Plzeňští zvířecí záchranáři kroužkovali mořské orly

O tomto víkendu (7. a 8.5. 2011) se členové plzeňské záchranné stanice živočichů opět po delší odmlce dostali do lesa a provedli pravidelnou kontrolu obhospodařovaných ptačích hnízd a hnízdišť. V první etapě objížděli budky pro puštíky obecné, kterých mají celkem osm a k překvapení ani v jedné z nic...

Cílená propagace v Plzni

O tomto víkendu (7. a 8.5. 2011) se členové plzeňské záchranné stanice živočichů opět po delší odmlce dostali do lesa a provedli pravidelnou kontrolu obhospodařovaných ptačích hnízd a hnízdišť. V první etapě objížděli budky pro puštíky obecné, kterých mají celkem osm a k překvapení ani v jedné z nich nic nehnízdilo. "Je to snad poprvé za 14 let co budky pro puštíky kontrolujeme, že nikde není ani brko. Vypadá to, že je letos málo myší (potravy) a nebo že puštíci zasedli v nějaké jiné stromové dutině. Každopádně dva puštíky jsme ale přece jen kroužkovali a to když nám náhodný nálezce nahlásil svůj objev v lese nedaleko osady Hradčany kousek od Vysoké u Chlumčan," líčí šéf Karel Makoň.
Při venčení psa si muž podle něj na lesní mýtině všiml dvou šedo-hnědých kuliček, mžourajících do sluníčka, a tak raději zavolal. Oběma dvěma puštíkům nic nebylo a jednalo se o vyvedená mláďata. Stává se to poměrně často, že ptáci opustí hnízdo ještě dřív, než umí pořádně létat na delší vzdálenosti. "U těchto druhů, zejména pak třeba u kalousů ušatých a nebo i puštíků pak nemají rodiče problém mláďata standardně dokrmit mimo hnízdo, třeba i na zemi, pokud je tedy zbytečně někdo nesebere a neodnese jinam, či jim neublíží volně pobíhající pes a nebo je nenajde přirozený predátor (kuna, liška, výr atd.).
Oba dva puštíky jsme nejenom okroužkovali, ale i vysadili zpět do korun stromů. Ve smíšeným lese s podrostem, křovisky a větvemi stromů až k zemi si poradí mláďata hravě sama. V monokulturním lese, kde jsou větve vysoko, však mají problém se do korun stromů vrátit sama, a proto jsme je kousek povysadili."

V neděli (8.5. 2011) pak zvířecí ochranáři vyrazili na kroužkování mladých orlů mořských. Celkem dvě cca pět týdnů stará mláďata označili speciálními odečítacími kroužky na hnízdě u Tachova. I tady se jednalo o zatím jediné úspěšné letošní hnízdění tohoto u nás největšího dravce. "Z námi pravidelně sledovaných tří hnízdišť v Plzeňském kraji jsou totiž zbylá dvě neobsazena a bez mláďat. I zde je oproti loňsku vidět určitý pokles, a to jak v počtu mláďat, tak obsazenosti jednotlivých lokalit. Každopádně pohled na hnízdo králů nebes byl naprosto úchvatný a pařáty i zobany těchto batolat už dnes budily určitý respekt. Na druhou stranu orel mořský je spíše mrchožrout a lovec ryb, než obratný a rychlý dravec, který loví vše, co se kde mihne. O tom svědčí i peří ze zdechlé slepice a šupiny i ploutve z velkých ryb, které se kolem mláďat při kroužkování povalovaly na hnízdě," dodává Makoň.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 09.05.2011 17:01



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka