Plzeňský půlmaraton v rekordu vyhrál Keňan Kiprotich Sawe

Na start 4. ročníku Hervis Plzeňského půlmaratonu v sobotu 8. října se za chladného a větrného počasí postavilo rekordních 427 běžců. Výstřelem z pistole je poslal na trať čestný host, starosta Plzeňského obvodu 3 Jiří Strobach. Diváci v prostoru startu a cíle měli možnost vidět běžce během dvo...

Diváci v prostoru startu a cíle měli možnost vidět běžce během dvou průběhů a následně v cíli. Při průběhu do druhého okruhu se v čele závodu objevil keňský běžec Elisha Kiprotich Sawe s náskokem několika desítek sekund před polským běžcem Radoslawem Dudyczem a svým oddílovým kolegou Tamásem Tóthem. Během závodu se první tři běžci osamostatnili, za nimi běžel další maďarský běžec Tamás Oláh a dvojice nejlepších českých běžců Petr Minařík a Jiří Wallenfels. Polský běžec Dudycz v průběhu závodu dokázal své tempo ještě zrychlit a tak mohli diváci očekávat dramatický souboj o první místo.
V cíli se nakonec přece z vítězství radoval Sawe v rekordním čase 1:05:23. Druhý Dudycz na něj ztratil 27 sekund. Třetí místo obsadil Tamás Tóth v čase 1:08:17, který skončil v Plzni podruhé za sebou na stupních vítězů. Nejlepším českým běžcem byl pátý Petr Minařík z Rokycan v dobrém čase 1:11:20. Vítězskou Hervis Plzeňského půlmaratonu se v kategorii žen stala maďarka Ágness Kiss v čase 1:22:58. Na dalších místech skončily Hájková (Maratonstav Úpice), Krcháková (Moravská Slávia Brno) a nejlepší regionální běžkyně Zlata Lukášková z Falconu Rokycany. Přeborníkem Plzeňského a Karlovarského kraje v půlmaratonu se stal Tomáš Veber startující za Mílaře Domažlice. Protože byl Hervis Plzeňský půlmaraton zároveň Mistrovství ČR v půlmaratonu vetránů, byli oceněni nejlepší 3 běžci ve věkových kategoriích rozdělených po 5 letech.
Své zástupce mělo ve startovním pole 10 zemí. Kromě běžců z České republiky zde byli závodníci z Keni, Maďarska, Polska, Německa, Slovenska, Itálie, Finska, USA a Japonska.