, který z vlnité lepenky postavili studenti Střední průmyslové školy stavební, Plzeň, je od června k vidění v Muzeu silnic ve Vikýřovicích u Šumperka. Muzeum otevřelo novou stálou expozici „Z historie a současnosti našich silničních mostů“. Výstava sleduje vývoj mostního stavitelství od p...

Jarní servisní akce AUTO CB

Model mostu, který z vlnité lepenky postavili studenti Střední průmyslové školy stavební, Plzeň, je od června k vidění v Muzeu silnic ve Vikýřovicích u Šumperka. Muzeum otevřelo novou stálou expozici „Z historie a současnosti našich silničních mostů“. Výstava sleduje vývoj mostního stavitelství od prvních dřevěných a kamenných lávek až k železobetonovým obrům překonávající kilometrové vzdálenosti. V předsálí expozice návštěvníci uvidí také několik modelů mostů, které v rámci 7. ročníku soutěže, vyhlašované Svazem výrobců vlnitých lepenek, zhotovili studenti středních škol z celé ČR.

Plzeňský model z vlnité lepenky představuje Wilsonův most v Plzni na Americké třídě přes řeku Radbuzu. Jeho autory jsou Daniel Havel a Martin Hamrle, kteří se zúčastnili projektu Stavby z vlnité lepenky. Modely mostů, které budou součástí expozice, pocházejí ze 7. ročníku soutěže. V předchozích ročnících studenti stavěli národní fotbalový stadion, vlakové nádraží nebo školu snů. Projekt dlouhodobě poukazuje na ekologické přednosti vlnité lepenky používané k výrobě obalů.

Expozice v Muzeu silnic ve Vikýřovicích představuje mosty jako spojovací článek při překonávání nejrůznějších překážek. „Lidé totiž odnepaměti tíhli k tomu, co je spojuje - most je proto předmětem jejich sympatií. Most se tak objevuje na obrazech, grafikách, medailích, pohlednicích, poštovních známkách, v písních i básních,“ přiblížila téma expozice vedoucí muzea Alena Turková.

Výstava kromě jiného představuje řadu unikátních exponátů. Nejstarší je model dřevěného mostu a pískovcový klenák z konce 18. století. Mezi ty největší a nepřehlédnutelné patří určitě tzv. Bailey Bridge, mostní konstrukce, která se začala používat za 2. světové války a jako mostní provizorium se používá dodnes. Naopak nejmenšími exponáty jsou haléře z 20. let 20. století, které jsou dekorovány motivem mostu. Muzejní expozici doprovází i zábavné interaktivní prvky, kdy si návštěvníci budou moci zkusit postavit model unikátní lávky Leonarda da Vinciho, sestavit puzzle s námětem mostu. Na velkoplošné mapě budou moci označit jejich oblíbený most nebo přispět svými fotografiemi do obrazové prezentace sbírkových pohlednic a fotografií.

Muzeum silnic ve Vikýřovicích u Šumperka je otevřeno vždy od úterý do soboty, a to od 10 do 16 hodin. Více informací naleznete na webových stránkách muzea:http://www.ssok.cz/muzeum.html.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 16.08.2014 14:03



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka