Plzeňští skauti, ÚMO 2 i obec Kvilda podporují Tibet

Ve středu 10. března 2009 uplynulo 51 let od krvavého potlačení Tibetského povstání armádou Čínské lidové republiky a odchodu tibetského duchovního a politického vůdce dalajlamy do indického exilu. Při této příležitosti vyvěšují plzeňští skauti stejně jako vloni tibetskou vlajku v oknech Okresní rad...

Cílená propagace v Plzni

Ve středu 10. března 2009 uplynulo 51 let od krvavého potlačení Tibetského povstání armádou Čínské lidové republiky a odchodu tibetského duchovního a politického vůdce dalajlamy do indického exilu. Při této příležitosti vyvěšují plzeňští skauti stejně jako vloni tibetskou vlajku v oknech Okresní rady Junáka Plzeň-město na Americké třídě 29. Připojí se tak k akci Vlajka pro Tibet, která je protestem proti více než 50leté kulturní genocidě v Tibetu a zároveň upozorněním na potřebu většího důrazu na lidská práva po celém světě.
Skauting existuje na celém světě, s výjimkou několika zemí. V Číně, Vietnamu, na Kubě či v Severní Koreji skauty nenajdete. V totalitních státech je totiž skauting zakázán. Skautská výchova učí demokracii již od nejmladšího věku. Ve skautských družinách nejsou skauti a skautky vedeni dospělými, ale svými vrstevníky. Oddílová rada, složená z vedoucích těchto družin, pak spolu s dospělými a kvalifikovanými vedoucími rozhoduje o životě skautského oddílu.
„Skauting stojí na hodnotách svobody a demokracie, k nimž vychovává mladé lidi. Skauti byli ve své historii pronásledováni nacisty i komunisty a proto nám i dnes záleží na tom, jestli jsou lidská práva někde ve světě pošlapávána. Nevšímáme si jen toho, co se děje přímo kolem nás, ale jako členy hnutí s desítkami milionů členů po celém světě nás znepokojuje bezpráví páchané kdekoli. Člověk nemůže být lhostejný,“ přibližuje důvod proč se skauti zapojují do protestní akce na podporu Tibetu, Petr Vaněk, předseda Okresní rady Junáka Plzeň-město. „Junák je organizací výchovnou a nestranickou, skauti ovšem stojí jednoznačně na straně demokracie. Nesmíme zapomínat na zlo v naší historii a ani přivírat oči nad bezprávím, které se děje dnes, třeba právě v Tibetu," uzavírá.
Plzeňští skauti a skautky si své sestry a bratry, kteří trpěli pod diktaturami 20. století, připomínají každoročně 24. dubna na svátek sv. Jiří, patrona skautingu, před pamětní deskou věnovanou perzekvovaným skautům a skautkám na náměstí T. G. Masaryka v Plzni.
V Plzni se skautingu věnuje více než 1300 dětí i dospělých, kteří se sdružují ve 49 dětských oddílech a šesti klubech dospělých. Skauting nabízí dětem pestrý program a příležitost být členem týmu, prožívat s kamarády život naplno, rozvíjet se a hledat svůj životní směr. Kromě letních táborů a celoroční pestré oddílové činnosti skauti v Plzni například roznášejí o Vánocích Betlémské světlo nebo organizují sbírku Postavme školu v Africe a pořádají mnohé akce pro veřejnost. Skautské hnutí v roce 2007 oslavilo 100 let své existence. Za tu dobu se rozrostlo do 216 zemí světa, má 40 milionů členů a v České republice prošlo skautskými oddíly na půl milionu lidí.
Vlajku v úterý vyvěsil na úřad i starosta ÚMO Plzeň 2 Lumír Aschenbrenner.
Vlajka se na slovanské radnici objevuje už dvanáctým rokem po sobě. Poprvé to bylo v březnu 1999. Později se ke slovanskému starostovi začali přidávat i zástupci magistrátu. Stejně jako jinde ve světě má vlajka vyjádřit podporu tibetskému lidu a připomenout výročí povstání Tibeťanů proti čínské nadvládě, které bylo krvavě potlačeno právě 10. března 1959. Povstání se konalo v hlavním městě Tibetu Lhase devět let po násilném obsazení země čínskými vojsky.
Tibetskou vlaku ve středu vyvěšuje i šumavská Kvilda.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 10.03.2010 13:25



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka