Plzeňští skauti protestují proti potlačování lidských práv

Ve čtvrtek 10. března 2011 vyvěsí plzeňští skauti stejně jako v minulých letech tibetskou vlajku v oknech Okresní rady Junáka Plzeň-město na Americké třídě 29. Skauti se tak připojí k akci Vlajka pro Tibet a vyjádří tím svůj protest proti utlačování lidských práv, ke kterému v Číně (ale i dalších st...

Cílená propagace v Plzni

Ve čtvrtek 10. března 2011 vyvěsí plzeňští skauti stejně jako v minulých letech tibetskou vlajku v oknech Okresní rady Junáka Plzeň-město na Americké třídě 29. Skauti se tak připojí k akci Vlajka pro Tibet a vyjádří tím svůj protest proti utlačování lidských práv, ke kterému v Číně (ale i dalších státech) dochází.
Skauting existuje na celém světě, s výjimkou několika zemí. V Číně, Vietnamu, na Kubě či v Severní Koreji skauty nenajdete. V totalitních státech je totiž skauting zakázán. Skautská výchova učí demokracii již od nejmladšího věku. Ve skautských družinách nejsou skauti a skautky vedeni dospělými, ale svými vrstevníky. Oddílová rada, složená z vedoucích těchto družin, pak spolu s dospělými a kvalifikovanými vedoucími rozhoduje o životě skautského oddílu.
„Skauting stojí na hodnotách svobody a demokracie, k nimž vychovává mladé lidi. Skauti byli ve své historii pronásledováni nacisty i komunisty, a proto nám i dnes záleží na tom, jestli jsou lidská práva někde ve světě pošlapávána. Nevšímáme si jen toho, co se děje přímo kolem nás. Znepokojuje nás bezpráví a potlačování lidských práv po celém světě. Člověk nemůže být lhostejný,“ přibližuje důvod zapojení plzeňských skautů do této akce Kateřina Podaná, předsedkyně Okresní rady Junáka Plzeň-město. „Junák je organizací výchovnou a nestranickou, skauti ovšem stojí jednoznačně na straně demokracie. Nesmíme zapomínat na zlo v naší historii a ani přivírat oči nad bezprávím, které se děje dnes například v Tibetu a dalších zemích," uzavírá.
Plzeňští skauti a skautky si své sestry a bratry, kteří trpěli pod diktaturami 20. století, připomínají každoročně 24. dubna na svátek sv. Jiří, patrona skautingu, před pamětní deskou věnovanou perzekvovaným skautům a skautkám na náměstí T. G. Masaryka v Plzni. Od začátku letošního roku navíc v rámci projektu „Skautské století“ nahrávají mladí skauti a skautky životní příběhy skautských pamětníků, aby se na důležité milníky českého skautingu nezapomnělo.
V Plzni se skautingu věnuje na 1300 dětí i dospělých, kteří se sdružují ve 45 dětských oddílech a klubech dospělých. Skauting nabízí dětem pestrý program a příležitost být členem týmu, prožívat s kamarády život naplno, rozvíjet se a hledat svůj životní směr. Kromě letních táborů a celoroční pestré oddílové činnosti skauti v Plzni například roznášejí o Vánocích Betlémské světlo nebo organizují sbírku Postavme školu v Africe a pořádají mnohé akce pro veřejnost.

Skautské hnutí v roce 2007 oslavilo 100 let své existence. Za tu dobu se rozrostlo do 216 zemí světa, má 40 milionů členů a v České republice prošlo skautskými oddíly na půl milionu lidí.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 10.03.2011 10:08



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka