Plzeňský šampionát rychlobruslařů ovládli Novotná a Adam Adlt

Mistrovství ČR v půlmaratonu v Plzni ovládli olympionička Kateřina Novotná (KSB Benátky nad Jizerou) a Adam Adlt (TJ Žďár nad Sázavou. Závod mužů rozluštila až cílová kamera, v dramatickém spurtu o půl brusle vyhrál Adlt před Matějem Pravdou (KSBM Praha). Seniorským mistrem se stal třetí v pořadí Ri...

Mistrovství ČR v půlmaratonu v Plzni ovládli olympionička Kateřina Novotná (KSB Benátky nad Jizerou) a Adam Adlt (TJ Žďár nad Sázavou. Závod mužů rozluštila až cílová kamera, v dramatickém spurtu o půl brusle vyhrál Adlt před Matějem Pravdou (KSBM Praha). Seniorským mistrem se stal třetí v pořadí Richard Kudělásek (Bruslárna.cz) – Adam Adlt je mistrem mezi mladšími juniory, Pravda ovládl kategorii starších juniorů.
Na start mistrovského závodu se v brutálním horku postavilo 106 závodníků. A překvapivě se od úvodního okruhu ostře závodilo – startovní pole se rychle roztrhalo a do druhého okruhu vjela na čele šestice Krupka, Pravda, Filip Adlt, Pecka, Kudělásek, Gorecki, v dalším okruhu ji dorazil i Adam Adlt. Do čelní skupiny se dotáhli i další závodníci, ovšem v sedmém ze dvanácti okruhů ujela dvojice Pospíšilík, Kuchař, která si vytvořila náskok 14 sekund před skupinou, v níž vedle favoritů jela i jediná žena – Kateřina Novotná. Druhá skupina v čele s aktivním Krupkou v devátém okruhu uprchlíky dostihla a bylo zřejmé, že v 15členné skupině začne vládnout taktika. Do cílové rovinky se vřítila celá skupina, v níž nejlepší spurtérské kvality v těsném souboji potvrdil Adam Adlt. Na celkově sedmém místě spurtovala první žena v pořadí Novotná. Vítěz dosáhl průměrné rychlosti 34,73 km/h.
Hlasy vítězů
Kateřina Novotná: „Brutální vedro, ale pořádný aktivní závod od úvodního okruhu, výborně jsem si zazávodila. Před týdnem jsem jela mistrovský maraton a ten byl proti závodu v Plzni úplná pohodička. V posledních dvou okruzích už se ve vedoucí skupině dost taktizovalo. Byl to hodně těžký závod, ale teď v cíli se cítím výborně. Už měsíc a půl trénuji na ledě v teplotě sedm stupňů, tady bylo přes třicet. Teď už mě čeká jen led.“
Adam Adlt: „Rychlý začátek jsem nezachytil, ale brzy se mi podařilo vedoucí šestičlennou skupinu dorazit. Jinak v pelotonu opět vládla typicky česká nespolupráce. Proč jsme hned nezlikvidovali únik dvojice Pospíšilík, Kuchař? Byl by to zbytečný hazard, věřili jsme, že silná skupina je včas dorazí. Že jsem „jen“ mistrem ČR mezi mladšími juniory mě mrzí, ale pravidla byla jasně daná a respektuji je. V podstatě se opakoval loňský rok, kdy jsem také mistrovství ČR vyhrál, ale byl vyhlášen jako juniorský šampion.“
Výsledky mistrovství ČR v půlmaratonu - muži: 1. Adam Adlt (TJ Žďár nad Sázavou) 38:20,467, 2. Matěj Pravda (KSBM Praha) 38:20,495, 3. Richard Kudělásek (Bruslárna.cz) 38:20,585, 4. Matěj Krupka (BZK Praha) 38:20,862, 5. Filip Adlt (TJ Žďár nad Sázavou) 38:20,881.
Ženy: 1. Kateřina Novotná (KSB Benátky nad Jizerou) 38:21,573, 2. Karolína Nováková (ISC Gigasport) 40:16,396, 3. Barbara Bakošová (Fila Black Ice, SVK) 40:16,423, 4. Tereza Klimešová (ISC Gigasport) 40:17,461, 5. Eva Šodková (ISC Gigasport) 40:17,487.