Plzeňští ekologové vypustili mladé jestřáby

Plzeňští ochránci letos poprvé dali do volné přírody dvě uměle odchovaná mláďata vzácného dravce jestřába lesního.

Cílená propagace v Plzni

Plzeňští ochránci letos poprvé dali do volné přírody dvě uměle odchovaná mláďata vzácného dravce jestřába lesního. Adoptovali je do hnízd se zhruba stejně starými mláďaty. Náhradní rodiny obě samičky přijaly za své, řekl Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů. Dosud měli ochranáři zkušenosti s adopcemi u káňat, čápů, rorýsů či jiřiček.
"Asi před půl rokem se k nám dostala osmiletá samice jestřába z nelegálního chovu," řekl Makoň. Ochranáři spolupracovali se sokolníky. Jednomu z nich, Vlastimilu Voráčkovi z Plzeňska, se podařilo spářit samici s handicapovaným samcem s poraněným křídlem. Narodila se tři mláďata, dvě samičky nabídl sokolník ochranářům. Odchov jestřábů je podle Makoně poměrně náročný a na Plzeňsku se podařil asi poprvé.
"S jestřáby jsme měli premiéru, čekali jsme, jak se to vyvine a jak je rodiče přijmou," řekl ekolog. Oba náhradní páry z Rokycanska podle něj mláďata přijaly, takže nyní mají šanci, že se naučí dobře létat a lovit. Jedna samička šla do hnízda se dvěma o něco menšími mláďaty, druhá samička dostala při adopci tři nové sourozence.
Adopce ptačích mláďat je pro ochránce přírody jedním ze způsobů, jak vracet ptáky zpět do přírody a dát jim zároveň šanci na normální život. Přistupují k ní tehdy, když například zahyne některý z rodičů. Největší zkušenosti mají plzeňští ochránci přírody s adopcemi čápů - během let našli náhradní domov pro 35 čápat. V 90 procentech případů byla adopce úspěšná. Podle Makoně jsou úspěšné také adopce jiřiček a rorýsů - asi ze 70 až 80 procent a adopce káňat. U nich se podařilo 70 procent adopcí.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 21.06.2006 19:22



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka