Plzeňští ornitologové chtějí přilákat k hnízdění orlovce

V sobotu 26. listopadu šéf plzeňské záchranné stanice živočichů Karel Makoň spolu s Bohuslavem Ježdíkem osadili první dvě umělé hnízdní podložky pro orlovce říčního. Samotné instalaci dvou kovových rámů s hnízdním materiálem předcházelo pečlivé vybrání vhodné lokality a stromů. To bylo realizováno ...

Cílená propagace v Plzni

V sobotu 26. listopadu šéf plzeňské záchranné stanice živočichů Karel Makoň spolu s Bohuslavem Ježdíkem osadili první dvě umělé hnízdní podložky pro orlovce říčního. Samotné instalaci dvou kovových rámů s hnízdním materiálem předcházelo pečlivé vybrání vhodné lokality a stromů. To bylo realizováno společně s kolegou Jiřím Vlčkem z Plzeňského krajského úřadu a místním ornitologem Karlem Machačem z Tachova.
Podle literatury a známých ornitologických záznamů orlovec říční v ČR zatím nehnízdí. "Přesněji řečeno doposud nebylo na území naší republiky prokázáno žádné hnízdění, hnízdo ani vyvedení mláďat. Každoročně však orlovci přes naši republiku hojně protahují a vidět je lovit ryby na některých rybnících je pro mnohé z nás nezapomenutelným zážitkem. Oproti tomu v sousedním Německu a kousek od našich hranic díky podpoře a úsilí tamních ochranářů orlovci již běžně hnízdí. Němečtí kolegové jim tam cíleně připravili desítky hnízdních podložek, přičemž podle nich důležitou roli v úspěšnosti hnízdění hraje i ráz krajiny a hlavně klid v době hnízdění. Proto uspokojit nároky na hnízdění tohoto dravce je značně složité a najít u nás vhodné místo, kde by byl klid a mohly být osazeny hnízdní podložky, byl docela problém," líčí Makoň. Nakonec ochránci pro první dvě podložky zvolili lokalitu na Tachovsku nedaleko obce Tisová. Obě podložky jsou umístěné na borovici, téměř vedle sebe a z každé z nich je vidět na otevřenou hladinu rybníka. Jedna je ve výšce 18m, druhá ve výšce 20m a o tom, zda alespoň jedna orlovce zaujme, se může dnes pouze dohadovat. Každopádně následující roky ukáží a ochranáři chtějí určitě zakládání dalších hnízdních lokalit spolu s Plzeňským krajským úřadem a dalšími kolegy pokračovat.

"Mimo jiné všechny materiály, co jsme k hnízdění tohoto druhy viděli, se liší a jsou v každé oblasti specifické. Proto také první dvě podložky jsou spíše zkouškou, pokusem a snahou nalákat orlovce ze sousedního Německa i do naší republiky. Každopádně osazení prvních dvou podložek bylo dosti náročné. Nevlídné počasí, neuvěřitelně těžká konstrukce s hnízdním základem a její montáž v koruně stromu nám zabrala s vypětím všech sil celkem 4 hodiny," popisuje Makoň.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 28.11.2011 07:18



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka