Plzeňští zvířecí záchranáři vyrazili na úpravy čapích hnízd

Jako každý rok i letos vyrazili členové plzeňské záchranné stanice živočichů v rámci projektu druhové ochrany na kontrolu a rekonstrukce hnízd čápa bílého. Touto činností se zabývají již od roku 1994 a za tu dobu zrekonstruovali, upravili, opravili a snížili přes 150 hnízd čápa bílého a 5 hnízd čápa...

Cílená propagace v Plzni

Jako každý rok i letos vyrazili členové plzeňské záchranné stanice živočichů v rámci projektu druhové ochrany na kontrolu a rekonstrukce hnízd čápa bílého. Touto činností se zabývají již od roku 1994 a za tu dobu zrekonstruovali, upravili, opravili a snížili přes 150 hnízd čápa bílého a 5 hnízd čápa černého. U obou druhů se většinou jedná o výrobu a montáž nové (vhodnější) hnízdní podložky, snížení a odlehčení hnízd přetížených, instalaci přístupové lávky, stupaček či o úpravu nosné konstrukce a výstavbu hnízdišť nových. Do této činnosti však patří i čištění střech a okapů pod obsazenými hnízdy plus další pravidelně realizované aktivity zaměřené zejména na praktickou ochranu sledovaných druhů a bezproblémové vzájemné soužití vlastníků nemovitostí s čapí rodinkou.
"Letošní úpravu a údržbu hnízd čápů bílých jsme již tradičně zahájili na hnízdě pekárny v Dobřanech, následoval úklid střechy Domu služeb rovněž v Dobřanech a přesun na kovárnu do Merklína. Ve všech případech se jednalo o úklid spadaného hnízdního materiálu, zbytků potravy, vývržků a částečně i trusu. Jednotlivé akce si domlouváme předem, všude už nás znají a každým rokem po vyvedení mláďat očekávají. Do pekárny k bratrům Fonhauserovým v Dobřanech jezdíme již od roku 1997. Důkladně vyčistíme střechu i okapy a při přesunu na kovárnu do Merklína si pak vždy pochutnáváme na ještě teplém pečivu," líčí šéf zvířecích záchranářů Karel Makoň.

Další hnízda, na která se záchranáři ještě do konce roku chystají jsou v Horšovském Týně (osazení přístupové lávky), v Chodově u Domažlic (celková rekonstrukce hnízdní podložky na betonovém sloupu v zahradě u Hrubých) a v Karlovarském kraji pak v Bochově a Teplé (obojí úklid střechy a čištění okapů). Dále se spolu s Plzeňským krajským úřadem chystají i na hnízdo v Zadním Chodově, kde byl zhruba před měsícem zbourán původní hnízdní komín a bude potřeba zajistit novou nosnou konstrukci.

Čáp bílý je zvláště chráněný živočich, a proto užívá on i jeho hnízdiště speciální zákonné ochrany. Tím pádem se o populaci čápa bílého na Plzeňsku stará Plzeňský krajský úřad, který nejenom že monitoruje všechna hnízda v kraji, ale zároveň si objednává a částečně platí i jejich údržbu. V minulosti to dělali místně příslušné okresní úřady, ale ty už dnes nejsou a tato pravomoc přešla právě na úřad krajský. Jiří Vlček z Referátu životního prostředí PKú je sám ornitolog a kroužkovatel čápů na Klatovsku, díky tomu velice dobře ví, jaké hnízdo co a kdy potřebuje. "S PKú na této problematice spolupracujeme již několik let a díky pravidelné údržbě hnízd a hnízdišť se nám daří udržet populaci čápa bílého v relativně dobré kondici. Je lepší jednou za pět let z hnízda sundat pár koleček hnízdního materiálu, než riskovat přetížení hnízdní konstrukce, pád hnízda s mláďaty a nebo následně složitě řešit zbytečné problémy," dodává Makoň.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 23.09.2009 06:03



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka